TVN24 | Świat

Franciszek: Bóg nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi

TVN24 | Świat

Autor:
ft/ks
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Papież Franciszek zaapelował w sobotę o "zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu". "Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony" - podkreślił.

Apel głowy Kościoła katolickiego opublikowany został w różnych językach, w tym po polsku, na oficjalnych profilach Franciszka na Twitterze.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Papież Franciszek podkreślił, że "Bóg nie potrzebuje być przez nikogo broniony i nie chce, aby Jego imię było używane do terroryzowania ludzi". "Proszę wszystkich o zaprzestanie używania religii w celu budzenia nienawiści, przemocy, ekstremizmu i ślepego fanatyzmu" - zaapelował biskup Rzymu.

Wpis opatrzony został hasztagiem "Ludzkie Braterstwo".

"Chcemy uznać w każdej osobie ludzką godność"

Podobny apel Franciszek wystosował także w czasie audiencji generalnej w pierwszej połowie sierpnia. - Jako uczniowie Jezusa nie chcemy być obojętni ani być indywidualistami - mówił wtedy. - Chcemy uznać w każdej osobie ludzką godność, niezależnie od jej rasy, języka czy stanu - powiedział.

Papież przywołał nauczanie Soboru Watykańskiego II, wskazujące, że godność ta jest niezbywalna, ponieważ została "stworzona na obraz Boży".

Mówił, że godność człowieka leży u podstaw całego życia społecznego i określa jego zasady działania. Zauważył, że najbliższym odniesieniem do zasady niezbywalnej godności osoby jest Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, którą św. Jan Paweł II nazwał "słupem milowym na wielkiej i trudnej drodze rodzaju ludzkiego" i "jedną z najwznioślejszych wypowiedzi ludzkiego sumienia".

Autor:ft/ks

Źródło: tvn24.pl, PAP