Królowa Elżbieta po raz pierwszy pokazała się w maseczce

Źródło:
PAP

Brytyjska królowa Elżbieta II po raz pierwszy pokazała się publicznie w maseczce osłaniającej nos i usta. Było to w środę, podczas prywatnej modlitwy przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Opactwie Westminsterskim.

Królowa Elżbieta II udała się do Opactwa Westminsterskiego na kilka dni przed przypadającą w tym roku 8 listopada w Wielkiej Brytanii Niedzielą Pamięci (Remembrance Sunday). Tego dnia oddawany jest hołd brytyjskim żołnierzom poległym w czasie obu wojen światowych i późniejszych konfliktów. Z powodu epidemii COVID-19 tegoroczne obchody zostały bardzo ograniczone.

Środa była zarazem ostatnim dniem przed rozpoczęciem w Anglii czterotygodniowego lockdownu. Zgodnie z przepisami podczas jego trwania świątynie mogą być otwarte wyłącznie dla indywidualnych modlitw.

Królowa złożyła kwiaty przed symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza

Elżbieta II zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1923 roku przez jej matkę złożyła bukiet kwiatów przed znajdującym się w Opactwie Westminsterskim symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie wzięła udział w krótkim nabożeństwie. Oprócz monarchini obecny był tylko odprawiający je dziekan opactwa David Hoyle oraz królewski koniuszy Nana Kofi Twumasi-Ankrah. W tym roku przypada setna rocznica powstania Grobu Nieznanego Żołnierza, w którym złożono ciało niezidentyfikowanego brytyjskiego żołnierza poległego w czasie I wojny światowej w północnej Francji.

- Wspaniale było zobaczyć Jej Królewską Mość w tak dobrym nastroju i zdrowiu. To jest moment, w którym Opactwo wykonuje swoje powołanie jako narodowe miejsce kultu. Historia Nieznanego Żołnierza porusza nas wszystkich. Wszystkim kościołom bardzo trudno jest zamknąć drzwi, jest to sprzeczne ze wszystkim, do czego zostaliśmy powołani, czyli do tego, by zbierać ludzi razem - mówił po nabożeństwie Hoyle.

Większość czasu w trakcie pandemii spędziła w Windsorze

Większość czasu od początku epidemii 94-letnia królowa spędziła na zamku w Windsorze pod Londynem, który z racji mniejszej liczby przebywających tam osób jest bezpieczniejszy niż Pałac Buckingham. W połowie października, po raz pierwszy od siedmiu miesięcy Elżbieta II wzięła udział w oficjalnym wydarzeniu poza pałacami królewskimi. Wraz z wnukiem, księciem Williamem odwiedziła wojskowe laboratorium DSTL w Porton Down pod Salisbury na południu Anglii, jednak wówczas ani ona, ani William nie mieli zasłoniętych twarzy.

2 listopada Brytyjski dziennik "The Sun" napisał, że książę William uległ na wiosnę zakażeniu koronawirusem. Tabloid utrzymuje, że wnuk królowej nie poinformował o tym opinii publicznej, gdyż nie chciał jeszcze bardziej niepokoić narodu, zmagającego się wówczas z pierwszą falą epidemii COVID-19. "Działy się ważne rzeczy i nie chciałem nikogo martwić" - miał powiedzieć William. Pałac Kensington nie odniósł się do informacji gazety.

Autorka/Autor:js, mjz//rzw

Źródło: PAP