Trump przełożył szczyt G7. Chce zaprosić cztery inne państwa

Autor:
dg/pm
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że przełoży zaplanowany w dniach 10-12 czerwca szczyt G7 na wrzesień. Oprócz stałego składu, na szczycie miałyby pojawić się cztery inne państwa, w tym Rosja. 

Podczas lotu z Przylądka Canaveral Trump powiedział towarzyszącym mu dziennikarzom, że G7 w obecnym formacie to "bardzo nieaktualna grupa", która nie odzwierciedla właściwie tego, co się dzieje na świecie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prezydent USA poinformował, że chce zaprosić na wrześniowy szczyt także cztery inne państwa: Rosję, Koreę Południową, Australię i Indie. W obecnym formacie G7 tworzą: USA, Niemcy, Kanada, Francja, Japonia, Wielka Brytania i Włochy.

Donald Trump jest w tym roku gospodarzem szczytu G7. Pierwotnie spotkanie przywódców G7 było zaplanowane od 10 do 12 czerwca w Camp David. W marcu, ze względu na pandemię COVID-19, szczyt odwołano, zastępując go wideokonferencją. Niedawno jednak Trump zasugerował, że szczyt powinien jednak się odbyć. Jego rzeczniczka Kayleigh McEnany powiedziała, że przywódcy G7 mają się spotkać pod koniec czerwca w Waszyngtonie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w sobotę, że ze względu na sytuację związaną w pandemią koronawirusa nie skorzysta z zaproszenia prezydenta Trumpa i nie przyjedzie pod koniec czerwca do stolicy USA na szczyt G7.

Autor:dg/pm

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości