Pentagon zapowiada wielką flotę autonomicznych dronów w powietrzu, wodzie i kosmosie

Źródło:
PAP
Amerykański dron MQ-9 Reaper
Amerykański dron MQ-9 Reaper
USAF
Amerykański dron MQ-9 ReaperUSAF

Wiceszefowa Pentagonu zapowiedziała utworzenie floty tysięcy autonomicznych dronów sterowanych przy użyciu sztucznej inteligencji. - Przyszedł czas, by stworzyć na większą skale systemy, na które trudniej zaplanować odpowiedź, są trudniejsze do trafienia i trudniejsze do pokonania - oświadczyła Kathleen Hicks. Jak oceniła, nowy program ma być przełomem w podejściu do obronności.

Wiceszefowa Pentagonu Kathleen Hicks zapowiedziała w środę, że jej resort zamierza w ciągu dwóch lat stworzyć flotę tysięcy autonomicznych dronów sterowanych przy wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji. Omówiła w ten sposób zapowiadaną wcześniej inicjatywę Replicator, mającą stworzyć tysiące małych i tanich bezzałogowych platform, które miałyby dać USA przewagę w rywalizacji z Chinami.

- Przyszedł czas, by stworzyć na większą skale systemy, na które trudniej zaplanować odpowiedź, są trudniejsze do trafienia i trudniejsze do pokonania - oświadczyła zastępczyni ministra obrony USA podczas wystąpienia na konferencji Defense News w Arlington pod Waszyngtonem.

Dron wojskowy Reaper, ilustracja poglądowaShutterstock/Mike Mareen

Hicks stwierdziła, że taki system będzie "game-changerem", jeśli chodzi o podejście do bezpieczeństwa, oraz pomoże USA odstraszyć Chiny i zapewnić nad nimi przewagę. Zaznaczyła, że resort nie potrzebuje przyznania przez Kongres na ten cel dodatkowych środków, a inicjatywa ma kosztować "kilkaset milionów" dolarów.

Według urzędniczki, roje autonomicznych dronów - które mają być małe, tanie, inteligentne i w wielkiej liczbie - mogą w zamierzeniu ułatwić obrońcom "powstrzymanie większego agresora przed osiągnięciem jego celów i stawienie mniejszej liczby ludzi na linii ognia". Zasugerowała, że chodzi o samodzielnie funkcjonujące drony w kilku domenach - w kosmosie, w powietrzu i w wodzie - które mogłyby działać przez długi czas czerpiąc energię słoneczną.

Pentagon rozważa stworzenie autonomicznych systemów naziemnych

Jak napisał "Wall Street Journal", Pentagon rozważa również stworzenie autonomicznych systemów naziemnych, mających zajmować się zaopatrzeniem, oraz rojami małych satelitów na wzór systemu Starlink, które używane byłyby np. do obrony przeciwrakietowej.

Choć Pentagon posiada już niektóre systemy autonomiczne, to celem Replicatora ma być znaczne zwiększenie skali takiej broni i przestawienie biurokracji Pentagonu na szybszą pracę w obliczu konkurencji z Chinami. - Niech nikt nie ma złudzeń: Replicator jest sygnałem z samej góry, że podejmujemy się śmiałych i szybkich zmian, używając środków, które posiadamy, by stawić czoła pilnemu wyzwaniu - powiedziała Hicks.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mr. Tad Browning, Visual Information Specialist, U.S. Army Operational Test Command