Wysyp "hitów" o Putinie. "Wolny od wszelkich więzów, odrodzisz Związek Radziecki"

Opublikowaną pod koniec stycznia piosenkę "Mój Putin" obejrzało ok. 2,5 mln internautów
Opublikowaną pod koniec stycznia piosenkę "Mój Putin" obejrzało ok. 2,5 mln internautów
Mashany Music
Opublikowaną pod koniec stycznia piosenkę "Mój Putin" obejrzało ok. 2,5 mln internautówMashany Music

- Jaka szkoda, że w tym roku Rosja zrezygnowała z udziału w Eurowizji - zgłosiłbym się tam z moją piosenką - żałuje Oleg Lichaczow, autor piosenki "Władimir Putin - to jest zuch!". Pozazdrościł sławy piosenkarce z Nowosybirska o pseudonimie scenicznym Mashany, która w styczniu opublikowała "hit" rosyjskiego segmentu internetu - "Mój Putin". Słowa piosenek o prezydencie dobrze wpisują się w wojnę propagandową, którą Rosja prowadzi od czasu rozpoczęcia konfliktu na Ukrainie.

Pierwsza piosenka o Władimirze Putinie pojawiła się w 2004 roku w trakcie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi.

Trzy dziewczyny z grupy "Śpiewające razem" (nawiązanie do ruchu proputinowskiego "Idący Razem") chciały "Takiego, jak Putin": żeby nie pił, nie krzywdził, nie uciekał, pełnego sił, którego rosyjska kobieta nie powstydzi się w towarzystwie.

"Widziałam go wczoraj w wiadomościach,

mówił, że świat jest na rozstaju dróg.

Z takim jak on dobrze w domu i wśród gości"

"Chcę teraz takiego jak Putin" - śpiewa bohaterka liryczna w utworze, przeciwstawiając prezydenta swojemu niewydarzonemu byłemu partnerowi, który nie dość, że wpakował się w kolejną aferę, to jeszcze "pobił się i nałykał różnych świństw".

Wojna wisi w powietrzu

Na początku 2015 roku znowu zaczęły się pojawiać piosenki o Władimirze Putinie, tym razem jednak mają one wybitnie polityczny, a wręcz militarny charakter.

Jako pierwsza swój "hit" opublikowała piosenkarka z Nowosybirska - Mashany. Ubrana w suknię w kolorach rosyjskiej flagi, z długim, tradycyjnym warkoczem, śpiewa na tle rozświetlonych słońcem łanów zbóż:

"Gdzie twój strach,

gdy grozi wojna na wszystkich frontach?

Widzisz drogę,

idziesz pod wiatr i z drogi zbaczać nie zamierzasz"

Wtóruje jej biegająca po ruinach kobieta, ubrana w żółto-błękitną suknię, symbolizującą Ukrainę. Jest łudząco podobna do "Rosji" - w teledysku Mashany występuje bowiem w dwóch postaciach.

"Jesteś pewny siebie i będziesz wierny sobie,

a ja jestem oczarowana, nie potrafię cię zapomnieć"

- śpiewa rozmarzona piosenkarka i tłumaczy, o kogo chodzi:

"Ty jesteś Putin, przecież ty jesteś Putin,

chcę z tobą być i krzyczę widząc cię: mój Putin, mój miły Putin, weź mnie ze sobą już,

chcę z tobą być już wciąż"

- wyśpiewuje bez ogródek.

"Życie twe pełne jaskrawych barw i kłamliwych masek" - zauważa nie bez trafności piosenkarka, choć prawdopodobnie tego nie zauważa, ponieważ po chwili wyśpiewuje:

"Przez dym rzucasz wyzwanie i przywracasz Krym,

a w ślad za nim, wolny od wszelkich więzów, odrodzisz Związek [Radziecki - red.].

Na końcu klipu kobietę w sukni w barwach ukraińskich ratuje z opresji rycerz na motocyklu, ubrany - niczym rosyjski prezydent - w garnitur.

"To jest zuch"

W ciągu miesiąca teledysk Mashany obejrzano 2,5 miliona razy. Zainspirował on też autora tekstów z Kazania Olega Lichaczowa do napisania jeszcze bardziej upolitycznionej piosenki.

Premierowe wykonanie miało miejsce podczas konkursu muzycznego na początku lutego. Wpadającą w ucho, choć niemiłosiernie sfałszowaną piosenkę "Władimir Putin - to jest zuch" zaśpiewał 12-letni syn autora. W ciągu dwóch tygodni obejrzało ją ponad 600 tys. internautów, choć popularność zdobyła głównie na stronach opozycyjnych, a przede wszystkim na portalach ukraińskich.

Autor muzyki i słów nazywa swój utwór "arcydziełem" i liczy, że doczeka się telefonu od samego prezydenta Władimira Putina, który na razie nie zadzwonił - jak przypuszcza Lichaczow - z powodu swojej wrodzonej skromności.

Antidotum na Zachód

- Postanowiłem w naszym wspaniałym rosyjskim języku skomponować piosenkę popierającą naszego prezydenta. Pomyślałem, że młode pokolenie jest apolityczne, nie ma w nim miłości Ojczyzny. Chciałem, żeby piosenka trafiła do jak największej liczby odbiorców, dlatego postanowiłem wykorzystać dziecięcy wokal i poprosiłem o jej wykonanie swojego syna, który "kocha Rosję i Władimira Putina" - mówi Oleg Lichaczow w wywiadzie dla lokalnego portalu business-gazeta.ru.

Z piosenki można się dowiedzieć, że w czasie pieriestrojki do Rosji z Zachodu wleciał krwiożerczy orzeł, który przyniósł samo zło, a Władimir Putin "podniósł Rosję z kolan", nie zdradził swojego kraju i dzięki niemu Rosja wzięła kurs na odrodzenie po zaćmieniu.

"Chcę cię bum-bum-bum"

Utwór skomponowany przez Lichaczowa ma być, jak mówi sam autor, antidotum na "zalew zachodnich ścieków muzycznych", takich jak najnowszy hit "Chcę cię bum-bum-bum" królujący w rosyjskich dyskotekach. - To wszystko to program Zachodu nastawionego na zniszczenie Rosji - przekonuje Oleg Lichaczow.

Uważa, że jego hit nie trafił jeszcze do rozgłośni radiowych z powodu wrodzonej skromności prezydenta.

- Mogłyby przecież powstać plotki o odrodzeniu kultu jednostki - mówi Oleg Lichaczow. Żałuje jednak, że w tym roku Rosja - ze względu na wygraną "brodatej kobiety" z Austrii Conchity Wurst - zrezygnowała z udziału w Eurowizji.

- Moglibyśmy godnie zaprezentować Rosję i Kazań - rozmarza się mężczyzna.

"Baby, pomóżmy Putinowi"

Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się piosenka wykonywana przez artystkę z Samary Julię Winokurową, która wzywa: "Pomóżmy, baby, Putinowi, bo inaczej go Obama zniszczy". Opublikowany 10 lutego teledysk obejrzało zaledwie 38 tys. internautów.

W piosence pojawiają się m.in. "wrogie państwa NATO, gdzie baby są bez piersi i brodate".

Wykonywana w stylu rosyjskiego romansu piosenka mogła nie przypaść do gustu odbiorcom, ponieważ jako jedyna nie ukazuje Władimira Putina jako herosa ratującego Rosję - zdecydowanie "gryzie się" z piosenką Mashany, która sama oczekuje od prezydenta ratunku.

Wysyp piosenek patriotycznych, które mają wzbudzać chęć walki z wrogiem, może wskazywać na szukanie w ostatnim czasie nowych kanałów walki na froncie wojny hybrydowej - która, jak wskazują ostatnie badania, jest równie intensywna, jak działania polityczne.

Autor: asz\mtom / Źródło: business-gazeta.ru, gordonua.com, sib.fm

Źródło zdjęcia głównego: Mashany Music