Przypadki chorób serca u noworodków zakażonych "zwykle łagodnym" wirusem. Jedno dziecko zmarło

Źródło:
Independent, WHO, BBC

Jeden noworodek zmarł, a siedem innych znalazło się na oddziałach intensywnej terapii w związku z zakażeniem enterowirusami, które spowodowały u nich poważne problemy z sercem. Do tej niepokojącej sytuacji doszło w Walii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekazała w środę, że wpłynęła do niej informacja o "niespotykanym" wzroście zapalenia mięśnia sercowego wśród noworodków w Walii, które w ciągu ostatniego roku zakaziły się enterowirusami. Sprawę opisują także brytyjskie media. Łącznie dziesięcioro dzieci w ciągu ostatniego roku doświadczyło ciężkiego zakażenia wirusem.

ZOBACZ TEŻ: "Niezwykły wzrost zachorowań" na szkarlatynę. Ekspert o przyczynach i objawach

Enterowirusy spowodowały zapalenie mięśnia sercowego u noworodków

Jak wskazało WHO, od czerwca 2022 roku do kwietnia 2023 roku u dziesięciu noworodków zakażonych enterowirusami rozwinęło się zapalenie mięśnia sercowego, a także sepsa i zatrzymanie krążenia. Siedmioro trafiło na oddział intensywnej terapii, a jedno dziecko zmarło. "Choć infekcje enterowirusami są powszechne u noworodków i niemowląt, zgłoszony wzrost częstości występowania u nich zapalenia mięśnia sercowego z poważnymi skutkami, związanymi z infekcją, jest niespotykany" - wskazało WHO. Podkreślono, że enterowirusy co do zasady są "zwykle łagodne", ale na noworodki mogą mieć poważniejszy wpływ niż na starsze dzieci.

Według WHO enterowirusy są powszechne i często bezobjawowe, ale powodują "sporadyczne ogniska zakażeń, w których (...) rozwija się choroba kliniczna, czasami z poważnymi i śmiertelnymi konsekwencjami - w tym przypadku zapaleniem mięśnia sercowego". W poprzednich sześciu latach w Walii odnotowano jedynie dwa podobne przypadki zakażeń u noworodków.

Cytowana przez BBC minister zdrowia Walii Eluned Morgan przekazała na początku maja, że pediatrzy w Walii zostali ostrzeżeni o ostatnich przypadkach i możliwym wystąpieniu zapalenia mięśnia sercowego u noworodków. Wskazała jednak, że nadal jest to "ekstremalnie rzadkie zjawisko". Obecnie WHO szacuje ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na brytyjską populację jako niskie, jednak zauważa, że cechą enterowirusów jest zdolność do bezobjawowego przenoszenia się.

Enterowirusy są często bezobjawowe, ale u niektórych zakażonych rozwijają się łagodne lub umiarkowane infekcje dróg oddechowych, z objawami, takimi jak gorączka, katar i osłabienie organizmu. Z kolei zapalenie mięśnia sercowego objawia się utrzymującym się bólem w klatce piersiowej, dusznością i kołataniem serca.

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej przypadków pomidorowej grypy. Powoduje pęcherze rozmiaru pomidorów

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Independent, WHO, BBC

Źródło zdjęcia głównego: REC Stock Footage/Shutterstock