"Szaman QAnon" skazany na 3,5 roku więzienia w związku z zamieszkami na Kapitolu

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

41 miesięcy w więzieniu spędzi znany jako "Szaman QAnon" Jacob Chansley. Mężczyzna - uczestnik zamieszek na Kapitolu – został skazany w związku z zarzutem o zakłócanie oficjalnych procedur Kongresu. To jeden z najsurowszych dotąd wyroków w sprawach związanych z wydarzeniami z 6 stycznia.

Jacob Chansley we wrześniu przyznał się do winy i zawarł ugodę z prokuraturą, przez co karę wymierzono mu tylko za jeden z sześciu pierwotnie stawianych mu zarzutów. W rezultacie odpowiadał tylko za zakłócenie oficjalnych procedur, w związku z tym, że atak tłumu miał na celu przerwanie formalnego zatwierdzenia wyników wyborów prezydenckich przez Senat.

SZTURM NA KAPITOL - OGLĄDAJ DOKUMENT W TVN24 GO

Mężczyzna był jednym z niewielu uczestników zamieszek z 6 stycznia, którzy pozostali w areszcie mimo braku zarzutów o napaść na policjantów tego dnia. Zasądzony wymiar kary jest najsurowszym z wydanych dotąd wyroków w sprawach związanych ze szturmem na Kapitol. Taki sam wyrok usłyszał tydzień temu mężczyzna, który podczas zamieszek zaatakował jednego z policjantów.

Surowy wyrok dla "Szamana QAnon"

Ogłaszając wyrok, sędzia sądu federalnego w Waszyngtonie Royce Lamberth oświadczył, że nie mógł zastosować niższej kary, choć wierzy w szczerość wyrażonej przez skazanego skruchy.

- To, co pan zrobił, było okropne, tak poważne, że nie mogę uzasadnić wyroku niższego niż sugerowany przez federalne wytyczne - powiedział Lamberth. Wytyczne mówią o karze 41-51 miesięcy dla skazanych bez wcześniejszych przewinień, choć maksymalna kara za to przestępstwo to 20 lat.

"Szaman QAnon" uczestnikiem zamieszek na Kapitolu

Nazwany "Szamanem QAnon" ze względu na nietypowy ubiór - podczas zamieszek na Kapitolu miał na sobie futro i czapkę z rogami oraz pomalowaną twarz - Chansley był jednym z najbardziej znanych uczestników wydarzeń 6 stycznia. Znany był też z zaangażowania w ruchu zwolenników teorii spiskowej QAnon i brał udział w protestach przeciwko rzekomym fałszerstwom wyborczym.

Prawnik mężczyzny przekazał, że podczas pobytu w areszcie Chansley porzucił swoje poglądy i zdystansował się od QAnon. Jak dotąd zarzuty w sprawach związanych z wydarzeniami z 6 stycznia usłyszało prawie 700 osób, z których kilkadziesiąt zostało już skazanych. Ponad 140 osób otrzymało zarzut napaści na policjantów.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP