Rząd Wenezueli oświadczył w poniedziałek, że "dokona kompleksowego przeglądu" dwustronnych stosunków z tymi państwami Unii Europejskiej, które uznały przywódcę opozycji Juana Guaido za prawowitego prezydenta do czasu nowych wyborów. Wśród tych krajów jest Polska.
Wenezuelski rząd prezydenta Nicolasa Maduro "odrzuca decyzję, podjętą przez niektóre europejskie rządy, w której oficjalnie podporządkowują się strategii administracji USA w celu obalenia prawowitego rządu prezydenta" - czytamy w oświadczeniu.
Caracas "począwszy od tej chwili ponownie oceni stosunki dwustronne z tymi rządami, dopóki nie zrezygnują one z poparcia dla planów puczystów" - wskazano w tekście.
Chaos w Wenezueli
W pogrążonej w kryzysie politycznym i gospodarczym Wenezueli o władzę rywalizują dwa ośrodki. Na czele jednego z nich stoi obecny prezydent Nicolas Maduro wspierany m.in. przez Rosję. Przywódcą drugiego jest Juan Guaido, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, który na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem.
Maduro, który na początku stycznia został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich w 2018 roku, oskarża USA o kierowanie puczem mającym na celu odsunięcie go od władzy i przejęcie kontroli nad największymi rezerwami ropy naftowej na świecie.
Kto uznał Guaido
Lista państw Unii Europejskiej, które uznały Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli: Polska, Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Szwecja, Portugalia, Holandia, Austria, Dania, Łotwa, Litwa i Czechy.
Lista europejskich państw spoza Unii Europejskiej, które uznały Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli: Albania, Kosowo, Gruzja.
Przejęcie władzy przez Guaido uznały także: USA, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia.
Autor: asty / Źródło: PAP