Ujawniono notatkę na temat Sunaka. W czasie pandemii miał stwierdzić, że należy "pozwolić ludziom umrzeć" 

Autor:
asty/ft
Źródło:
Reuters
Pandemia COVID-19 w Wielkiej Brytanii [wideo archiwalne]
Pandemia COVID-19 w Wielkiej Brytanii [wideo archiwalne]Reuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchivePandemia COVID-19 w Wielkiej Brytanii [wideo archiwalne]

W trakcie śledztwa w sprawie sposobu, w jaki Wielka Brytania poradziła sobie z pandemią COVID-19, ujawniono notatkę na temat premiera Rishiego Sunaka, który miał stwierdzić, że rząd powinien "po prostu pozwolić ludziom umrzeć" na COVID-19 zamiast nakładać drugą kwarantannę w całym kraju.

Patrick Vallance, który był głównym doradcą naukowym rządu w czasie pandemii COVID-19, 25 października 2020 roku zanotował w swoim dzienniku informację o spotkaniu ówczesnego premiera Borisa Johnsona i Rishiego Sunaka, który był wówczas ministrem finansów.

W notatce doradcy, której treść ujawniono w dochodzeniu w sprawie sposobu, w jaki Wielka Brytania poradziła sobie z pandemią, odnotowano, że doradca premiera Dominic Cummings przekazał Vallance'owi to, co według niego usłyszał na spotkaniu.

Vallance zacytował w swojej notatce Cummingsa, który powiedział: "Rishi uważa, że po prostu należy pozwolić ludziom umrzeć i to jest w porządku. To wszystko przypomina całkowity brak przywództwa".

Rishi SunakShutterstock

Rzecznik Sunaka powiedział, że premier przedstawi swoje stanowisko, składając zeznania w toku dochodzenia "zamiast odpowiadać każdemu z osobna fragmentarycznie".

Dochodzenie ws. działań brytyjskiego rządu w czasie pandemii

W ramach dochodzenia analizowana jest reakcja rządu na pandemię COVID-19, która spowodowała zamknięcie dużej części gospodarki i śmierć ponad 220 tysięcy osób w Wielkiej Brytanii. Dochodzenie ma trwać do 2026 roku.

Urzędnicy rządowi wielokrotnie powtarzali, że rząd nie jest przygotowany na pandemię, a "toksyczna" kultura "macho" utrudnia reakcję na kryzys zdrowotny.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że dowody zebrane w śledztwie podważają próbę Sunaka przedstawiania siebie jako zmiany w chaotycznym przywództwie Johnsona, mimo że był on jednym z najwyższych rangą ministrów w tym rządzie.

Wcześniejsze dowody wykazywały, że jeden z rządowych doradców naukowych nazwał go "Doktorem Śmierć" w związku z polityką "Jedz poza domem, aby pomóc" z lata 2020 roku, zgodnie z którą dotowano posiłki w pubach i restauracjach, ale eksperci ds. zdrowia skrytykowali go za rozprzestrzenianie wirusa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/ft

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP