Wielka Brytania nałożyła sankcje na działający w Szwecji gang Foxtrot

Miejsce strzelaniny w Sztokholmie. Zdjęcie z 10 czerwca 2023 roku
W Sztokholmie i jego sąsiedztwie codziennie dochodzi do eksplozji. Bandyci werbują dzieci, stąd nowe prawo
Źródło: Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjski resort dyplomacji informuje o nałożeniu sankcji na gang Foxtrot odpowiedzialny za trwającą od grudnia 2022 roku serię strzelanin i eksplozji bomb w Szwecji. MSZ w Londynie nałożył sankcje również na lidera grupy - Rawę Majida znanego pod pseudonimem Lis Kurdyjski.

Brytyjski rząd nałożył sankcje na działającą w Szwecji irańską siatkę przestępczą Foxtrot oraz jej przywódcę Rawę Majida. W oświadczeniu resortu dyplomacji podkreślono, że "Wielka Brytania wzięła na celownik tę sieć przestępczą i jej lidera, w związku z ich udziałem w atakach na obiekty żydowskie i izraelskie w Europie w imieniu reżimu irańskiego".

W Szwecji grupa Foxtrot odpowiada za trwającą od grudnia 2022 roku serię strzelanin i eksplozji bomb, skierowaną przeciwko konkurencyjnym gangom. W wyniku porachunków gangsterów ginie rocznie kilkadziesiąt osób. W ostatnim czasie przestępcy rozszerzyli swoją działalność o akcje na rzecz Iranu.

Miejsce strzelaniny w Sztokholmie. Zdjęcie z 10 czerwca 2023 roku
Miejsce strzelaniny w Sztokholmie. Zdjęcie z 10 czerwca 2023 roku
Źródło: PAP/EPA/Anders Wiklund/TT

W ubiegłym roku szwedzka gazeta "Dagens Nyheter", powołując się na ustalenia izraelskiego wywiadu Mossad, ujawniła, że poszukiwany listem gończym "Lis Kurdyjski" pracuje dla władz Iranu.

Ataki na izraelskie placówki w Szwecji

Gangster został zatrzymany w tym kraju w październiku 2023 roku, a następnie wypuszczony na wolność. Prawdopodobnie przebywa na Bliskim Wschodzie, skąd wydaje polecenia swoim kompanom. O zagrożeniu, polegającym na wydawaniu poleceń młodym przestępcom przez wywiad Iranu, ostrzegały szwedzkie służby specjalne SAPO.

W ciągu ostatniego roku przy ambasadzie Izraela w Sztokholmie znaleziono podrzucony granat ręczny, ponadto w jej pobliżu doszło do strzelaniny. Do prób ataków na izraelską placówkę doszło również w Kopenhadze, a także na oddział firmy zbrojeniowej z Izraela Elbit Systems w Goeteborgu.

Sankcje oznaczają między innymi ograniczenia w podróżowaniu osób związanych z gangiem, a także zamrożenie ich majątków.

Zadowolenie z decyzji brytyjskich władz wyraził minister sprawiedliwości Szwecji Gunnar Stroemmer, który przypomniał, że w marcu podobne sankcje wobec sieci Foxtrot nałożyła administracja USA.

Brytyjski resort spraw zagranicznych przypomniał, że władze kraju nałożyły do tej pory sankcje na ponad 450 osób i podmiotów irańskich w odpowiedzi na naruszenia praw człowieka, rozwój programu jądrowego oraz działania reżimu na arenie międzynarodowej.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: