Karol III wysłał pierwsze kartki z gratulacjami dla stulatków. Elżbieta II do końca pamiętała o tym obowiązku

Źródło:
royal.uk, BBC

Karol III wypełnił po raz pierwszy jeden ze swoich królewskich obowiązków. Mowa o wysłaniu oficjalnych kartek urodzinowych do mieszkańców Zjednoczonego Królestwa, którzy w ostatnim czasie obchodzili 100. lub 105. urodziny oraz 60., 65. czy 70. rocznicę ślubu.

Wysyłanie kartek z gratulacjami zostało wstrzymane ze względu na obowiązującą do 19 września żałobę narodową po śmierci królowej Elżbiety II, a także konieczność stworzenia nowych projektów wizualnych - już z wizerunkiem nowego króla. Jak poinformowano na oficjalnej stronie internetowej rodziny królewskiej, teraz kartki, których wysyłkę wstrzymano, zostaną dostarczone do adresatów. 

"Wszystkie królewskie kartki gratulacyjne zawierają spersonalizowaną wiadomość. Dostarczane są w specjalnej kopercie" - napisano na stronie. Kartkę, z okazji okrągłych urodzin czy rocznicy, mogą otrzymać wszyscy obywatele krajów, w których Karol III jest głową państwa. 

ZOBACZ TEŻ: Pierwsze zdjęcie nowego króla Karola III w pracy

Ponad 100 lat tradycji wysyłania kartek przez monarchę

Wśród setek adresatów kartek gratulacyjnych znaleźli się również weterani II wojny światowej. Fotografię jednej z obdarowanych, Ruth Park-Pearson, która 21 października obchodziła setne urodziny, zamieszczono na oficjalnych profilach rodziny królewskiej w mediach społecznościowych. W rozmowie z BBC Ruth przyznała, że była zachwycona, gdy dzień po urodzinach otrzymała "uroczą" kartkę.

Tradycja wysyłania gratulacji z okazji okrągłych jubileuszy liczy już 105 lat. Zapoczątkował ją w 1917 roku ówczesny król Jerzy V. Wysyłał on wówczas 24 telegramy do jubilatów ze Zjednoczonego Królestwa. Obecnie liczba otrzymujących gratulacje jest o wiele większa. Jak podaje BBC, w 2014 roku było ich ponad 7,5 tysiąca. Z uwagi na ich liczbę biuro koordynujące wysyłkę musiało wówczas zatrudnić dodatkowych pracowników. Pałac Buckingham podał z kolei, że w ciągu całego 70-letniego panowania Elżbiety II wysłano ponad 1,3 miliona kartek. Wszystkie zawierały spersonalizowaną wiadomość. Monarchini do końca wypełniała ten obowiązek - ostatnie listy napisała niedługo przed śmiercią.

ZOBACZ TEŻ: Karol III w Irlandii Północnej. Król zirytowany przeciekającym piórem

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: royal.uk, BBC