Król wezwał Harry'ego i Meghan do opuszczenia brytyjskiej rezydencji

Autor:
asty//mm
Źródło:
PAP, BBC
Książę Harry w swojej książce opisuje kulisy napięć między nim a jego bratem Williamem
Książę Harry w swojej książce opisuje kulisy napięć między nim a jego bratem WilliamemArchiwum Reutera
wideo 2/2
Archiwum ReuteraKsiążę Harry w swojej książce opisuje kulisy napięć między nim a jego bratem Williamem

Książę Harry i Meghan Markle zostali poproszeni przez króla Karola III o opuszczenie domu w Wielkiej Brytanii - potwierdził rzecznik pary. Ich rezydencja Frogmore Cottage, według brytyjskich mediów, miała już zostać zaproponowana księciu Andrzejowi, młodszemu bratu króla.

Jako pierwsze o tym, że król Karol III polecił swojemu młodszemu synowi Harry'emu i jego żonie Meghan opuszczenie ich brytyjskiej rezydencji Frogmore Cottage, poinformowały w środę brytyjskie media. Informacja ta została później potwierdzona przez rzecznika Harry'ego i Meghan. Buckingham Palace nie skomentował jak dotąd tej sprawy.

Nakaz eksmisji miał zostać wydany krótko po ukazaniu się w styczniu pamiętników Harry'ego "Spare". Według agencji AP, wskazuje to na dalsze poluzowywanie więzi z rodziną królewską w związku z przygotowaniami do koronacji króla Karola III.

Harry i Meghan bez rezydencji

Według gazety "The Sun", znajdująca się na terenach przyległych do zamku w Windsorze posiadłość, którą książęca para otrzymała w prezencie ślubnym od nieżyjącej już królowej Elżbiety II, została w zeszłym tygodniu zaoferowana księciu Andrzejowi, młodszemu bratu Karola III. Andrzej mieszka obecnie w innej - znacznie większej - posiadłości w pobliżu zamku, Royal Lodge, ale w związku z planami obcięcia mu przez króla dotacji oraz kosztami pozasądowej ugody z Virginią Giuffre w sprawie o wykorzystanie seksualne uważa się, że nie będzie mógł sobie dłużej pozwolić na jej utrzymanie.

Harry i Meghan otrzymali Frogmore Cottage w 2018 r., ale ze względu na przeprowadzoną przez nich renowację wprowadzili się tam dopiero wiosną następnego roku. Jak się okazało, tylko na kilka miesięcy, bo w styczniu 2020 r. para ogłosiła, że rezygnuje z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej i wyprowadza się z Wielkiej Brytanii. Wprawdzie w ramach zawartego porozumienia ustalono, że zachowają rezydencję, ale od tego czasu bardzo sporadycznie pojawiali się w Wielkiej Brytanii.

"The Sun" podaje, że Harry'emu i Meghan nie została zaproponowana żadna alternatywna rezydencja na terenie Wielkiej Brytanii i organizują oni obecnie przetransportowanie wszystkich swoich rzeczy do domu w Montecito w Kalifornii, który jest ich głównym miejscem zamieszkania. - To z pewnością wyznacza kres pobytu Harry'ego i Meghan w Wielkiej Brytanii - mówi cytowane przez gazetę źródło. "The Sun" dodaje, że stawia to pod znakiem zapytania także zaproszenie ich na koronację króla Karola III w maju.

Książę Harry w czasie uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety IIGetty Images

ZOBACZ TEŻ: Brak wiary w śmierć matki, "upokarzający epizod" za pubem. Premiera pełnej rewelacji książki księcia Harry'ego

Krytyka rodziny królewskiej

Po wyjeździe do USA Harry i Meghan wielokrotnie atakowali pozostałych członków rodziny królewskiej. Twierdzili, że byli przez nich nierówno i niewłaściwie traktowani, a także, że rodzina nigdy w pełni nie zaakceptowała Meghan, rozwiedzionej amerykańskiej aktorki o mieszanym rasowo pochodzeniu.

Te ataki książę Harry kontynuował również w wydanej na początku stycznia książce "Spare" (w Polsce ukazała się pod tytułem "Ten drugi"), w której opisuje swoją frustrację wynikającą z bycia młodszym, "zapasowym" synem, złość na część brytyjskich mediów, nieprzezwyciężoną traumę po śmierci matki, zmagania ze zdrowiem psychicznym oraz załamanie relacji z resztą rodziny królewskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//mm

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości