"Szukam pomocy, nie wiem, gdzie iść, a ktoś może mnie porwać"

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
CNN, TVN24, PAP

W ostatnim czasie coraz częściej nieletni migranci sami przekraczają granicę Meksyku i Stanów Zjednoczonych. Straż graniczna w południowym Teksasie opublikowała nagranie, na którym widać dziesięcioletniego chłopca wędrującego samotnie wzdłuż drogi. Amerykańskie służby graniczne spodziewają się, że ponad milion migrantów przybędzie w tym roku na granicę z Meksykiem.

Władze USA są świadome tego, że rodzice i opiekunowie nieletnich migrantów rozmyślnie wysyłają je, aby samotnie przekraczały granicę. Liczą na to, że będą traktowane łagodniej niż dorośli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Na jedną z takich sytuacji zwróciła uwagę straż graniczna z południowego Teksasu. Upubliczniono nagranie, na którym widać małego chłopca samotnie wędrującego wzdłuż drogi.

- Może pan mi pomóc? – zwrócił się chłopiec do wysiadającego z samochodu strażnika. - Co się stało? - Szedłem razem z grupą, Zostawili mnie samego z tyłu i nie wiem, gdzie są. - Nie wiesz, gdzie są? Zostawili cię? - Zostawili. - Samego? Nie podróżujesz z mamą, z tatą, z kimś jeszcze? - Nie. Byłem sam z grupą, żeby się do was zgłosić, ale zostawili mnie. Szukam pomocy, bo nie wiem, gdzie iść, a ktoś może mnie porwać. - Boisz się? Chodź, pojedziemy stąd.

Ponad milion migrantów może przybyć na granicę

Amerykańskie służby graniczne spodziewają się, że ponad milion migrantów przybędzie w tym roku na granicę z Meksykiem, co jest rosnącym wyzwaniem dla administracji prezydenta Joe Bidena.

Jeśli liczba migrantów osiągnie milion, to może odzwierciedlać podobny wzrost liczby przekroczeń granicy w 2019 roku za rządów prezydenta Donalda Trumpa. Wówczas prawie 978 tysięcy migrantów zostało zatrzymanych po przejściu na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że w lutym amerykańskie służby graniczne aresztowały około stu tysięcy migrantów – najwięcej w ciągu miesiąca od połowy 2019 roku.

Więcej migrantów zazwyczaj przekracza granicę między kwietniem a czerwcem – mówił pod koniec marca zastępca szefa Patrolu Granicznego USA Raul Ortiz. - Już zaczynamy widzieć dni z wyższą liczbą, ponad sześcioma tysiącami zatrzymań po przekroczeniu granicy – sprecyzował. - Spodziewam się więc, że nasi funkcjonariusze Patrolu Granicznego napotkają ponad milion osób w tym roku – dodał.

Amerykańskie władze zezwoliły pod koniec marca kilku dziennikarzom na wywiady z urzędnikami i zwiedzanie zatłoczonego ośrodka dla migrantów w mieście Donna w stanie Teksas po tym, jak media domagały się dostępu do ośrodka – wskazał Reuters.

Ośrodek dla migrantów w mieście Donna w TeksasiePAP/EPA/DARIO LOPEZ-MILLS / POOL

W ośrodku tym znajduje się 4100 migrantów, w większości nieletnich bez opieki. To czterokrotnie więcej niż przed pandemią COVID-19. Ponad 2000 dzieci bez opieki było tam przetrzymywanych dłużej niż 72 godziny – powiedział funkcjonariusz Patrolu Granicznego Oscar Escamilla. Spośród tej grupy 39 dzieci było tam przetrzymywanych dłużej niż 15 dni, oczekując na umieszczenie w schronisku nadzorowanym przez ministerstwo zdrowia i spraw społecznych USA.

Wzrost liczby migrantów z Meksyku do USA

Dziesiątki tysięcy migrantów z Ameryki Środkowej zmierzało w ostatnich miesiącach ku granicy USA z Meksykiem. Wzrost liczby migrantów jest napędzany przez złe warunki ekonomiczne w regionie, niszczycielskie huragany, które nawiedziły ten obszar w zeszłym roku i nadzieję wśród migrantów, że będą mogli pozostać w Stanach Zjednoczonych, ponieważ prezydent Biden odwraca restrykcyjną politykę Donalda Trumpa – zwrócił uwagę Reuters.

Prezydent USA Joe BidenOLIVER CONTRERAS/PAP/EPA

Minister bezpieczeństwa krajowego (DHS) Alejandro Mayorkas powiedział, że urzędnicy "pracują na okrągło", aby szybko przenieść dzieci z przepełnionych tymczasowych schronisk zorganizowanych w budynkach straży granicznej USA, które nie są przystosowane do takiej roli. Podczas wizyty w obiekcie w Donnie dziennikarze widzieli miejsce wydzielone dla małych dzieci, które siedziały w kojcu, używały kolorowanek i oglądały film. Dzieci w wieku zaledwie 3 lat również śpią w tym miejscu, ponieważ inne miejsca dla dzieci bez opieki były zbyt zatłoczone – tłumaczył Escamilla.

W połowie marca prezydent Biden apelował do migrantów, by nie przyjeżdżali na południową granicę USA.

Autor:pp/kab

Źródło: CNN, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/DARIO LOPEZ-MILLS / POOL