Mussolini chciał uczyć francuskiego. Zabrakło mu dwóch punktów. 90-latek znalazł list z 1912 roku

Benito Mussolini, zdjęcie z 1938 roku
Egzekucja Mussoliniego nastąpiła w 1945 roku
Źródło: Archiwum Reuters

90-letni mieszkaniec z okolic Bolonii, były nauczyciel, z zamiłowania historyk, znalazł w miejskich archiwach pewien interesujący dokument, o którym postanowił opowiedzieć mediom. To list, który potwierdza, że Benito Mussolini w 1912 roku brał udział w rekrutacji do lokalnej szkoły. Chciał zostać nauczycielem języka francuskiego. Niestety, kontrkandydaci okazali się lepsi. "Przegrał o dwa punkty" - opowiada senior w rozmowie z portalem "Il Resto del Carlino".

Pietro Ospitali jest byłym nauczycielem szkoły podstawowej w Bazzano koło Bolonii. W latach osiemdziesiątych był też wiceburmistrzem tej miejscowości. 90-latek na co dzień interesuje się historią i spędza długie godziny w archiwach. W ubiegłym tygodniu opowiedział dziennikarzowi "Il Resto del Carlino" o dokumencie, jaki znalazł w zbiorach miejskich Crespellano (miejscowość obok Bazzano).

To list, który potwierdza, że w 1912 roku Benito Mussolini chciał zostać w tamtejszej szkole nauczycielem języka francuskiego.

"List ma datę 29 czerwca 1912 roku, jego adresatem jest ówczesny burmistrz Crespellano. Nadawca prosił o uwzględnienie jego kandydatury w konkursie na miejsce dla nauczyciela w szkole podstawowej. Do listu załączył też dokument zezwalający mu na nauczanie języka francuskiego, którego nauczył się, będąc w Szwajcarii" - relacjonuje 90-latek w rozmowie z portalem.

Dodaje, że zgodnie z tym, co ustalił, list ten był publikowany wcześniej tylko raz, w biografii Mussoliniego autorstwa Francuza Pierre'a Milzy, wydanej w 2000 roku przez wydawnictwo Carrocci.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Benito Mussolini miał uprawnienia pedagogiczne - zdobył je po ukończeniu Instytutu Nauczycielskiego w Forlimpopoli w 1901 roku. Zanim wszedł do świata polityki, jeszcze jako 20- i 30-latek podejmował się różnych prac. Był nauczycielem w kilku szkołach podstawowych, ale języka francuskiego nauczył się dopiero w Szwajcarii, gdzie wyjechał w 1902 roku i pracował głównie fizycznie, jako kamieniarz czy asystent rzeźnika.

Zdjęcie szwajcarskiej policji po zatrzymaniu Benito Mussoliniego za brak dokumentów, 1903 rok
Zdjęcie szwajcarskiej policji po zatrzymaniu Benito Mussoliniego za brak dokumentów, 1903 rok
Źródło: Domena Publiczna/Staatsarchiv Kanton Bern

Byli lepsi od niego

Wracając do Crespellano i rekrutacji do lokalnej szkoły: ówczesny burmistrz zdecydował, że 7 września 1912 roku spotka się miejska komisja, która w składzie 13 osób wybierze nowego nauczyciela języka francuskiego. Do konkursu stanęli jeszcze dwaj kandydaci: Vittorio Martelli i Gaetano Giardina. - Zwyciężył Martelli, pokonując Mussoliniego o dwa punkty - opowiada Pietro Ospitali dziennikarzowi "Il Resto del Carlino".

Życie Mussoliniego, już bardzo aktywnego w tamtym czasie społecznika-socjalisty, potoczyło się więc inaczej. W grudniu tego samego roku został redaktorem naczelnym socjalistycznego pisma "Avanti" ("Naprzód"). W 1914 roku po publikacji artykułu zachwalającego przystąpienie Włochów do wojny po stronie Ententy został jednak z tego stanowiska zwolniony i jednocześnie wyrzucony z Włoskiej Partii Socjalistycznej.

Faszystowski dyktator. Śmierć przez rozstrzelanie

W 1921 roku Mussolini utworzył Narodową Partię Faszystowską, a rok później zorganizował Marsz Czarnych Koszul, przeprowadzając zamach stanu, w wyniku którego król Wiktor Emanuel III mianował go na premiera.

W 1925 roku wprowadził jednopartyjną dyktaturę faszystowską. W 1935 roku rozpoczął wojnę i podbój Etiopii, w latach 1936-39 wspomagał faszystowskiego generała Franco w czasie wojny domowej w Hiszpanii, w międzyczasie sprzymierzył się z Hitlerem i Niemcami. Był współautorem układu monachijskiego, poparł Anschluss Austrii przez III Rzeszę i rozbiór Czechosłowacji. W 1939 roku napadł na Albanię, a w 1940 roku Włochy pod jego rządami przystąpiły do II wojny światowej po stronie Hitlera.

W 1943 roku - po lądowaniu aliantów na Sycylii - został odsunięty od władzy i aresztowany. Uwolniony przez Niemców, próbował reaktywować swoje państwo, przebywając na północy Włoch. W 1945 roku - w czasie próby ucieczki do Szwajcarii - został schwytany wraz z kochanką. Oboje rozstrzelano 28 kwietnia 1945 roku. Ich ciała zostały przewiezione do Mediolanu i powieszone głowami w dół na jednym z placów.

 
Benito Mussolini, zdjęcie z 1938 roku
Źródło: Deutsches Bundesarchiv
Czytaj także: