TVN24 | Świat

Ponad ćwierć miliona zapisów na szczepienie przeciw COVID-19 w ciągu kilku godzin. Po decyzji włoskiego rządu

TVN24 | Świat

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP

We Włoszech w ciągu kilku godzin na szczepienie przeciwko koronawirusowi zapisało się ponad ćwierć miliona osób. Mobilizacja ma być efektem działań rządu, który rozszerzył stosowanie przepustki COVID-19, która będzie wymagana przy wejściu do wielu miejsc publicznych, w tym restauracji i kin. Włoskie media piszą w sobotę o "biegu po szczepionki".

Rząd Mario Draghiego postanowił w czwartek, że od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki przeciwko COVID-19 uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki, term i salonów gier.

Włoskie media podkreślają, że w kraju notuje się "efekt Draghiego". Sobotnia prasa pisze o "biegu po szczepionki". Nadzwyczajny komisarz do spraw pandemii generał Francesco Figliuolo poinformował, że po ogłoszeniu decyzji Rady Ministrów liczba zgłoszeń w większości regionów wzrosła od 15 do 200 procent. Kolejna zauważona tendencja to duży wzrost w grupie wiekowej 12-19 lat.

Wzrasta liczba zapisów na szczepienie na koronawirusa

Dziennik "Corriere della Sera" podaje w sobotę, że w stołecznym Lacjum na szczepienia zapisało się 55 tysięcy osób, czyli dziesięć razy więcej niż wynosiła średnia w poprzednich dniach. W Lombardii przyjęto zgłoszenia od 62 tysięcy osób, w Wenecji Euganejskiej od 20 tysięcy, a w Emilii-Romanii - od około 25 tysięcy. W Apulii liczba zapisów wzrosła trzykrotnie w porównaniu z dniem poprzednim.

Jak zaznacza gazeta, w rezultacie wprowadzenia wymogu przepustek duży wzrost zapisów rejestruje się głównie tam, gdzie ostatnio kampania szczepień wyraźnie zwolniła.

Nowe rozporządzenie rządu - zauważa dziennik - wprowadzające faktycznie niebezpośredni obowiązek szczepień i ograniczenia dla tych, którzy im się nie poddadzą, przekonało wielu niezdecydowanych. "Corriere della Sera" wskazuje, że celem rządu jest przyspieszenie kampanii szczepień tak, aby zbiorowa odporność w kraju została osiągnięta pod koniec września, a to oznacza pełne zaszczepienie ponad 43 milionów Włochów, czyli 80 procent ludności. Obecnie jest ich prawie 30 milionów.

Draghi: bez szczepień przeciw COVID-19 trzeba będzie znowu wszystko zamknąć

W czwartek premier Włoch wyjaśnił, że tzw. Green Pass, czyli unijna przepustka COVID-19 nie jest "kaprysem" rządu, ale warunkiem, by nie zamykać ponownie poszczególnych branż. - Bez szczepień trzeba będzie znowu wszystko zamknąć - podkreślił Draghi. Jednocześnie zaznaczył: "Lato jest spokojne i chcemy, aby takie pozostało".

Przepustka COVID-19, jak wyjaśnił szef rządu, jest "krokiem, dzięki któremu obywatele mogą kontynuować swoją aktywność, mając gwarancję, że nie znajdą się w otoczeniu osób zarażających". - To narzędzie zapewniające spokój, a nie odbierające go - ocenił Draghi.

Autor:js/kab

Źródło: PAP