Premier Włoch Mario Draghi krytykuje przeciwników szczepień

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Premier Włoch Mario Draghi skrytykował polityków przeciwnych szczepieniom. - Apele o to, by się nie szczepić, to zachęcanie do tego, by umierać - oświadczył. Szef włoskiego rządu wydał dekret o rozszerzeniu stosowania przepustek COVID-19 na restauracje, kina, teatry, siłownie i baseny.

Na mocy rozporządzenia włoskiego rządu od 6 sierpnia jedna dawka szczepionki uprawniać będzie wszystkich w wieku od 12 lat do wejścia do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, do teatru i kina, do udziału w różnych imprezach sportowych, wstępu na basen, do siłowni, na targi, zjazdy, do parków rozrywki i salonów gry. Rada Ministrów zdecydowała, że nadal będą zamknięte dyskoteki.

- Gospodarka ma się dobrze, rusza z miejsca, kraj rośnie w rytmie wyższym niż inne kraje europejskie - mówił premier Mario Draghi. Szef rządu ostrzegł, że zagrożenie stanowi jednak wariant Delta koronawirusa.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Draghi krytykuje przeciwników szczepień

Mario Draghi odniósł się do głosów niektórych polityków, przeciwnych szczepieniom. - Apele, by się nie szczepić, to zachęcanie do tego, by umierać - stwierdził. - Niech Włosi się szczepią, muszą chronić siebie i swoje rodziny - dodał.

Wyjaśnił, że tzw. Green Pass, czyli unijna przepustka COVID-19 nie jest "kaprysem" rządu, ale warunkiem, by nie zamykać ponownie poszczególnych branż. - Bez szczepień trzeba będzie znowu wszystko zamknąć - podkreślił Draghi.

Jednocześnie zaznaczył, że "lato jest spokojne i chcemy, aby takie pozostało". Przepustka COVID-19, jak wyjaśnił premier, jest "krokiem, dzięki któremu obywatele mogą kontynuować swoją aktywność mając gwarancję, że nie znajdą się w otoczeniu osób zarażających". - To narzędzie zapewniające spokój, a nie odbierające go - ocenił Draghi.

Minister zdrowia chce zaszczepić resztę nauczycieli

Obecny na konferencji w Kancelarii Premiera minister zdrowia Roberto Speranza podkreślił, że należy "rozważyć użycie wszystkich potencjalnych narzędzi", by doprowadzić do tego, aby zaszczepiło się 15 procent nauczycieli, którzy jeszcze tego nie zrobili.

- Dla całego rządu absolutnym priorytetem jest szkoła i dołożymy wszelkich starań, by zapewnić jej otwarcie w warunkach pełnego bezpieczeństwa - powiedział minister. Speranza poinformował, że liczba wykonanych w kraju szczepień przekroczyła 63 miliony, a 40 mln osób pobrało już przepustki Covid.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości