Ukraiński sztab generalny: Rosja musi uzupełniać straty oficerami z uczelni wojskowych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Trwa 40. doba rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ukraiński sztab generalny podał, że oficerowie z uczelni wojskowych w Rosji przechodzą intensywne szkolenia, by obejmować stanowiska w jednostkach. Wstrząsające obrazy wciąż docierają z podkijowskiej, skąd wycofali się Rosjanie. Ukraińscy żołnierze, którzy tam wkroczyli, odnaleźli wiele ciał zamordowanych cywilów. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nie udało się zająć stolicy. Rosyjskie oddziały wycofały się z obwodu kijowskiego. 

> Po tym, jak z miasta wycofały się rosyjskie wojska, w Buczy w obwodzie kijowskim odnaleziono masowy grób cywilów. Nie wiadomo, ile dokładnie osób tam pochowano. Burmistrz miasta Anatolij Fedoruk powiedział, że rosyjscy żołnierze zamordowali ponad 300 mieszkańców miasta. - Co zrobiło waszej Rosji ukraińskie miasto Bucza? - pytał się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

> Rosyjskie wojska wycofują się z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej w nagraniu wideo, które przekazała agencja Unian.

> Serię eksplozji było słychać w niedzielę późnym wieczorem w portowym mieście Odessa na południu Ukrainy oraz okupowanym Chersoniu.

> Szef władz obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy Pawło Kyryłenko zaapelował do mieszkańców regionu, by z niego wyjechali. - Jest duże prawdopodobieństwo, że sytuacja będzie stawać się coraz trudniejsza. To oczywiste - dodał. 

> Mimo ciężkich walk i prowadzonego na oślep intensywnego ostrzału Mariupola siły ukraińskie nadal utrzymują kontrolę nad centrum miasta, które stało się kluczowym celem rosyjskiej inwazji - podało brytyjskie ministerstwo obrony.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:57

  Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield poinformowała, że Waszyngton zwróci się do Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z wnioskiem o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

  - Przynależność Rosji do Rady Praw Człowieka to farsa. I jest to złe, dlatego uważamy, że nadszedł moment, w którym Zgromadzenie Ogólne ONZ powinno zagłosować za jej usunięciem - powiedziała Thomas-Greenfield, która w poniedziałek odwiedziła Bukareszt, by ocenić, jak Rumunia radzi sobie z napływem ukraińskich uchodźców.

  Ambasador poinformowała agencję Reutera, że będzie się domagać, aby głosowanie w tej sprawie odbyło się jeszcze w tym tygodniu.

 • 4:05

  Według ONZ "Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Jeszcze przed rosyjską inwazją ponad 1,8 miliona ludzi przez osiem lat żyło w otoczeniu min" - poinformowała Ukraińska Prawda. Według wstępnych szacunków na terytorium Ukrainy zaminowanych jest obecnie około 80 tysięcy kilometrów kwadratowych, co jest jednym z najwyższych wskaźników na świecie.

 • 3:16

  "Zarejestrowano we wtorek 7 uderzeń bombowych w fabrykę fenolu, podczas których uszkodzeniu uległy: 3 kolumny destylacyjne, 3 kolektory produktów handlowych, antresole zakładu gorzelniczego, rurociągi materiałowe, cysterna i konstrukcje metalowe. Nie ma zagrożenia dla środowiska" - informuje Ukrinform.

  Jak informuje Ukrinform opierając się na meldunkach sił ukraińskich w Donbasie ciężki ostrzał osady Siewierodonieck uszkodził cztery obiekty, w tym magazyn części zamiennych, budynki gospodarcze, garaże, obiekty infrastruktury, samochody i uszkodzony został gazociąg. Osady Nowodrużesk (1099 odbiorców) i Maloryazantsevo (440 odbiorców) pozostają bez dostaw gazu z powodu ostrzału.

 • 2:22

  Wtorkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ma na celu rozpatrzenie ukraińskich zarzutów o zamordowanie cywilów przez rosyjskich żołnierzy w Buczy, na północny zachód od Kijowa, po odkryciu setek ciał, z których część była związana i rozstrzelana z bliskiej odległości.

  - Chciałbym podkreślić, że jesteśmy zainteresowani w jak najbardziej kompletnym, przejrzystym śledztwie, którego wyniki będą znane i wyjaśnione całej społeczności międzynarodowej – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 1:48

  "Rozmawiałem z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem na temat obecnej sytuacji bezpieczeństwa i masakry w Buczy" – napisał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kuleba na swoim koncie na Twitterze.

  Zapewnił, że "Ukraina wykorzysta wszystkie dostępne mechanizmy ONZ do zbierania dowodów i pociągania do odpowiedzialności rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Nie ma miejsca dla Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ".

 • 1:23

  Podczas wojny Rosji z Ukrainą, wśród wiernych Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, do którego należy 12 tysięcy spośród 19 tysięcy ukraińskich parafii prawosławnych, narasta bunt przeciwko Patriarchatowi i jego zwierzchnikowi - informuje BBC.

 • 0:46

  Ukraińscy żołnierze przeprowadzają inspekcję hangaru, w którym znajduje się uszkodzony największy ukraiński samolot transportowy Antonov An-225 Mriya.

  Ukraińscy żołnierze przeprowadzają inspekcję hangaru

 • 23:23

  Przedstawione przez dziennik "New York Times" zdjęcia satelitarne ulic Buczy z 11 marca pokazują 11 kształtów przypominających ludzkie ciała leżące na ulicy Jabłońskiej, znajdujące się w tych samych miejscach, w których znaleziono je już po wyzwoleniu podkijowskiej miejscowości 2 kwietnia, pokazanych w pierwszych filmach wideo opublikowanych tego samego dnia.

  "Przyczyny śmierci są niejasne. Niektóre ciała były obok tego co przypomina krater uderzeniowy. Inne były przy opuszczonych samochodach. Trzy z ciał leżały obok rowerów. Niektóre miały związane z tyłu ręce białym materiałem" - opisuje gazeta.

  Jak wskazuje "NYT", obrazy te przeczą wysuwanej przez Rosjan narracji, że do śmierci cywili doszło już po ich wycofaniu się, a widok ulicy, na której leżały zwłoki był zainscenizowany. By lansować te twierdzenia, Kreml zapowiedział zwołanie konferencji oraz domagał się zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 • 23:16

  Masakra w Buczy zmienia sytuację i powinna usunąć jakiekolwiek wahania w kwestii dostarczenia Ukrainie broni czy nałożenia na Rosję najcięższych sankcji - powiedział stacji BBC ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

  - Masakra w Buczy powinna usunąć na Zachodzie jakiekolwiek wahania i niechęć do dostarczenia Ukrainie wszelkiej niezbędnej broni, w tym samolotów, czołgów, wyrzutni rakietowych i pojazdów opancerzonych, która pozwoli naszemu krajowi wyzwolić się od rosyjskich okupantów. To samo dotyczy sankcji - jeśli któryś moich kolegów w Europie lub za oceanem będzie mówił, że niektóre sankcje są niewłaściwe czy zbyt twarde, i nie powinny być nałożone, będę to uważał za zdradę ofiar w Buczy i innych miejscowościach, cywilów, którzy zostali zabici - mówił szef ukraińskiej dyplomacji.

 • 23:15

  Rosja przedstawi Radzie Bezpieczeństwa ONZ dowody, że jej siły nie zabijały cywilów na Ukrainie i nie brały udziału w wydarzeniach w Buczy - powiedział stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia. - Mamy dowody empiryczne na poparcie tego - powiedział na konferencji prasowej. - Zamierzamy jak najszybciej przedstawić je Radzie Bezpieczeństwa, aby społeczność międzynarodowa nie została zwiedziona fałszywym spiskiem Kijowa i jego zachodnich sponsorów - dodał.

 • 22:24

  Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock poinformowała, że rząd rozważa dostarczenie Ukrainie kolejnych systemów obronnych. Przyczyną było ujawnienie rosyjskich zbrodni wojennych w ukraińskim mieście Bucza – podał portal N-TV.

 • 22:15

  Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch: Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali przed chwilą przez telefon. Polska jest wstrząśnięta zbrodnią w Buczy i domaga się postawienia jej sprawców i ich mocodawców przed sądem. Aby zapobiec kolejnej zbrodni, Ukraina potrzebuje broni i twardej polityki wobec Rosji.

 • 21:50

  Fact-checking i obnażanie kłamstw Kremla w obecnej formie nie zapobiegają eskalacji, są niewystarczające i nieskuteczne - ocenił na portalu Ukrinform Dmytro Zołotuchin, były wiceminister polityki informacyjnej Ukrainy.

 • 21:42

  Po doniesieniach o rosyjskich masowych zbrodniach w ukraińskiej Buczy burmistrz Pszczyny, która jest jej miastem partnerskim, ogłosił żałobę, która potrwa w tej gminie do czwartku. - To, co stało się w tej i innych podkijowskich miejscowościach to ludobójstwo - podkreślają władze Pszczyny.

 • 21:22

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał zespół do rozmów z Rosją w sprawie przygotowania i zatwierdzenia projektu umowy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy - podał portal Ukrainska Prawda.

  Zgodnie z prezydenckim dekretem na szefa komisji mianowano głównego ukraińskiego negocjatora Dawyda Arachamiję.

  Członkami zespołu zostali: minister sprawiedliwości Denys Maluska, doradca prezydenta Mychajło Podolak, minister obrony Ołeksij Reznikow, wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki oraz trzej parlamentarzyści: Andrij Kostin, Dmytro Łubiniec i Rustem Umerow.

 • 21:17

  Stany Zjednoczone wspierają zespół prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego w dokumentowaniu i zbieraniu dowodów zbrodni na Ukrainie - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

  - Obecnie, na prośbę prokuratury generalnej Ukrainy, Stany Zjednoczone wspierają wielonarodowy zespół prokuratorów wysłanych na miejsce, by bezpośrednio wspierać (...) zbieranie, przechowywanie i analizowanie dowodów okrucieństw w celu ścigania zbrodni - powiedział Price podczas konferencji prasowej. Jak dodał, przy pracach prokuratorów pomaga "zespół Amerykanów" współpracujących blisko z organizacjami pozarządowymi.

  Odnosząc się do odkrytych dowodów zbrodni w Buczy pod Kijowem, rzecznik oświadczył, że Departament Stanu "widział wiarygodne doniesienia o torturach, gwałtach i egzekucjach cywili razem z ich rodzinami".

 • 20:58

  Do poniedziałku na terytorium Rumunii przybyło blisko 620 tys. uciekinierów wojennych z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy - wynika z szacunków MSW w Bukareszcie.

 • 20:45

  Biuro prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej poinformowało w wieczornym komunikacie, że w sanatorium dla dzieci w Buczy znaleziono ciała kolejnych pięciu ofiar ze związanymi rękami.

  Zamordowani "nieuzbrojeni cywile" byli bici przed śmiercią - głosi komunikat.

 • 20:41

  Rosyjskie służby prawdopodobnie próbowały przeprowadzić prowokację z udziałem dyplomatów z ambasady Czech w Moskwie lub nawiązać z nimi współpracę - ustalili dziennikarze czeskich gazet "Denik N" i "Respekt". Według nich to z tego powodu pod koniec marca do MSZ w Pradze wezwany został ambasador Rosji.

 • 20:38

  Dziewięć osób zginęło, a 41 zostało rannych w wyniku ostrzału pociskami kasetowymi miasta Mikołajów na południu Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Senkewycz, cytowany przez portal RBK.

  Wykorzystanie amunicji kasetowej na terenach, gdzie mieszkają ludzie, jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym.

 • 20:35

  Premier Mateusz Morawiecki spotka się we wtorek ze składającą wizytę w Polsce szefową brytyjskiego MSZ Liz Truss.Tematem rozmów będą kwestie pomocy dla zmagającej się z rosyjską napaścią Ukrainy, wsparcie humanitarne oraz europejskie bezpieczeństwo - poinformowała kancelaria premiera.

 • 20:33

  Kanada nakłada kolejne sankcje w związku z inwazją na Ukrainę. Obejmą one dziewięciu Rosjan i dziewięciu Białorusinów, którzy "ułatwili i umożliwili" tę agresję - poinformowała w komunikacie minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly.

  "Umożliwiając Władimirowi Putinowi (...) inwazję na Ukrainę, osoby te będące bliskimi współpracownikami reżimów (w Rosji i na Białorusi - red.), są współwinne straszliwych wydarzeń, które dzieją się na naszych oczach" - napisała w oświadczeniu Joly.

  Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly

  Kanada nałożyła już kilka rund sankcji na Rosję, które objęły członków Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu i podmioty gospodarcze, m.in. z sektorów lotnictwa, elektroniki, telekomunikacji, w tym na producentów systemów nawigacyjnych i awioniki.

 • 20:19

  W mieście Aleszki na południu Ukrainy Rosjanie mają wyrzucać ludzi z burs, by na ich miejsce kwaterować swoich żołnierzy - podał na Facebooku mer 24-tysięcznej miejscowości w obwodzie chersońskim Jewhen Ryszczuk.

  "W szkole zawodowej osiedliła się duża liczba rosyjskich wojskowych, okołó 500 osób, ludzie są eksmitowani z burs, dzielnica Ametyst jest cała zamieszkana przez rosyjskich wojskowych" – oświadczył Ryszczuk.

 • 19:48

  Ambasadorowie 38 państw wzięli udział w odprawie z polskimi wojewodami poświęconej działaniom na rzecz pomocy uchodźcom. Spotkanie otworzyli Szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki i wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

 • 19:44

  Francja postanowiła wydalić znaczną liczbę rosyjskich dyplomatów - podała agencja Reutera.

  "Ich działania są sprzeczne z naszymi interesami bezpieczeństwa narodowego. To posunięcie (wyrzucenie personelu dyplomatycznego - red.) jest częścią europejskiej inicjatywy" – napisano w oświadczeniu francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

 • 19:34

  Parlament Europejski w Strasburgu uczcił minutą ciszy pamięć ofiar wojny w Ukrainie. Przewodnicząca PE Roberta Metsola podczas otwarcia sesji zaapelowała o większe wsparcie logistyczne, humanitarne i wojskowe dla tego kraju.

  Mestola poinformowała europosłów o swojej wizycie na Ukrainie, podczas której spotkała się z deputowanymi Rady Najwyższej i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

  Roberta Metsola w ukraińskim parlamencie

  Szefowa PE powiedziała, że okrucieństwa popełniane przez armię rosyjską w Ukrainie są przerażające, a zdjęcia z Buczy i Irpienia wskazują, przed jakim zagrożeniem stoi Ukraina i światowy porządek oparty na zasadach.

 • 19:24

  Niemiecki rząd zdecydował o objęciu zarządem komisarycznym spółki Gazprom Germania, będącej do tej pory niemieckim oddziałem rosyjskiego Gazpromu. Minister gospodarki Robert Habeck uzasadnił to zwiększeniem bezpieczeństwa dostaw – informuje agencja dpa.

 • 19:21

  Wielka Brytania, która w tym miesiącu przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zwołała na wtorek posiedzenie tego gremium w celu omówienia masowych zabójstw w Buczy na Ukrainie - napisała na Twitterze brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward.

  "W ten weekend w przerażających materiałach filmowych i raportach z Buczy widzieliśmy nieuzbrojonych ukraińskich cywilów, którzy zostali zastrzeleni z rękami związanymi za plecami. Ponad 800 ciał pozostawiono na ulicy lub wrzucono do masowych grobów. Kobiety były gwałcone na oczach swoich dzieci" – powiedziała Woodward w dołączonym do wpisu nagraniu.

 • 19:20

  Ukraina jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie - poinformowało na Twitterze Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej na Ukrainie (OCHA Ukraine).

  "Jeszcze przed trwającą obecnie ofensywą rosyjską ponad 1,8 miliona ludzi żyło w otoczeniu min przez osiem lat" - napisała organizacja.

 • 19:13

  Oficerowie z uczelni wojskowych w Rosji przechodzą intensywne szkolenia, by obejmować stanowiska w jednostkach - podał ukraiński sztab generalny na Facebooku. W ten sposób uzupełniane są straty w wojsku rosyjskim w Ukrainie.

  "Rosyjskie dowództwo wojskowe stara się uzupełnić dotychczasowe straty za pomocą oficerów z wyższych wojskowych placówek oświatowych. Według dostępnych informacji Akademia Wojskowa Korpusu Łączności w Petersburgu pilnie szkoli oficerów do obejmowania stanowisk w jednostkach wojskowych" - podał sztab.

 • 18:54

  Kułeba: zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej

 • 18:49

  Naliczyliśmy ponad cztery tysiące rosyjskich zbrodni wojennych i nawet nie byliśmy jeszcze w stanie zbadać, co dzieje się w Mariupolu - stwierdziła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa w stacji BFM TV.

 • 18:44

  Gdyby Ukraina się nie broniła, do rosyjskich zbrodni wojennych, takich jak w Buczy, dochodziłoby wszędzie - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas połączenia wideo z rumuńskimi parlamentarzystami.

  Zełenski zwrócił się także do parlamentu Rumunii o nasilenie sankcji na Rosję, która, jak ostrzegł, stanowi zagrożenie dla całej Europy Wschodniej i regionu Morza Czarnego.

  Podkreślił, że Ukraina potrzebuje od zagranicznych sojuszników dalszego wsparcia, w tym broni. - Ukraina nie jest ostatnim celem rosyjskiej agresji. To właśnie na Ukrainie decydują się losy Europy Wschodniej i regionu Morza Czarnego - mówił ukraiński prezydent.

 • 18:42

  W miejscowości Zeliznij Port na południu obwodu chersońskiego miało dojść do uprowadzenia Mychajło Buraka, wójta jednej z gmin w tym regionie. Informację tę podał zastępca przewodniczącego rady obwodu chersońskiego Jurij Sobołewski na Facebooku.

 • 18:41

  Kułeba wezwał szefów wszystkich firm zagranicznych, które nie chcą wycofać się z Rosji, oraz przedstawicieli krajów, które mają wątpliwości co do dalszego zaostrzania sankcji przeciwko niej, by przyjechali do Buczy i na własne oczy zobaczyli popełnione tam zbrodnie wojenne.

 • 18:30

  Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: Zbrodnie w Buczy to wierzchołek góry lodowej, w Mariupolu jest jeszcze gorzej.

 • 18:25

  Wszystko, co robimy w związku z Ukrainą jest przyspieszane, w tym dostawy broni - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, w ciągu ostatniej doby USA koordynowały dostawę pomocy wojskowej z sześciu krajów.

  "Te odrażające doniesienia z Buczy tylko pokazują, jak ważne jest, byśmy kontynuowali to bardzo przyspieszone tempo" - oświadczył. Urzędnik stwierdził że USA dotychczas nie były w stanie zweryfikować doniesień o zbrodniach, ale nie mają powodu, by wątpić w dostępne informacje.

 • 18:13

  Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że jednemu z nowo narodzonych chłopców w rejonie Winnicy rodzice dali imię Jan Javelin, a dziewczynka w Kijowie otrzymała imię Javelina.

  Jak podkreśla agencja Ukrinform, to oczywiste odniesienie rodziców obojga dzieci do wojennej sytuacji w Ukrainie. Javelin to amerykański ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany, który na szeroką skalę używany jest przez ukraińskich żołnierzy przeciwko Rosjanom.

 • 18:11

  Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock: Rząd uznał 40 rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane.

 • 17:59

  Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował do mieszkańców ukraińskiej stolicy, którzy opuścili miasto z powodu wojny, by wstrzymali się z powrotem przynajmniej do końca tego tygodnia.

  "Jeśli macie taką możliwość, odłóżcie swój powrót do Kijowa o kilka dni, do końca tego tygodnia. Później będziemy mogli jasno powiedzieć (kiedy można wrócić - red.)" - powiedział Kliczko, cytowany przez portal informacyjny Ukrainska Prawda.

  Mer ukraińskiej stolicy wyjaśnił, że w wyzwolonych miejscowościach obwodu kijowskiego obowiązuje całodobowa godzina policyjna, a na przedmieściach Kijowa jest wiele niewybuchów pozostawionych przez Rosjan.

 • 17:52

  W okupowanym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy kończą się jedzenie, leki, paliwo - alarmuje rada miejska.

  "Chersoń jest otoczony przez okupantów. Nie możemy wyjechać. Do nas nikt nie może wjechać" - napisano na stronie internetowej miejscowych władz.

 • 17:32

  Gubernator leżącego na północy Ukrainy obwodu żytomierskiego Witalij Buneczko poinformował, że w regionie nie ma już wojsk rosyjskich.

  "Wyjechali, zostawiając za sobą pojazdy i część amunicji" - podał Buneczko we wpisie w mediach społecznościowych, który cytuje Reuters.

 • 17:31

  W wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji miastach obwodu kijowskiego będzie obowiązywać godzina policyjna do szóstej rano siódmego kwietnia - poinformował szef władz tego regionu Ołeksandr Pawluk. Trwa oczyszczanie obiektów infrastruktury z ładunków wybuchowych zostawionych przez Rosjan - dodał.

 • 17:30

  Ukraińcy nie wybaczą Rosjanom okrucieństw popełnionych w Buczy - powiedział mer tego ukraińskiego miasta Anatolij Fedoruk. W wywiadzie dla CNN szczegółowo opisał zniszczenia dokonane przez Rosjan.

  - Połowa miasta jest zniszczona - powiedział Fedoruk i zaznaczył, że obecnie prowadzone są prace mające na celu odminowanie ulic i domów oraz odbudowę podstawowej infrastruktury. - Miasto przechodzi ze stanu wojennego do życia w czasie pokoju - ocenił.

 • 17:29

  Polska podtrzymuje swoje stanowisko w zakresie wprowadzenia sankcji w postaci natychmiastowego zamknięcia handlu z Rosją - lądowego i morskiego - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller. Zastrzegł, że polityka handlowa jest wyłączną kompetencją UE.

 • 17:10

  Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield poinformowała, że Waszyngton zwróci się do Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych z wnioskiem o zawieszenie członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ.

 • 16:57

  Od początku wojny w Ukrainie zginęło 18 dziennikarzy - podało ministerstwo kultury i polityki informacyjnej, powołując się na dane biura ukraińskiego prokuratora generalnego.

 • 16:55

  Autobusy, które miały ewakuować ludność cywilną z Mariupola, nie dotarły w poniedziałek do oblężonego miasta - potwierdziła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

  Mer Mariupola Wadym Bojczenko poinformował, że w Mariupolu nadal przebywa około 130 tysięcy osób, które nie mogą wyjechać z powodu działań armii rosyjskiej.

 • 16:51

  Joe Biden: Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym

 • 16:50

  Rosyjskie wojska przygotowują się do zajęcia Charkowa i zaatakowania ukraińskich sił w Donbasie - powiedział rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

  "Główne działania przeciwnik skoncentrował na przygotowaniu do wznowienia działań ofensywnych, by otoczyć ugrupowania Połączonych Sił (w Donbasie) i opanować miasto Charków" - przekazał rzecznik.

 • 16:48

  Rosja przerzuciła około dwóch trzecich swoich sił zbrojnych z okolic Kijowa, a wiele z nich konsoliduje się na Białorusi - powiedział wysoki rangą przedstawiciel resortu obrony USA, cytowany przez Agencję Reutera.

  Mówiąc o tym pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział on, że siły te zostaną prawdopodobnie przekierowane w kierunku wschodniej Ukrainy, ale nie jest to jeszcze potwierdzone.

 • 16:45

  Ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa oświadczyła w publicznej telewizji, że wiele czynów popełnionych przez Rosjan na Ukrainie można uznać za zbrodnie przeciw ludzkości i pod tym kątem prowadzone są śledztwa w regionie kijowskim, m.in. w Buczy.

  Najtragiczniejsza sytuacja jest w Borodziance, miejscowości położonej na północny zachód od Kijowa - powiedziała, nie podając dodatkowych informacji.

 • 16:43

  Zespół Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) nie był w stanie dotrzeć do oblężonego miasta Mariupol, aby ewakuować cywilów - przekazał rzecznik Jason Straziuso.

  "Ze względu na warunki bezpieczeństwa, nasz zespół nie był w stanie dotrzeć dziś do Mariupola" - poinformował w mailu przesłanym agencji Reuters.

 • 16:38

  "O godzinie 16 w BBN rozpoczęła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz ministrami. Podniesiony zostanie m.in. temat zbrodni w Buczy oraz kwestie dalszego - w tym materialnego - wsparcia Ukrainy" - poinformowało na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

 • 16:36

  Biden: Nadal będziemy nakładać sankcje na Rosję.

 • 16:36

  Prezydent USA Joe Biden: Władimir Putin jest zbrodniarzem wojennym. Domagam się procesu w sprawie zbrodni wojennych.

 • 16:25

  Jesteśmy za tym, aby docelowo Rosjan wykluczyć, do czasu zakończenia procesu pokojowego, a więc i zadośćuczynienia Ukrainie, ze wszystkich federacji sportowych na czele z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim - powiedział Kamil Bortniczuk na posiedzeniu ministrów sportu Unii Europejskiej w Luksemburgu.

 • 16:22

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku: Na własne oczy zobaczyłem Buczę, Irpień i Stojankę po okupacji. Zrobimy wszystko, by jak najszybciej przywrócić je do życia.

 • 16:11

  Estoński przewoźnk Tallink poinformował, że ministerstwo spraw socjalnych wyczarterowało prom pasażersko-samochodowy M/S Isabelle dla potrzeb tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

 • 15:57

  Rosyjskie wojsko znów użyło zabronionej amunicji kasetowej do ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy - poinformował mer Ołeksandr Senkewycz w komunikatorze Telegram.

 • 15:57

  Szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus: Wspólnie z wojskowymi doprowadziliśmy do utworzenia bezpiecznego korytarza ewakuacyjnego z Czernihowa. To rozwiązanie tymczasowe, ale dzięki otwarciu nowej trasy można wyjeżdżać z miasta i dostarczać pomoc humanitarną.

  Przewodniczący regionalnej administracji ostrzegł, by mieszkańcy obwodu, którzy wyjechali z okolic Czernihowa, powstrzymali się jeszcze z powrotem w rodzinne strony. - W szczególności nie należy tego robić dzisiaj, w poniedziałek. Jest to uwarunkowane względami bezpieczeństwa - przekazał Czaus, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

 • 15:48

  Wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna przekazała, że na terenie Ukrainy przebywa obecnie około 600 rosyjskich jeńców wojennych.

 • 15:39

  Powracający z niewoli ukraińscy żołnierze uważają, że sposób traktowania jeńców przez Rosjan łamie konwencje genewskie - poinformowała rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa.

  Powiedziała, że niektórzy byli więźniowie zeznali, że byli przetrzymywani w piwnicach, odmawiano im jedzenia i zmuszano do bezczeszczenia mundurów.

 • 15:36

  Wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna wyraziła przekonanie, że Komisja Europejska pozytywnie zaopiniuje kandydaturę jej kraju do członkostwa w Unii Europejskiej. Zdaniem wiceszefowej ukraińskiego rządu nastąpi to do końca kwietnia.

 • 15:19

  W czterdziestym dniu ataku Rosji na Ukrainę w Kijowie otwiera się coraz więcej sklepów, restauracji, kawiarni i punktów usługowych. Powoli w przeszłość odchodzą kolejki, które zniknęły również sprzed aptek. Coraz rzadsze są alarmy przeciwlotnicze, ponownie otwierane są kolejne odcinki metra.

  Od poniedziałku została uruchomiona jedna z dwóch linii metra, łącząca prawo- i lewobrzeżną część Kijowa. Ponownie otwarto dla pasażerów również ważną stację przesiadkową - Złotą Bramę, łączącą dwie linie metra.

 • 15:12

  Zełenski: Jesteśmy w Europie, w XXI wieku. Dołożymy wszelkich starań wojskowych i dyplomatycznych.

 • 15:11

  Zełenski: Chcemy znaleźć wszystkich zbrodniarzy.

 • 15:09

  Zełenski: Zwycięstwo Ukrainy może być osiągnięte drogą dyplomacji, równolegle z działaniami bojowymi podejmowanymi przez naszą armię.

 • 15:07

  Zełenski: Zobaczcie, co z tym miastem zrobili Rosjanie. To ludobójstwo.

 • 15:07

  Zełenski: Bardzo trudno jest rozmawiać, kiedy się widzi, co Rosjanie tutaj zrobili.

 • 15:06

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Buczy: Codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście.

 • 15:05

  Litwa wydala ambasadora Rosji i wzywa swego ambasadora z Moskwy - podał szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis.

  Ranga stosunków dyplomatycznych z Rosją zostaje obniżona w odpowiedzi na agresję militarną Rosji przeciwko suwerennej Ukrainie oraz okrucieństwa popełniane przez rosyjskie siły zbrojne w różnych okupowanych miastach Ukrainy, w tym na przerażającą masakrę w Buczy.

 • 15:04

  Wszystkie rosyjskie czołgi i działa nie złamią ducha Ukraińców, ani nie zdołają podbić ich ojczyzny, a Wielka Brytania nigdy nie przestanie wspierać swoich ukraińskich przyjaciół - zapewnił premier Boris Johnson.

 • 15:02

  Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na Twitterze: Rozmawiałam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o okrutnych mordach na ludności cywilnej w Buczy i innych miejscach w Ukrainie. UE jest gotowa do wysłania wspólnych zespołów śledczych w celu udokumentowania zbrodni wojennych we współpracy z ukraińskim prokuratorem generalnym. Europol i Eurojust udzielą wsparcia.

 • 14:35

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pojechał do Buczy, gdzie ukraińscy żołnierze odkryli dowody zbrodni rosyjskich wojsk popełnianych na cywilnych mieszkańcach.

  Prezydent obejrzał drogę ze zniszczonym rosyjskim sprzętem i rozmawiał z okolicznymi mieszkańcami - podała rosyjska sekcja BBC. Zełenski stwierdził, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne i ludobójstwo na Ukrainie.

 • 14:23

  Rosyjscy okupanci zdewastowali cmentarz w Czernihowie. Pochowano tam ukraińskich żołnierzy, którzy od 2014 roku walczyli z agresją Kremla - przekazała wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa.

 • 14:16

  Wysoka Komisarz ONZ do spraw praw człowieka Michelle Bachelet napisała, że "jest przerażona obrazami ciał martwych cywilów w Buczy". "Dopływające informacje budzą poważne i niepokojące pytania dotyczące możliwych zbrodni wojennych, jak również poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego i ciężkiego pogwałcenia międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka" - napisała.

  Komisarz dodała, że wszystkie ciała muszą zostać ekshumowane i zidentyfikowane, tak by można było powiadomić rodziny zmarłych i ustalić przyczynę śmierci. Dodała, że należy podjąć wszelkie środki w celu zabezpieczenia dowodów.

  Ukraina, Bucza

 • 12:29

  Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz opublikował w niedzielę wieczorem na Facebooku listę rosyjskich formacji wojskowych, które - w ocenie strony ukraińskiej - dokonały masakr ludności cywilnej w miejscowościach Bucza, Irpień i Hostomel pod Kijowem.

  Wśród sprawców zbrodni miały znaleźć się zarówno formacje rosyjskich wojsk lądowych, Gwardii Narodowej (Rosgwardii), jak też Floty Oceanu Spokojnego.

 • 12:28

  W ciągu minionej doby w wyniku ostrzałów Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, zginęło siedem osób, a 34 są ranne. Trzy kolejne osoby poniosły śmierć, a siedem zostało rannych w wyniku ostrzału miasta Dergacze – poinformował w poniedziałek szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  Wśród 34 rannych w Charkowie jest troje dzieci w stanie ciężkim.

 • 11:54

  Po tym, gdy rosyjskie wojska wycofały się z okolic Czernihowa, niektóre oddziały wroga pozostały na terenie otaczającego go obwodu - przekazał w poniedziałek szef władz tego położonego na północy Ukrainy obwodu Wjaczesław Czaus, cytowany przez agencję Reutera.

  Czernihów. Fragment rosyjskiej rakiety w ogrodzie na prywatnej posesji (31.03.2022)

 • 11:54

  W Niemczech liczba uchodźców wojennych z Ukrainy stale rośnie. Jak poinformowało w poniedziałek MSW, 3362 kolejne osoby przybyły do RFN w ciągu ostatniej doby.

  Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 24 lutego, policja federalna odnotowała na terenie Niemiec łącznie 306 836 uchodźców wojennych, głównie kobiet, dzieci i osób starszych.

 • 10:20

  Ukraiński sztab generalny podał statystyki dotyczące rosyjskich strat od początku inwazji.

  Rosjanie stracili:

  - około 18 300 żołnierzy,
  - 134 śmigłowce,
  - 647 czołgów,
  - 1844 transportery opancerzone,
  - 330 systemów artyleryjskich,
  - 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
  - 54 systemy przeciwlotnicze,
  - 1273 samochody,
  - 7 okrętów,
  - 76 cystern z paliwem,
  - 92 drony.

 • 10:19

  Premier Hiszpanii Pedro Sanchez stwierdził w poniedziałek, że w Ukrainie mogło dojść do ludobójstwa. Zapewnił, że Madryt zrobi wszystko, by sprawcy zbrodni wojennych w Buczy nie pozostali bezkarni i stanęli przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK).


  Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by sprawcy tych zbrodni wojennych nie pozostali bezkarni i mogli zostać właściwie osądzeni, w tym konkretnym przypadku przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, przed którym odpowiedzą na zarzuty zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych i - dlaczego o tym również nie mówić - ludobójstwa.

 • 10:18

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz organizacji międzynarodowych o wysłanie do Buczy i innych podkijowskich miejscowości misji w celu zebrania dowodów rosyjskich zbrodni popełnionych na cywilach.

 • 9:18

  Wojska rosyjskie próbowały w nocy z niedzieli na poniedziałek wedrzeć się do miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim, ale atak został odparty – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w ukraińskiej telewizji.

 • 9:17

  W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy na północny zachód od Kijowa pochowano już ciała około 330-350 cywilów. Dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana - przekazały w poniedziałek rano służby pogrzebowe tego 36-tysięcznego miasta, cytowane przez gazetę "Ukrainska Prawda".

  - Nie nadążamy z pracą. Jeszcze jutro musimy sprawdzić co najmniej 20 adresów (miejsc pochówku cywilów w Buczy - red.). Wiele osób zostało pogrzebanych w ogródkach, na podwórkach. Nie możemy określić dokładnej liczby zamordowanych, nie mamy kompletnych list z nazwiskami - relacjonował jeden z pracowników buczańskich służb pogrzebowych.

  Bucza, Ukraina (03.04.2022)

 • 8:59

  Główne zadanie, które stawia sobie teraz Rosja, to otoczenie sił ukraińskich na wschodzie; kluczowe walki będą się toczyć w Mariupolu, Kreminnej, Rubiżnem i Popasnej, a także na linii Izium-Wołnowacha – ocenił doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

 • 8:58

  Od początku inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, do północy z soboty na niedzielę w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło 1417 cywilów, a 2038 zostało rannych - przekazało w niedzielę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

 • 8:58

  Siły rosyjskie ostrzelały miejscowości na granicy obwodów dniepropietrowskiego i chersońskiego na południowym wschodzie Ukrainy – poinformowały miejscowe władze. "Obeszło się bez ofiar. Generalnie sytuacja w regionie według stanu na rano jest pod kontrolą. Na terytorium obwodu dniepropietrowskiego nie ma wroga" – napisał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk na Facebooku.

 • 8:57

  "Siły rosyjskie nadal się konsolidują i reorganizują, koncentrując swoją ofensywę w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy. W rejon ten przerzucane są oddziały rosyjskie, w tym najemnicy z powiązanej z państwem rosyjskim prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, opublikowanej przez brytyjski resort obrony.

 • 8:44

  Rosja nadal koncentruje sprzęt wojskowy i uzbrojenie, w tym rakiety, na granicy Białorusi i Ukrainy, w Homlu – oświadczył na Telegramie w poniedziałek mer Czernihowa na północy Ukrainy Władysław Atroszenko.

  "Już drugą noc nie mieliśmy ostrzału moździerzowego ani artyleryjskiego, ale po północy w przestrzeni powietrznej słychać było samoloty.(…) Dla mieszkańców nie ma znaczenia, czy zrzucano pociski, bo miasto jest i tak doszczętnie zniszczone, więc nie ma wielkiej różnicy" – napisał. Dodał, że w Czernihowie nie działa biznes, a mieszkańcy nie płacą podatków, więc miasto nie ma dochodów.

 • 8:43

  Co najmniej 161 dzieci zginęło, a 264 odniosło obrażenia na skutek działań wojsk rosyjskich w Ukrainie – poinformowała w poniedziałek ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

 • 7:59

  Wojska rosyjskie zaatakowały w poniedziałek rano rakietami Mikołajów na południu Ukrainy – poinformował na Telegramie mer tego miasta Ołeksandr Senkewycz. Według mera na miasto spadło kilka rakiet. Oceniane są skutki ataku.

 • 7:45

  Ukraińskie wojska wygrały bitwę o Kijów, Rosjanie wycofują się spod stolicy Ukrainy - ocenia amerykański ośrodek ISW (Institute for the Study of War). Dodaje, że to znaczące, ale nie decydujące zwycięstwo; wojna jest daleka od zakończenia i jej wynik wciąż może być pomyślny dla Rosji.

 • 7:08

  Jak podawaliśmy wcześniej, w nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Odessę. Przedstawiciel władz obwodowych Serhij Bratczuk poinformwał, że trafiony został jeden obiekt.

  - Kilka rakiet wystrzelono w jedną z dzielnic, jeden obiekt został trafiony – powiedział Bratczuk w telewizji ukraińskiej. Informacje na temat ofiar są ustalane.

  Rosjanie ostrzelali Odessę również w niedzielę rano – uszkodzono rafinerię i magazyn ropy.

 • 7:06

  Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w Rosji trwa tajna mobilizacja, a rezerwiści są zachęcani do niej głównie możliwością wzbogacenia się dzięki wojnie.

  "Główną motywacją dla rezerwistów są zachęty materialne. Wśród ludności rozpowszechniana jest opinia, że uczestnicy wojny z Ukrainą mogą się wzbogacić dzięki trofeom, czyli poprzez grabieże" – podano w komunikacie.

 • 5:51

  Rosyjskie wojska wycofują się z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej w nagraniu wideo, które przekazała agencja Unian. Żywycki podkreślił jednak, że na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić, że region jest już wolny.

 • 5:51

  Rosyjska armia przeprowadziła atak lotniczy na Tarnopol w zachodniej części Ukrainy. W mieście było słuchać eksplozję - poinformował w poniedziałek nad ranem portal Ukraińska Prawda, cytując mera tego miasta Serhija Nadała. Nie podano więcej informacji na temat tego ataku. Serhij Nadał zaapelował do mieszkańców Tarnopola, by udali się do schronów.

 • 0:16

  Jak podały w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalne media, serię eksplozji słychać było w okupowanym przez wojska rosyjskie mieście portowym Chersoń na południu Ukrainy.

  Nie było oficjalnych informacji o ataku.

  Wcześniej w niedzielę wieczorem ukraińskie media informowały o odgłosach eksplozji słyszanych w miastach położonych na zachodzie kraju: Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku, Równem i Kołomyi.

 • 23:26

  Serię eksplozji było słychać w niedzielę późnym wieczorem w portowym mieście Odessa na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na relację świadka. Na razie nie ma oficjalnych informacji o ataku.

Autorka/Autor:momo, pp//now

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@OCHA_Ukraine

Tagi:
Raporty: