Majątek Artema Ussa zamrożony. Rosyjski biznesmen uciekł z aresztu domowego

Źródło:
PAP
Jacht rosyjskiego oligarchy we Włoszech
Jacht rosyjskiego oligarchy we Włoszech
Reuters Archive
Jacht rosyjskiego oligarchy we WłoszechReuters Archive

Majątek rosyjskiego biznesmena Artema Ussa został zamrożony w związku z jego ucieczką z aresztu domowego w Lombardii. Syn gubernatora Kraju Krasnojarskiego jest podejrzany w USA o łamanie sankcji przez nielegalny zakup wojskowych technologii i przekazywanie ich Rosji.

We Włoszech zamrożony został majątek rosyjskiego biznesmena Artema Ussa, który uciekł z aresztu domowego w Lombardii po tym, gdy sąd w Mediolanie zdecydował o jego ekstradycji do USA. Uss, syn gubernatora Kraju Krasnojarskiego, jest podejrzany w USA o łamanie sankcji przez nielegalny zakup wojskowych technologii i przekazywanie ich Rosji.

Jacht rosyjskiego oligarchy we WłoszechReuters Archive

Zamrożony majątek Artema Ussa

Włoskie media podały, że procedurę zamrożenia majątku przeprowadziła Gwardia Finansowa na mocy rozporządzenia, podpisanego przez ministra finansów Giancarlo Giorgettiego.

Uss został zatrzymany we Włoszech w październiku 2022 roku na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania, wydanego przez amerykańską prokuraturę. Groziła mu deportacja do USA i czekał na ostateczną decyzję włoskiego sądu.

Według włoskiej prasy synowi gubernatora pomogła w ucieczce z jego domu cała "sieć wspólników" powiązanych z rosyjskimi służbami specjalnymi.

Zgodnie z decyzją ministra finansów zamrożone zostały posiadane przez Ussa udziały w firmie na Sardynii, dom w miejscowości Basiglio koło Mediolanu, gdzie przebywał w areszcie domowym, a także 160 tysięcy euro na koncie w banku.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive