Vo Van Thuong nowym prezydentem Wietnamu

Źródło:
PAP

Wietnamski parlament zatwierdził nominację Vo Van Thuonga na nowego prezydenta kraju. Thuong jest członkiem Biura Politycznego rządzącej partii komunistycznej. - Będę absolutnie wierny ojczyźnie, ludowi i konstytucji, starając się wypełniać zadania wyznaczone przez partię, państwo i naród - powiedział. Poprzedni prezydent Nguyen Xuan Phuc ustąpił ze stanowiska w styczniu po oskarżeniach o nieprawidłowości.

Podczas nadzwyczajnej sesji członkowie Zgromadzenia Narodowego w czwartek zatwierdzili wybór 52-letniego Thuonga, który został dzień wcześniej nominowany przez Komunistyczną Partię Wietnamu (KPW). Według strony internetowej jednoizbowego parlamentu jego kandydaturę poparło 98,38 proc. głosujących.

W pierwszym przemówieniu do parlamentu nowy prezydent oświadczył, że będzie kontynuował stanowczą kampanię antykorupcyjną.

- Będę absolutnie wierny ojczyźnie, ludowi i konstytucji, starając się wypełniać zadania wyznaczone przez partię, państwo i naród - powiedział Thuong w mowie transmitowanej przez państwową telewizję.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spotkanie Alaksandra Łukaszenki z Xi Jinpinga w Chinach. ISW: podpisali dokumenty ułatwiające omijanie sankcji

Poprzedni prezydent Nguyen Xuan Phuc złożył rezygnację po tym, jak partia uznała go za odpowiedzialnego naruszeń przepisów i wykroczeń popełnionych przez licznych podległych mu urzędników. Phuc przeszedł na emeryturę - ogłosił Komitet Centralny KPW.

Najmłodszy w biurze politycznym, karierę rozpoczynał w komunistycznej młodzieżówce

Thuong jest najmłodszym członkiem Biura Politycznego KPW, de facto najważniejszego organu decyzyjnego w kraju, a swoją karierę rozpoczynał w komunistycznej młodzieżówce. Uznawany jest za bliskiego stronnika sekretarza generalnego partii Ngyuen Phu Tronga, najważniejszego oficjela w kraju i głównego architekta kampanii antykorupcyjnej - podała agencja Reutera.

Wybór Thuonga uznawany jest za zapowiedź utrzymania ciągłości w polityce gospodarczej i zagranicznej Wietnamu po wstrząsie, jakim była nagła rezygnacja jego poprzednika. Reuters zaznacza, że Wietnam jest odbiorcą wielu inwestycji zagranicznych, a inwestorów przyciąga stabilność jego systemu politycznego.

Władza w Wietnamie podzielona jest między cztery najważniejsze stanowiska: sekretarza generalnego partii, premiera, prezydenta i przewodniczącego parlamentu.

Autorka/Autor:ks//now

Źródło: PAP