TVN24 | Świat

Miał zapewnić odznaczenie w zamian za dotacje. Były asystent księcia Karola rezygnuje ze stanowiska

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP

Brytyjski media informują, że Michael Fawcett, były asystent brytyjskiego następcy tronu księcia Karola miał zapewnić państwowe odznaczenie dla saudyjskiego biznesmena w zamian za dotacje na rzecz projektów prowadzonych przez fundację charytatywną księcia. W następstwie tych doniesień Fawcett tymczasowo zrezygnował z funkcji szefa The Prince's Foundation.

"The Guardian", "The Sunday Times" i "Mail on Sunday" podały w niedzielę, że saudyjski biznesmen Mahfouz Marei Mubarak bin Mahfouz miał w 2016 roku zostać komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE) dzięki dotacjom przekazywanym na projekty, którymi była szczególnie zainteresowana The Prince's Foundation. Brytyjskie media zwracają uwagę, że jednym z kluczowych projektów była rewitalizacja szkockiego pałacu Dumfries House.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Osobą, którą miała koordynować przyjmowanie dotacji oraz zabiegi o przyznanie Saudyjczykowi orderu był Michael Fawcett. 51-letni Mahfouz otrzymał CBE z rąk księcia Karola podczas prywatnej ceremonii w Pałacu Buckingham w 2016 roku.

Książe KarolShutterstock

Media: książę Karol nie był świadomy powiązań

Jak zaznaczono, książę Karol nie był świadomy żadnego związku pomiędzy przekazywanymi przez Mahfouza darowiznami a otrzymanym przez niego odznaczeniem i został poinformowany o dochodzeniu, ale ze względu na bliskie związki z Fawcettem sprawa jest dla niego kłopotliwa.

Fawcett rozpoczął służbę na dworze królewskim w 1981 roku jako lokaj królowej, a następnie został asystentem księcia Karola. W 2003 roku został oczyszczony z zarzutów o uchybienia finansowe w związku ze sprzedażą królewskich prezentów. Zrezygnował po tym, jak w wewnętrznym raporcie skrytykowano prowadzenie dworu, ale kontynuował pracę jako freelancer i organizator wydarzeń pod patronatem księcia Karola. W 2018 roku został prezesem The Prince's Foundation, fundacji charytatywnej zajmującej się głównie wspieraniem edukacji.

Jeszcze przed publikacją tekstów przez "The Sunday Times" i "Mail on Sunday" Fawcett poinformował radę nadzorczą fundacji o swojej gotowości ustąpienia z funkcji prezesa na czas wyjaśniania tej sytuacji, a rada przyjęła tę propozycję. Mahfouz zaprzeczył, by doszło do jakichkolwiek nadużyć w związku z otrzymaniem przez niego orderu.

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock