Spory pomiędzy europejskimi stolicami mogą storpedować planowaną wielką fuzję na rynku zbrojeniowym. Szansa na osiągnięcie porozumienia pomiędzi Francją, Niemcami i Wielką Brytanią, niezbędnego do połączenia koncernów EADS i BAE Systems ma być wedlug agencji Reutera bardzo odległa.
Wtajemniczone w negocjacje niemieckie źródło oświadczyło, że porozumienie rządów w sprawie warunków fuzji jest obecnie mniej prawdopodobne niż fiasko negocjacji.
Spór najważniejszych
Główna oś sporu ma przebiegać pomiędzy Londynem a Berlinem i Paryżem. Wyspiarze reprezentują w znacznej mierze interesy BAE Systems, która to firma jest jedną z największych w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele kontynentu reprezentują natomiast interesy EADS, czyli wielkiej spółki, do której należy między innymi Airbus.
Rząd Wielkiej Brytanii ma naciskać, aby główna siedziba nowej firmy mieściła się na Wyspach i jej dyrektorem generalnym był Brytyjczyk. Rządy Francji i Niemiec mają natomiast naciskać na utrzymanie swoich dziewięcioprocentowych udziałów, które mają teraz w EADS, w nowej spółce.
Stanowiska obu stron są ciężkie do pogodzenia i jak mówią informatorzy agencji Reutera, fuzja wisi na włosku. - Trudno będzie przeforsować w Wielkiej Brytanii pomysł przeniesienia dziewięcioprocentowych udziałów Niemców i Francuzów z EADS. Nie osiągniemy wtedy porozumienia - powiedział rozmówca agencji.
Zamieszanie wśród gigantów
EADS i BAE Systems potwierdziły w pierwszej połowie września, że prowadzą rozmowy w sprawie połączenia. Powstałby w ten sposób europejski gigant zbrojeniowy, znacznie przewyższający pod względem obrotów amerykańskiego Boeinga, który obecnie dominuje w światowych rankingach. Potem zaczęły się jednak pojawiać sygnały, iż rokowania natrafiły na trudności. Według BAE Systems, koncern EADS miałby w nowej spółce 60 procent udziałów. Planowano także zapewnienie rządom Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii pakietów uprzywilejowanych akcji, co zagwarantowałoby im ochronę własnych interesów w sektorze zbrojeniowym.
Autor: mk\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: BAE Systems