Każde porozumienie zapewniające wspólnotę międzynarodową, w tym państwa Bliskiego Wschodu, o porzuceniu przez Iran planów budowy broni nuklearnej jest ważne i warte wsparcia - uważa szef egipskiej dyplomacji Sameh Szukri.
W związku z tym każde porozumienie, które będzie zapewniało wspólnotę międzynarodową o tym, że Iran nie pracuje nad stworzeniem broni nuklearnej i będzie przestrzegał własnych zobowiązań wynikających zarówno z nowego porozumienia, jak i z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej, jest ważne z punktu widzenia państw naszego regionu Sameh Szukri
Szef MSZ Egiptu podkreślił w wywiadzie dla PAP, że jego kraj pilnie śledzi negocjacje z udziałem przedstawicieli Iranu i sześciu mocarstw (USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosja, Chin i Niemiec), które 2 kwietnia doprowadziły w Lozannie do zawarcia ramowego porozumienia; znalazły się w nim kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego. Ma on zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej. - Uważnie śledzimy negocjacje państw z Grupy 5+1 z Iranem. Wierzymy, że ważne jest, aby nasz region był wolny od tworzenia jakichkolwiek wojskowych programów atomowych. Aby nasz region mógł być stabilny, nie potrzebuje do tego nuklearnego wyścigu zbrojeń. Z uwagą patrzymy na zawarte ramowe porozumienie i czekamy na końcowy dokument, by móc go w pełni ocenić - powiedział Szukri. Jak podkreślił, według Egiptu cały Bliski Wschód powinien być wolny od posiadania broni nuklearnej, a wszystkie kraje regionu powinny uczynić wszystko, aby nie dopuścić do eskalacji napięcia o charakterze destrukcyjnym.
- W związku z tym każde porozumienie, które będzie zapewniało wspólnotę międzynarodową o tym, że Iran nie pracuje nad stworzeniem broni nuklearnej i będzie przestrzegał własnych zobowiązań wynikających zarówno z nowego porozumienia, jak i z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni atomowej, jest ważne z punktu widzenia państw naszego regionu - zaznaczył Szukri.
Zdaniem szefa MSZ państwa arabskie w XXI wieku powinny odejść od idei, że siła militarna, czy posiadanie broni niekonwencjonalnej, może być czynnikiem zapewniającym stabilność. Jak stwierdził, stabilizacja kraju powinna opierać się na zdolnościach zaoferowania własnym obywatelom jak najlepszych warunków życia.
Autor: mtom / Źródło: (Andrzej Gajcy) PAP