Nieznani sprawcy zbezcześcili pomnik poświęcony zamordowanym żydowskim robotnikom przymusowym znajdujący się w mieście Sopron na zachodzie Węgier. Wszczęto śledztwo - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe regionalnej komendy policji.
Biuro prasowe komendy policji w komitacie Gyoer-Moson-Sopron podało, że w ostatni piątek otrzymało od mieszkańców informację o rozbiciu trzech marmurowych tablic stanowiących część pomnika. Więcej szczegółów ze względu na dobro śledztwa nie podano.
Kancelaria premiera Viktora Orbana oświadczyła, że rząd surowo potępia zniszczenia w miejscu pamięci i przekazuje wyrazy współczucia bliskim żydowskich robotników przymusowych i innych jeńców zamordowanych w dawnych obozach pracy na terytorium Węgier, a także twórcom pomnika.
Pomnik postawiono w 2008 r. Marmurowe tablice w kształcie macew chylących się w stronę cmentarnego wzgórza symbolizują przymusowy pochód postaci ludzkich.
Jednostki niemieckie zajęły wioskę Balf, która dziś stanowi część miasta Sopron, w 1944 r. stworzono tam jeden z największych obozów pracy w powiecie soprońskim. Tam zmarli między innymi znany historyk literatury i pisarz Antal Szerb (autor tłumaczonych w Polsce książek "Podróżny i światło księżyca" oraz "Naszyjnik Marii Antoniny") i poeta Gyoergy Sarkoezy.
Przed II wojną światową na Węgrzech mieszkało około 800 tysięcy Żydów, którzy stanowili trzecią co do wielkości wspólnotę żydowską w Europie. Holokaust i deportacje do Auschwitz rozpoczęły się po zajęciu kraju przez hitlerowców w marcu 1944 r. Około 70 procent węgierskich Żydów zostało zamordowanych.
Autor: KB/mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock