Ustawa medialna po egipsku. "Niszczy niezależne media"

Niezależne egipskie media obawiają się nowej ustawywikipedia.org/CC BY-SA 2.5 | Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz

Nowa ustawa medialna zagraża dziesiątkom niewielkich, niskobudżetowych podmiotów działających w Egipcie - ostrzegli w środę egipscy dziennikarze. Są one platformą dla wielu młodych liberalnych działaczy, którzy nie chcą się poddać ograniczeniu wolności mediów.

Minister planowania Aszraf el-Arabi ogłosił projekt nowej ustawy, liczącej 227 artykułów, w poniedziałek, przed skierowaniem go do parlamentu zdominowanego przez koalicję wierną prezydentowi Abd el-Fatahowi es-Sisiemu.

Projekt zawiera szereg warunków, które będą musiały spełniać podmioty działające na rynku mediów. Wśród nich znajduje się powołanie spółki o kapitale założycielskim nie mniejszym niż 500 tys. funtów (ok. 50 tys dol.). To suma poza zasięgiem dla większości młodych przedsiębiorców i dziennikarzy działających w małych, niezależnych mediach.

Albo koniec, albo wsparcie biznesu

Doaa Sultan z niezależnego portalu informacyjnego Plus 18 uznała ustawę za katastrofę. Oceniła, że "niszczy ona alternatywne i niezależne media".

Ahmed el-Fakhrani z innego portalu Kol powiedział, że celem nowej ustawy jest poddanie mediów internetowych kontroli rządu. - Zgodnie z nową ustawą będę miał dwie możliwości: albo zamknąć portal albo szukać biznesmena, który sfinansuje stronę, ale który będzie mógł też kontrolować linię redakcyjną - dodał.

AP pisze, że takich stron jak Plus 18 czy Kol, publikujących teksty młodych autorów, często krytycznych wobec rządu, powstało w ostatnich latach wiele. Nabrały znaczenia zwłaszcza w ostatnich dwóch latach, kiedy to prezydent es-Sisi znacząco ograniczył wolność wypowiedzi w Egipcie.

Daleko od standardów

W grudniu ub. roku Komitet Ochrony Dziennikarzy podał, że Egipt jest na drugim miejscu po Chinach pod względem liczby uwięzionych dziennikarzy. W rankingu wolności prasy prowadzonym przez Reporterów bez Granic Egipt znajduje się na 158. miejscu (na 180 ogółem).

Niemniej egipski związek zawodowy dziennikarzy przyjął z zadowoleniem projekt ustawy. Jego sekretarz generalny Gamal Abdel-Rehim powiedział, że celem jest doprowadzenie do tego, by za mediami stali poważni właściciele.

Autor: ts//tka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org/CC BY-SA 2.5 | Przemyslaw "Blueshade" Idzkiewicz