Niemal dwustu kardynałów na nadzwyczajnej naradzie z papieżem Franciszkiem

Źródło:
PAP

W nadzwyczajnym spotkaniu z papieżem Franciszkiem uczestniczyło niemal dwustu kardynałów z całego świata - poinformował we wtorek Watykan po zakończeniu narady. Jej głównym tematem była nowa konstytucja apostolska dotycząca reformy Kurii Rzymskiej.

Konstytucja apostolska "Praedicate Evangelium" weszła w życie w czerwcu wprowadzając liczne zmiany w organizacji i funkcjonowaniu Kurii Rzymskiej. Dotychczasowe kongregacje zostały zastąpione przez dykasterie. Powstały one też w wyniku połączenia różnych papieskich rad.

Reforma Kurii Rzymskiej tematem obrad

Reforma Kurii, zrealizowana po prawie ośmiu latach prac papieża z Radą Kardynałów, była głównym tematem narady, w której udział wzięło niemal 200 hierarchów.

Watykan przekazał dziennikarzom, że dyskutowano o różnych aspektach dotyczących tego dokumentu i życia Kościoła. Ostatnia wtorkowa sesja poświęcona była przygotowaniom do Jubileuszu Nadziei, czyli Roku Świętego 2025.

Wcześniej watykańskie media podały, że kardynałowie rozmawiali również o roli świeckich i możliwości pełnienia przez nich, także przez kobiety, kierowniczych funkcji w niektórych dykasteriach.

- Żadnego konfliktu, kryzysu czy polemiki - tak klimat narady opisali kardynał Walter Kasper z Niemiec i kardynał Christoph Schoenborn, metropolita Wiednia, cytowani przez włoską agencję katolicką Sir.

Spotkanie Franciszka z kardynałami zakończy we wtorek msza w bazylice Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP