W Białym Domu o wizycie Joe Bidena w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

W Białym Domu omówiono szczegóły podróży Joe Bidena do Polski. - To bardzo ważna wizyta, która nadchodzi w bardzo ważnym momencie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że z prezydentem Andrzejem Dudą amerykański prezydent będzie rozmawiał o wzmocnieniu NATO, współpracy dwustronnej i wspieraniu Ukrainy. Wcześniej, w rozmowie z korespondentem Marcinem Wroną, Kirby podkreślał, że zdaniem Joe Bidena Warszawa "to idealne miejsce", a nadchodząca wizyta to "doskonały moment, żeby wysłać kilka komunikatów, że musimy być zdeterminowani i zachować jedność".

Prezydent Stanów Zjednoczonych na początku przyszłego tygodnia odwiedzi Polskę. O kolejnych szczegółach tej wizyty mówił na piątkowym briefingu w Białym Domu rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Podał, że Joe Biden dotrze do Warszawy we wtorek rano. Wtedy też spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, aby podziękować mu, a także przekazać podziękowania dla Polek i Polaków za postawę w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Prezydenci mają omówić też "współpracę dwustronną, a także wspólne wysiłki, by wesprzeć Ukrainę i wzmocnić odstraszanie w ramach NATO". - Będziemy rozmawiać także o dostawach sprzętu wojskowego, nie tylko ze Stanów, ale także od naszych partnerów i sojuszników - dodał.

>> Protokół bezpieczeństwa i pancerne środki transportu. Tak będzie wyglądać zabezpieczenie wizyty Joe Bidena

Kirby zapowiedział, że we wtorek wieczorem Biden wygłosi w Warszawie przemówienie na temat wojny, zapewniając o stałości amerykańskiego poparcia dla Kijowa. W środę z kolei spotka się z przywódcami państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. - Prezydent będzie chciał potwierdzić nieustanne wsparcie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa sojuszu transatlantyckiego - zaznaczył.

- To bardzo ważna dla prezydenta wizyta, która nadchodzi w bardzo ważnym momencie - ocenił Kirby. - Następuje ona również po Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, gdzie wiceprezydent i wielu członków naszego rządu i Kongresu spotykają się z innymi politykami na rzecz wsparcia Ukrainy i zacieśnienia więzi transatlantyckich - mówił dalej.

Kirby przypomniał, że 3 marca niemiecki kanclerz Olaf Scholz i Joe Biden spotkają się w Waszyngtonie. - Nasze wsparcie na rzecz Ukrainy i wschodniej flanki NATO pozostaje niezmienne i niezachwiane - zapewnił.

Kirby: Polska jest świetnym miejscem

Kirby o wizycie Joe Bidena do Polski rozmawiał też w piątek rano (14.30 w Polsce) z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną. - Zakomunikujemy globalnej, nie tylko amerykańskiej społeczności, jak ważne jest zachowanie jedności i pomoc Ukrainie, by wygrała na polu walki - zapowiedział wtedy.

- Polska jest świetnym miejscem na to, ponieważ prezydent (Andrzej) Duda i Polacy byli niezwykle hojni, odporni, zdeterminowani, żeby pomagać Ukrainie. (Joe Biden) uważa, że jest to idealne miejsce i doskonały moment, żeby wysłać kilka komunikatów. Po pierwsze, musimy być zdeterminowani i zachować jedność - mówił. Dodał, że Putinowi "nie udało się zrealizować żadnych strategicznych celów".

Zapytany jaki komunikat Biden chciałby przekazać Polakom w trakcie wystąpienia we wtorek, odpowiedział, że przede wszystkim będą to podziękowania. - Polska, jak powiedziałem, wyszła znacznie powyżej dotychczasowej pozycji, jeśli chodzi o wysiłki. Jest to świetny sojusznik NATO, przyjmujący amerykańskich żołnierzy. Polska przyjęła również ponad milion ukraińskich uchodźców do swoich domów - opisał. Zauważył, że również bardzo ważne są dostawy broni, które trafiły do ukraińskich żołnierzy. 

>> Sekretarz bezpieczeństwa krajowego USA: prezydent Biden zakomunikuje jedność z Polską, Ukrainą i sojusznikami

Kirby o wizycie Joe Bidena w Polsce: zakomunikujemy, jak ważne jest zachowanie jedności
Kirby o wizycie Joe Bidena w Polsce: zakomunikujemy, jak ważne jest zachowanie jedności TVN24

Kirby o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego pytany był także, czy możemy oczekiwać jakiegoś obwieszczenia co do obecności amerykańskiej w Polsce. - Jesteśmy wdzięczni za wsparcie z Polski, jeśli chodzi o goszczenie amerykańskich żołnierzy na swoim terytorium. Myślę, że nie będzie żadnych nowych komunikatów na temat baz. Ale toczy się stała dyskusja na ten temat z polskimi przywódcami - oznajmił.

Kirby mówił, że przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji 24 lutego zeszłego roku było kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich w Europie w formie rotacyjnej.  - Teraz jest ich sto tysięcy. Pan prezydent Biden chce te sto tysięcy utrzymać w formie rotacyjnej, bo wie, że sytuacja bezpieczeństwa w Europie się zmieniła. Stany Zjednoczone chcą dotrzymać postanowień artykułu 5. NATO, wzmocnić postawę obronną i zaapelować o to samo do sojuszników -  podkreślił.

Kirby: chcemy uczynić Ukraińców lepszymi żołnierzami

Kirby mówił także o sytuacji na Ukrainie i rosyjskiej ofensywie. - Uważamy, że na wiosnę wojna się zaostrzy. Będziemy starali się zrobić wszystko, co powinniśmy, by zapewnić sukces Ukrainie - zapowiedział.

Zwrócił uwagę, że Stany Zjednoczone chcą "zabrać batalion z frontu za granicę, żeby go przećwiczyć". - Chcemy uczynić Ukraińców lepszymi żołnierzami, bardziej skutecznymi na wiosnę - podkreślił.

Odniósł się też do kwestii ewentualnego przekazania Ukrainie samolotów F-16. - Pan prezydent już się wypowiedział na ten temat. Nadal będziemy toczyć rozmowy z Ukraińcami - oświadczył. - Jeżeli jakieś kraje będą chciały przekazać myśliwce, oczywiście uszanujemy to, będziemy za to wdzięczni, bo Ukraińcy tego potrzebują. Trzeba jednak też wziąć pod uwagę szkolenie i łańcuch dostaw, który utrzyma te samoloty w powietrzu - zaznaczył rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

John Kirby w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN
John Kirby w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN TVN24

Autorka/Autor:js, akw//rzw, adso

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24