Ujawniono przyczynę śmierci Elizy Fletcher, porwanej wnuczki miliardera Josepha Orgilla III 

Autor:
wac//az
Źródło:
Associated Press, tvn24.pl

Sekcja zwłok Elizy Fletcher wykazała, że została ona postrzelona w głowę, doznała też ran nogi i złamań szczęki. Śmierć nauczycielki i spadkobierczyni fortuny amerykańskiego miliardera Josepha Orgilla III wywołała szok wśród miejscowej społeczności. Sprawa przyczyniła się też do zapowiedzi zmian w pracy laboratoriów kryminalistycznych.

34-letnia nauczycielka z Tennessee i dziedziczka fortuny miliardera Josepha Orgilla III 2 września w Memphis została wciągnięta do SUV-a podczas uprawiania joggingu. Kilka dni później służby odnalazły ciało Fletcher w pobliżu miejsca porwania. Jak podała policja, zarzuty "morderstwa pierwszego stopnia" postawiono 38-letniemu Cleotcie Hendersonowi, znanemu również jako Cleotha Abston.

Przyczyna śmierci

Tennessee Regional Forensic Center w Memphis opublikowało w czwartek wyniki sekcji zwłok, z których wynika, że Eliza Fletcher miała ranę postrzałową głowy, została także raniona tępym narzędziem w prawą nogę i doznała złamań szczęki. Cytowany przez Associated Press raport mówi o istnieniu "dwóch półkolistych ubytków w czaszce, odpowiadających pojedynczemu postrzałowi w głowę". Śledczym nie udało się ustalić, z jakiej odległości oddano strzał.

Eliza Fletcher została uprowadzona w czasie biegania Tennessee Bureau of Investigation

Cleotha Henderson nie przyznał się do zabójstwa nauczycielki, a jego prawnik odrzucił prośby o komentarz. Mężczyzna został aresztowany dzień po uprowadzeniu Fletcher, po tym jak policja zidentyfikowała jego DNA na parze sandałów znalezionych w pobliżu miejsca, w którym po raz ostatni widziano Fletcher. Został oskarżony o porwanie Fletcher, później usłyszał dodatkowe zarzuty morderstwa pierwszego stopnia oraz morderstwa pierwszego stopnia z porwaniem. Organy ścigania przekazały, że Henderson w przeszłości był już skazany za porwanie. W 2000 roku trafił do więzienia na 24 lata. Zwolniono go po odbyciu 85 proc. wyroku.

Nie został oskarżony o gwałt z powodu "opóźnień"

Już po tym, jak został oskarżony w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Fletcher, wyszło na jaw, że Henderson jest podejrzany o zgwałcenie kobiety we wrześniu 2021 roku. Wcześniej nie został jednak aresztowany pod zarzutem gwałtu, ponieważ jak przekazały służby, doszło do "opóźnień w przetwarzaniu danych laboratorium kryminalistycznego".

Wiadomość wywołała oburzenie wśród polityków i organizacji działających na rzecz ofiar przemocy seksualnej, którzy zaczęli domagać się usprawnienia systemu przetwarzania informacji na temat spraw o napaści na tle seksualnym. W reakcji na protesty gubernator stanu Tennessee Bill Lee i organy ustawodawcze ogłosiły w czwartek, że przyspieszą zwiększenie środków na stworzenie 25 dodatkowych stanowisk w laboratoriach kryminalistycznych.

"Nasza ukochana nauczycielka"

Zabójstwo Fletcher zszokowało lokalną społeczność. Tydzień po jej uprowadzeniu setki osób wyszły na ulice Memphis ze świecami, by zaśpiewać "This Little Light of Mine", utwór, który Fletcher wykonała w filmie zadedykowanym swoim uczniom. Inne wzięły udział w biegu trasą, którą nauczycielka biegła w dniu uprowadzenia. Jak podało CBS News, podobne wydarzenia odbyły się m.in. w Dallas, Nashville, Chattanooga, Tupelo, Mississippi i innych amerykańskich miastach i miasteczkach.

Eliza Fletcher miała 34 lataSt. Mary's Episcopal School/Instagram

"Tak wielu ludzi niosło nam światło podczas mrocznych dni minionego tygodnia. Wzmocniliście nas swoimi modlitwami, słowami otuchy i życzliwością. Dostrzegliśmy dzisiaj kochające światło wspólnoty" - napisała na Facebooku szkoła, w której pracowała Fletcher. "Jesteśmy załamani stratą naszej ukochanej nauczycielki" - informowali tuż po tym, jak policja zidentyfikowała jej ciało.

Według magazynu "Forbes", stworzona przez zmarłego w 2018 roku miliardera Josepha Orgilla III firma Orgill jest 143. największym prywatnym przedsiębiorstwem w Stanach Zjednoczonych, w 2021 roku wygenerowała przychody na poziomie 3,2 miliarda dolarów. Fletcher była wnuczką Orgilla i dziedziczką jego fortuny.

ZOBACZ TEŻ: Porwana przez ojca nastolatka śmiertelnie ranna w strzelaninie z policją

Autor:wac//az

Źródło: Associated Press, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tennessee Bureau of Investigation

Pozostałe wiadomości