Ponad połowa osób LGBT+ w Wielkiej Brytanii doświadczyło dyskryminacji ze względu na orientację seksualną w swoim miejscu pracy - wynika z najnowszego badania. Szykany najczęściej dotyczą ludzi młodych.
W poniedziałek Kongres Związków Zawodowych Wielkiej Brytanii (Trades Union Congress) opublikował na swojej stronie internetowej wyniki badania, z którego wynika, że 52 proc. osób LGBT+ przynajmniej raz doświadczyło w ciągu ostatnich pięciu lata w swoim miejscu pracy nękania lub dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Badanie zostało przeprowadzone między 1 maja a 20 listopada 2023 roku na grupie 1001 osób LGBT+, które pracują w Wielkiej Brytanii. Zostały one poproszone o wypełnienie ankiet, w których zapytano ich o szereg doświadczeń, które można zakwalifikować jako zastraszanie, nękanie i dyskryminację w związku z orientacją seksualną. Z raportu wynika między innymi, że w miejscu pracy 19 proc. respondentów spotkało się z homofobicznymi uwagami, 5 proc. doświadczyło przemocy fizycznej, gróźb lub zastraszania, a 29 proc. ukrywa swoją orientację.
Osoby LGBT+ w pracy. Apel do rządzących i pracodawców
Autorzy badania zwracają uwagę, że wśród pracowników LGBT+ najbardziej dyskryminowani są młodzi ludzie, bowiem aż 65 proc. respondentów w wieku od 18 do 24 lat przynajmniej raz doświadczyło nękania lub dyskryminacji w ciągu ostatnich pięciu lat. Cytowany przez "The Independent" sekretarz generalny TUC Paul Nowak stwierdził, że "raport rzuca światło na skalę dyskryminacji, z jaką spotykają się pracownicy LGBT+ w swoich miejscach pracy". - Osoby LGBT+ powinny być w pracy bezpieczne i czuć wsparcie, a zamiast tego doświadczają szokująco wysokiego poziomu zastraszania i nękania, w tym napaści - dodał. - Kultura w miejscu pracy ewidentnie musi się zmienić. Nikt nie powinien myśleć, że ma prawo wygłaszać dyskryminujące komentarze lub zadawać koledze LGBT+ nieodpowiednie pytania, nie mówiąc już o dokonywaniu poważnych aktów napaści - podsumował Nowak. Raport zawiera również rekomendacje działań, które powinny zostać podjęte, by poprawić sytuację osób LGBT+. TUC zwraca się do władz Wielkiej Brytanii, by zaostrzyły przepisy dotyczące nękania w pracy. Ponadto nawołuje do poprawy sytuacji na rynku pracy, która - zdaniem autorów badania - jest obecnie niestabilna, co nieproporcjonalnie mocno uderza w osoby LGBT+. Organizacja nawołuje również do pracodawców o wprowadzanie do swoich zakładów i biur polityki "zera tolerancji" dla dyskryminacji i mobbingu. ZOBACZ TEŻ: Papież przeprasza "tych, którzy poczuli się urażeni" obraźliwym zwrotem w stosunku do osób LGBT
Źródło: TUC. org, The Independent
Źródło zdjęcia głównego: PitukTV/Shutterstock