Skrócenie wyroku za oddanie narządów lub szpiku? "Nie ma żadnego powodu, by zabraniać tego więźniom"

Autor:
pb//am
Źródło:
The Guardian
Stan Massachusetts 
Stan Massachusetts 
wideo 2/3
Stan Massachusetts 

Parlamentarzyści stanu Massachusetts przedstawili projekt ustawy, w którym proponują, by osadzeni w więzieniach mogli liczyć na skrócenie kary pozbawienia wolności w zamian za oddanie organów lub szpiku kostnego. Obecnie stan nie zezwala więźniom na zostanie dawcą.

Projekt został złożony 20 stycznia w Izbie Reprezentantów stanu Massachusetts przez dwóch jej członków: Carlosa Gonzalesa i Judith Garcię. Jak podaje "The Guardian", jeśli wejdzie w życie, "umożliwi uprawnionym osadzonym osobom uzyskać nie mniej niż 60 i nie więcej niż 365 dni skrócenia długości orzeczonej kary". Wprowadzeniu programu miałoby towarzyszyć utworzenie komitetu, składającego się z pięciu osób, który nadzorowałby cały proces. Miałby decydować np. o tym, jaka ilość oddanego szpiku lub narządów umożliwiałaby złagodzenie wyroku.

Skrócenie kary w zamian za oddanie narządów?

Obecnie Federalne Biuro Więziennictwa USA zezwala na oddawanie organów przez więźniów wtedy, gdy biorca jest członkiem najbliższej rodziny, ale "Guardian" podaje, że więzienia w Massachusetts nie oferują takiej możliwości. Judith Garcia opublikowała 27 stycznia na Twitterze infografikę, w której wskazała, że niemal 5 tys. mieszkańców tego stanu oczekuje na przeszczep organów.

"Myślę, że nie ma żadnego istotnego powodu, by zabraniać tego (oddawania narządów czy szpiku - red.) więźniom" - przekazał Gonzalez w oświadczeniu dla portalu McClathy News. Zwrócił też uwagę, że poszerzenie puli potencjalnych dawców jest skutecznym sposobem na zwiększenie prawdopodobieństwa, że leczenie ratujące życie dotrze do szerszej grupy potrzebujących.

ZOBACZ TEŻ: Niesłusznie skazany odsiedział 28 lat, zginął na pogrzebie kolegi. "Nie nacieszył się wolnością"

Wątpliwości co do ustawy

Propozycja wzbudziła jednak mieszane odczucia. Jesse White, dyrektorka Prisoners’ Legal Services z Massachusetts, oświadczyła, że proponowana ustawa może nie być najwłaściwszym rozwiązaniem. "Jesteśmy zaniepokojeni potencjalnym przymusem i wpływem nieodpowiedniej opieki medycznej w placówkach penitencjarnych" - stwierdziła. Poza tym istnieją wątpliwości, czy ustawa nie będzie naruszać prawa federalnego. National Organ Transplant Act z 1984 roku zakazuje bowiem dawania lub otrzymywania ludzkich narządów w zamian za "wartościowe wynagrodzenie".

Według danych United Network for Organ Sharing (UNOS) na przeszczep oczekuje obecnie łącznie ponad 104 tys. Amerykanów.

Autor:pb//am

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości