W stołówkach ma być dostępne tylko wegańskie menu. Tak zdecydowali w głosowaniu sami studenci

Źródło:
Independent, The Guardian
Coraz więcej Polaków zostaje wegetarianami lub weganami. Materiał z 2019 roku
Coraz więcej Polaków zostaje wegetarianami lub weganami. Materiał z 2019 rokutvn24
wideo 2/3
Coraz więcej Polaków zostaje wegetarianami lub weganami. Materiał z 2019 rokutvn24

Samorząd studencki Uniwersytetu Cambridge zagłosował za wprowadzeniem w pełni wegańskiego menu w uczelnianych stołówkach - informują media. Studenci argumentują, że posiłki roślinne powinny być odpowiedzią na kryzys klimatyczny. Decyzja oznacza rozpoczęcie rozmów z władzami uniwersytetu.

Członkowie samorządu studenckiego Uniwersytetu Cambridge opowiedzieli się w poniedziałek 20 lutego za rozpoczęciem rozmów z władzami uczelni w sprawie wprowadzenia w całości roślinnego menu. Studenci chcą, aby ze stołówek i kawiarni zniknęły wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego.

ZOBACZ TEŻ: Wybrano najlepszą dietę 2023 roku. Od lat wygrywa ta sama

Wegańskie menu na uniwersytecie

Jak podaje "Independent" w głosowaniu za wprowadzeniem wegańskiego menu opowiedziało się 72 proc. członków samorządu. Studenci domagają się wprowadzenia "zrównoważonego i w 100 proc. roślinnego" jadłospisu, który ma być odpowiedzią na kryzys klimatyczny. Przed podjęciem decyzji miały miejsce czterotygodniowe konsultacje, a orędownikiem zmian jest ogólnokrajowa inicjatywa studencka Plant-Based Universities, która działa na rzecz wprowadzenia roślinnych posiłków na brytyjskich uczelniach. - To świetnie, że Samorząd studentów Cambridge przyjął nasz wniosek (...). Usuwając produkty zwierzęce z menu, uniwersytet mógłby znacznie zmniejszyć swój wpływ na środowisko i pokazać światu swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój - wskazał cytowany przez "The Guardian" William Smith, działacz Plant-Based Universities na Cambridge. Zwrócił też uwagę, że uniwersytet poczynił ważne kroki już w 2016 roku, gdy z menu usunięto wołowinę i jagnięcinę. - Z niecierpliwością czekamy na współpracę nad kolejnymi niezbędnymi krokami - podkreślił.

Poniedziałkowa decyzja samorządu nie gwarantuje, że nowe menu będzie w pełni wegańskie, bo ostateczna decyzja należeć będzie do władz uniwersyteckich. "Uniwersytet w Cambridge usunął mięso pochodzące od zwierząt przeżuwających z menu we wszystkich stołówkach w 2016 roku i prowadzi zrównoważoną żywnościowo politykę, która ma również na celu aktywne promowanie opcji opartych na roślinach, usunięcie ryb, które nie spełniają kryterium zrównoważonego rozwoju i zmniejszenie odpadów żywnościowych. Zawsze chętnie przyjmujemy sugestie od studentów i pracowników" - przekazał rzecznik uczelni, cytowany przez "The Guardian".

ZOBACZ TEŻ: Karmiła dziecko tylko surowymi warzywami i owocami. Półtoraroczny chłopczyk zmarł, matka uznana winną morderstwa

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Independent, The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock