Izraelskie MSW oświadczyło w piątek, że zwraca się do parlamentu o anulowanie ustawy z 1933 roku, z czasów Brytyjskiego Mandatu Palestyny, która nakładała na wydawców obowiązek ubiegania się u władz o specjalne pozwolenie na drukowanie i dystrybucję gazet.
"Zarządzenie w sprawie prasy" to relikt z czasów Brytyjskiego Mandatu Palestyny (1922-1948), a Izrael jako demokratyczne państwo, dla którego wolność słowa jest święta, musi je anulować - oświadczył minister spraw wewnętrznych Arie Deri.
Brytyjskie ustawodawstwo
W komunikacie ogłoszonym przez MSW Deri napisał: "Państwo nie powinno wtrącać się do wydawania pozwoleń na działalność medialną. Anulowanie zarządzenia w sprawie prasy pozwoli na powstanie nowych dzienników, co przyczyni się do pogłębienia demokracji i pluralizmu w naszym państwie".
Obowiązująca norma prawna odziedziczone po czasach brytyjskiego ustawodawstwa obowiązującego przed ogłoszeniem niezależności Izraela w 1948 roku pozwalała władzom na zamykanie pism, jeśli uznały, że ich informacje stanowią "zagrożenie dla bezpieczeństwa i ładu publicznego".
W praktyce zostało ono zastosowane po raz ostatni do zamknięcia gazety przez izraelskiego ministra spraw wewnętrznych w 1953 roku, kiedy wydawany w języku hebrajskim dziennik "Kol Haam" (Głos Ludu) i arabski "Al Ittihad" (Jedność) zostały zamknięte za krytykę rządu założyciela Państwa Izrael Dawida Ben Guriona.
Sąd Najwyższy anulował jednak wtedy obie decyzje rządu, orzekając, że ministerstwo nie zdołało wykazać, iż dzienniki te stanowią "konkretne zagrożenie".
Zablokowano 62 dzienniki
Prawo prasowe odziedziczone po brytyjskiej administracji bardzo się jednak przydawało rządowi Izraela, który w ciągu ostatnich dziesięciu lat zdołał na jego podstawie udaremnić utworzenie 62 nowych dzienników i czasopism, a zatem odrzucić 10 proc. podań o zezwolenie na wydawanie pisma lub gazety codziennej.
Minister Deri podjął swą decyzję po dwudziestoletniej walce izraelskiego Stowarzyszenia na rzecz Praw Obywatelskich i zaleceniu wydanym w ubiegłym roku przez Sąd Najwyższy rządowi premiera Benjamina Netanjahu, aby zmienił lub unieważnił obowiązującą wciąż ustawę z 1933 roku.
Autor: mm\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia / CC BY 2.5 | Hmbr