TVN24 | Świat

Watykan. Papież Franciszek zdymisjonował dwóch biskupów

TVN24 | Świat

Autor:
asty,
karol
Źródło:
PAP

Papież Franciszek w ciągu niecałego tygodnia zdymisjonował dwóch biskupów z powodów innych niż osiągnięcie przez nich wieku emerytalnego. W poniedziałek przyjął rezygnację biskupa z Hiszpanii, co wiąże się z jego wypowiedzią na temat homoseksualizmu i reakcjami na nią. Z kolei 18 sierpnia przyjął rezygnację biskupa z Brazylii w związku z ujawnieniem nagrania o podłożu seksualnym z jego udziałem.

Watykan poinformował w poniedziałkowym biuletynie, że Franciszek przyjął dymisję, jaką złożył Xavier Novell i Goma, biskup Solsony w Katalonii, i powołał tam administratora apostolskiego. Watykaniści przypominają słowa biskupa o tym, że "homoseksualizm może być związany z nieobecną lub daleką postacią ojca".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Biskup krytykowany za słowa o homoseksualistach

Pierwszą reakcją na te słowa było uznanie biskupa za persona non grata przez radę miasta Cervera w Katalonii. Ponadto, jak podkreśla włoska agencja Ansa, w maju odbyły się protesty przeciwko biskupowi, a samorządy dwóch miejscowości z jego diecezji nie zgodziły się na wizytę ordynariusza. Słowa hierarchy skrytykował też burmistrz Solsony David Rodriguez, uznając je za "niefortunne".

Na początku czerwca biskup przeprosił rodziców osób homoseksualnych i wyjaśnił, że nie chciał nikogo obrazić. Ponadto media informowały wcześniej o zdecydowanym poparciu biskupa dla niepodległości Katalonii.

Z kolei 18 sierpnia papież przyjął rezygnację biskupa z Brazylii Tomego Ferreiry da Silvy po ujawnieniu nagrania o podłożu seksualnym z jego udziałem.

Autor:asty, karol

Źródło: PAP