Caterina Alagna i Melissa Fodera urodziły się w sylwestrową noc 1998 roku w odstępie 15 minut. Wskutek pomyłki w szpitalu Abele Ajello w Mazara del Vallo, dziewczynki zostały ze sobą zamienione. Po odkryciu błędu, rodziny zżyły się ze sobą. Teraz jedna z młodych kobiet wzięła ślub. Do ołtarza prowadziło ją czworo rodziców - zarówno ci biologiczni, jak i ci, którzy przez pierwsze lata ją wychowywali.
17 czerwca Caterina Alagna wyszła za mąż. Na ślubnym kobiercu towarzyszyli jej dwaj ojcowie, obaj o imieniu Francesco, oraz dwie matki: Marinella Alagna i Gisella Fodera. W uroczystości wzięła również udział Melissa Fodera, którą mimo braku biologicznego pokrewieństwa świeżo upieczona panna młoda nazywa swoją siostrą. Obie rodziny są ze sobą bowiem bardzo zżyte.
Caterina Alagna i Melissa Fodera zostały zamienione po porodzie
O "szpitalnej pomyłce" rodzice Cateriny i Melissy dowiedzieli się w 2001 roku. Pomogła przedszkolanka. Gdy tuż po przyjęciu dziewczynek do przedszkola Marinella Alagna przyszła odebrać córkę z placówki, opiekunka przyprowadziła niewłaściwe dziecko, kierując się fizycznym podobieństwem. - Przepraszam, jesteście jak dwie krople wody. Wydawało mi się niemożliwe, żeby to nie była twoja córka - miała powiedzieć kobiecie.
To wydarzenie przypomniało matce, że gdy kilka godzin po porodzie pielęgniarka przyniosła jej córkę, ta miała na sobie śpioszki, które do niej nie należały. Pracownica szpitala Abele Ajello miała ją wtedy zapewnić, że choć pomyliła ubranie, córka z pewnością należy do niej. Pomyłka przedszkolanki wywołała jednak u Marinelli Alagni i jej męża wątpliwości. Para zdecydowała się na przeprowadzenie testów DNA. Odkryli wówczas, że dziewczynka, którą od trzech lat wychowywali, nie jest ich biologiczną córką.
Po otrzymaniu wyników badania materiału genetycznego, małżeństwo Alagnów skontaktowało się z Francesco i Gisellą Foderami, z którymi podzieliło się swoimi obawami. Rodzice wychowujący Caterinę również zdecydowali się na przeprowadzenie testu DNA. Jego rezultat potwierdził przypuszczenia obu rodzin - ich córki zostały zamienione po porodzie.
Rodziny postanowiły ze sobą zamieszkać
W trosce o dobro obu dziewczynek oraz ze względu na więź, jaka powstała między rodzicami a wychowanymi przez nich dotąd dziećmi, Alagnowie i Foderowie zdecydowali, że zanim córki trafią do biologicznych rodziców, obie rodziny postarają się zbliżyć do siebie i poznać się nawzajem. Jak przyznała Marinella Alagna, po trzech latach wychowywania Melissy "porzucenie jej z powodu zwykłej pomyłki" było dla niej czymś niewyobrażalnym.
Po zamianie, której dokonano kilka miesięcy po odkryciu pomyłki, rodziny wciąż utrzymywały ze sobą bliski kontakt. Ich więzi zacieśniły się do tego stopnia, że Alagnowie i Foderowie postanowili razem zamieszkać i wspólnie wychowywać dziewczynki. Caterina i Melissa razem obchodziły urodziny, uczęszczały do tej samej szkoły i przyjaźniły się ze sobą. - Miałyśmy ośmioro dziadków, dwóch ojców i dwie matki - wspomina swoje dzieciństwo Caterina Alagna. Dziś 25-letnie kobiety wciąż utrzymują ze sobą bliski kontakt i nazywają się nawzajem siostrami.
Historia Cateriny Alagny i Melissy Fodery posłużyła za inspirację dla Maura Caporiccia, który na jej podstawie napisał opublikowaną w 2021 roku książkę zatytułowaną "Sorelle per sempre" (siostry na zawsze - red.). W 2021 roku ukazał się również przygotowany dla włoskiej telewizji Rai film fabularny o tym samym tytule, opowiadający historię zamienionych po porodzie noworodków.
ZOBACZ TEŻ: Hiszpania. Jako noworodek została zamieniona z inną dziewczynką. 19-latka żąda odszkodowania
Źródło: Leggo, Giornale di Sicilia, News Prima, News24, The Times
Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Giornale di Sicilia