Wielkie manewry wojskowe Iranu. Pokaz siły czy "orędzie pokoju i przyjaźni dla sąsiadów"?

Wikipedia (CC BY-SA 2.0)Irański okręt podwodny patrolujący wody Zatoki Perskiej

Irańskie siły zbrojne rozpoczęły w czwartek zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe w południowo-wschodniej części kraju w pobliżu strategicznej cieśniny Ormuz - poinformowały irańskie media.

Ćwiczenia mają potrwać sześć dni. W tym czasie odbędą się próby różnych rodzajów pocisków i samolotów bezzałogowych. W manewrach, pod kryptonimem "Muhammad Rasul Allah" (Mahomet posłaniec Allaha), weźmie udział prawie 13 tysięcy żołnierzy.

Według mediów ćwiczenia obejmą obszar ponad 520 tys. kilometrów kwadratowych. Przeprowadzone zostaną m.in. w północnej części Oceanu Indyjskiego, na wodach Zatoki Omańskiej i po wschodniej stronie cieśniny Ormuz, przez którą transportowana jest jedna piąta światowego wydobycia ropy naftowej.

Manewry na wodzie i w powietrzu

Na czwartek i piątek zaplanowano ćwiczenia irańskich sił lądowych w południowo-wschodniej części kraju. Lotnictwo i marynarka wojenna rozpoczną swoje działania w weekend. 30 grudnia ma się odbyć defilada wojskowa kończąca ćwiczenia. W manewrach biorą udział także członkowie elitarnej formacji powstałej w 1979 roku - Strażnicy Rewolucji.

W ubiegłym tygodniu irańska marynarka wojenna wezwała obce wojska do wycofania się z obszaru manewrów, bo - jak przekonywała - nie stwarzają one "żadnego zagrożenia dla obcych sił w Zatoce Perskiej".

Kierujący ćwiczeniami generał Abdulrahim Musawi powiedział w państwowej telewizji, że "jednym z celów jest zwiększenie możliwości obronnych kraju", a także przekazanie doświadczenia młodszemu pokoleniu.

Dodał, że dzięki manewrom Iran chce przekazać sąsiadom orędzie pokoju i przyjaźni oraz podkreślić obronny charakter irańskiej doktryny wojskowej.

Ostatnie ćwiczenia na podobną skalę Teheran prowadził w maju 2013 roku.

Autor: pk//rzw / Źródło: PAP, rt.com, Al Arabiya

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości