Świat

Węgrzy oburzeni na szefa FBI. "Prymitywne uogólnienie"

Świat


Zdaniem ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto niedawna wypowiedź szefa FBI Jamesa Comeya dotycząca roli Węgrów w Holokauście była "prymitywnym i obraźliwym uogólnieniem".

W wypowiedzi dla InfoRadio we wtorek Szijjarto zwrócił uwagę, że rząd Węgier zaprotestował wobec administracji USA przeciwko wypowiedzi Comeya. Według agencji MTI szef dyplomacji dodał, że Departament Stanu USA "postąpił słusznie", publicznie przepraszając za tę wypowiedź. MTI nie rozwinęła tego wątku.

"Zdumiewającej niewrażliwość" szefa FBI

Szijjarto podkreślił zarazem dobrą współpracę Węgier i USA w dziedzinie gospodarki i obronności. Dodał również, że widać znaczącą poprawę więzi politycznych.

Węgierskie MSZ wydało we wtorek oświadczenie, w którym podkreślono, że słowa dyrektora FBI są odzwierciedleniem "zdumiewającej niewrażliwości i niedopuszczalnie powierzchownego podejścia". "U nikogo nie akceptujemy takich uogólnień i zniesławiania Węgier, narodu węgierskiego" - dodano.

Chodzi o przemówienie Comeya wygłoszone 15 kwietnia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, a następnie przedrukowane w dzienniku "Washington Post" z okazji Dnia Pamięci o Holokauście.

"Dobrzy ludzie pomagali mordować miliony", podporządkowując się ideologii nazistów - powiedział wtedy m.in. Comey. Tłumaczył, że najbardziej przerażającą lekcją Holokaustu jest to, iż pokazał on, że ludzie są w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności i przekonać się do prawie wszystkiego, poddając się władzy grupy. "W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić" - dodał.

Krytyka ze wszystkich stron

Słowa szefa FBI skrytykowali przedstawiciele polskich władz. Ambasador USA w Polsce Stephen Mull w związku z wypowiedzią dyrektora FBI został wezwany w niedzielę do MSZ. Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna powiedział, że jeszcze w poniedziałek oczekuje od władz USA zamknięcia sprawy wypowiedzi Comeya, która wywołała oburzenie w Polsce. Mówił, że liczy na przeprosiny za "niefortunne słowa".

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Marie Harf zapewniała w poniedziałek, że intencją dyrektora FBI na pewno nie było sugerowanie, że Polska w jakiś sposób odpowiada za Holokaust. Unikała jednak odpowiedzi na pytanie, czy Polska usłyszy przeprosiny.

[object Object]
Były szef MSW skomentował słowa szefa FBItvn24
wideo 2/20

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości