Król Karol III weźmie udział w urodzinowej paradzie. Niewiadomą obecność księżnej Kate

Źródło:
PAP
Król Karol III pojawił się publicznie po dłuższej przerwie spowodowanej rozpoczęciem leczenia raka
Król Karol III pojawił się publicznie po dłuższej przerwie spowodowanej rozpoczęciem leczenia rakaMaciej Woroch/Fakty TVN
wideo 2/4
Król Karol III pojawił się publicznie po dłuższej przerwie spowodowanej rozpoczęciem leczenia rakaMaciej Woroch/Fakty TVN

Król Karol III, który przechodzi leczenie w związku z nowotworem, weźmie udział w urodzinowej paradzie wojskowej zaplanowanej na 15 czerwca - poinformował Pałac Buckingham. Nie będzie jednak prowadził inspekcji wojska konno, lecz siedząc w karecie. Niewiadomą jest obecność księżnej Kate, także zmagającej się z chorobą nowotworową.

Pałac Buckingham poinformował w czwartek, że król Wielkiej Brytanii Karol III weźmie udział w Trooping the Colour, zaplanowanej na 15 czerwca paradzie wojskowej połączonej z przeglądem wojska odbywającej się z okazji oficjalnych urodzin monarchy.

Karol IIIShutterstock

75-letni Karol III, który przechodzi leczenie w związku z nowotworem i dopiero w kwietniu wrócił do udziału w wydarzeniach publicznych, nie będzie jednak prowadził inspekcji wojska konno, jak to było w ubiegłym roku, lecz siedząc w karecie.

Niewiadomą obecność księżnej Kate

W paradzie odbywającej się tydzień wcześniej, będącej próbą generalną przed Trooping the Colour, nie będzie uczestniczyć natomiast jego synowa, księżna Kate. Ponieważ sprawuje ona honorowe dowództwo nad Gwardzistami Irlandzkimi, jednym z regimentów Brytyjskiej Armii, od pewnego czasu spekulowano, że przy okazji tego właśnie wydarzenia powróci ona do publicznej aktywności, którą wstrzymała w związku z wykryciem u niej nowotworu.

Czytaj również: "Ma za sobą ważny etap". Nowe informacje o stanie zdrowia Kate

Nie wiadomo na razie, czy żona następcy tronu, księcia Williama weźmie udział w samej Trooping the Colour, którą zazwyczaj obserwują wszyscy wykonujący obowiązki członkowie rodziny królewskiej. Gdy w styczniu poszła do szpitala na zabieg jamy brzusznej - kiedy jeszcze nie było wiadomo o jej nowotworze - informowano, że nie będzie brać udziału w żadnych wydarzeniach publicznych co najmniej do Wielkanocy. W zeszłym tygodniu Pałac Kensington przekazał, że nie należy się tego spodziewać do czasu, gdy zgodę na to wyrażą lekarze.

Księżna KateIan Vogler/PA/PAP

Trooping the Colour to najważniejszy element oficjalnych urodzin brytyjskich monarchów, które z racji m.in. lepszej pogody są zawsze obchodzone w czerwcu. W uroczystości bierze udział ponad 1400 żołnierzy z ceremonialnych jednostek brytyjskiej armii, 200 koni i 400 członków orkiestr wojskowych, którzy po przeglądzie wojska dokonywanym przez monarchę na defiladowym placu Horse Guards Parade wracają do Pałacu Buckingham.

Autorka/Autor:ks/tr

Źródło: PAP