Włoski sąd nakazał zamrożenie kont osób zamieszanych w Katargate

Źródło:
PAP
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Strasburgu
Siedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguReuters
wideo 2/2
Siedziba Parlamentu Europejskiego w StrasburguReuters

Sąd w Bergamo nakazał zamrożenie i prewencyjną konfiskatę sześciu kont należących do osób oskarżonych o korupcję w tak zwanej aferze Katargate w europarlamencie - poinformowała prokuratura w Lombardii. Wśród kont zajętych na wniosek włoskiego sędziego są te należące do Antonio Panzeriego, Luki Visentiniego i Francesco Giorgiego.

Sędzia z Bergamo na północy Włoch nakazał w piątek zamrożenie i prewencyjną konfiskatę sześciu kont, należących do osób oskarżonych o korupcję w tak zwanej aferze Katargate - poinformowała prokuratura w Lombardii. W komunikacie prokuratura z Bergamo podała, że zablokowano 200 tysięcy euro na koncie córki Antonio Panzeriego i 40 tysięcy euro na jego rachunku bankowym.

Panzeri wskazywany jest w mediach jako "mózg" całego korupcyjnego procederu, polegającego na przyjmowaniu łapówek od Kataru i Maroka w zamian za prowadzenie sprzyjającej ich wizerunkowi aktywności.

Według belgijskich śledczych zarówno żona, jak i córka byłego eurodeputowanego lewicy uczestniczyły w korupcji. Dlatego wystąpiono o ich przekazanie do Belgii. Włoski sąd zgodził się na ekstradycję żony, która od razu zaskarżyła decyzję we włoskim Sądzie Najwyższym. Decyzję w sprawie córki byłego polityka przełożono na styczeń.

Aresztowania w związku z aferą Katargate

Razem z Panzerim aresztowano też m.in. byłą już wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Evę Kaili z Grecji i jej partnera, Włocha Francesco Giorgiego. Warunkowo areszt opuścił Luca Visentini, sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych.

Wśród kont zajętych na wniosek włoskiego sędziego są te należące do Visentiniego i Giorgiego - wyjaśniła prokuratura zaznaczając, że czynności te przeprowadzono na wniosek sądu w Brukseli w związku ze śledztwem w sprawie korupcji, udziału w grupie przestępczej i prania pieniędzy.

Agencja Ansa poinformowała, że w minionych dniach włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała 17 tysięcy euro w gotówce, znalezione w domu rodziny Panzerich koło Bergamo oraz 20 tysięcy euro w domu Francesco Giorgiego koło Mediolanu.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Connect