USA zaniepokojone "prowokacyjną aktywnością wojskową" Chin

Źródło:
PAP
Tajpej, stolica Tajwanu. Wideo archiwalne
Tajpej, stolica Tajwanu. Wideo archiwalneReuters Archive
wideo 2/2
Tajpej, stolica Tajwanu. Wideo archiwalneReuters Archive

Stany Zjednoczone uważają aktywność wojskową Chin w rejonie Tajwanu za prowokacyjną i destabilizującą - oświadczył w poniedziałek Biały Dom. W ciągu 24 godzin Chiny skierowały tam 71 samolotów bojowych i dronów oraz siedem okrętów wojennych.

W oświadczeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA cytowanym przez Reutersa podkreślono, że Stany Zjednoczone będą nadal "pomagać Tajwanowi w utrzymaniu wystarczających zdolności do samoobrony", zgodnie z istniejącymi od dawna zobowiązaniami dwustronnymi.

71 samolotów bojowych

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało wcześniej, że w ciągu 24 godzin, do godziny 6 rano w poniedziałek (czasu lokalnego), Chiny skierowały w rejon Tajwanu 71 samolotów bojowych i dronów oraz siedem okrętów wojennych. Pekin przekazał z kolei, że armia chińska przeprowadziła w niedzielę w przestrzeni powietrznej i na morzu wokół Tajwanu "ćwiczenia uderzeniowe", uzasadniając je "prowokacjami" władz z Tajpej oraz Waszyngtonu.

Władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Władze w Tajpej określają natomiast wyspę jako niezależny kraj i zapowiadają obronę wolności i demokracji.

Autorka/Autor:kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock