Rosyjskie bombowce w pobliżu Alaski. NORAD poderwał myśliwce

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Rosyjskie bombowce i myśliwce przechwycone w pobliżu Alaski. Wideo archiwalne
Rosyjskie bombowce i myśliwce przechwycone w pobliżu Alaski. Wideo archiwalne
NORAD/ USNORTHCOM PA
NORAD/ USNORTHCOM PARosyjskie bombowce i myśliwce przechwycone w pobliżu Alaski

Amerykańsko-kanadyjskie Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej NORAD poinformowało we wtorek, że myśliwce amerykańskich sił powietrznych przechwyciły w poniedziałek dwa rosyjskie bombowce Tu-95 w pobliżu wybrzeża Alaski.

"Dwa myśliwce przechwyciły dwa rosyjskie bombowce Tu-95 Bear-H wchodzące w Strefy Identyfikacji Obrony Powietrznej Alaski" - napisał NORAD w komunikacie. Dodał, że rosyjskie samoloty "pozostały w międzynarodowej przestrzeni powietrznej i nie wleciały w przestrzeń powietrzną Stanów Zjednoczonych ani Kanady".

Myśliwce NORAD przechwyciły dwa rosyjskie bombowceTwitter/NORADCommand

Strefa identyfikacji obrony przeciwlotniczej (ADIZ) to rejon, w którym wojsko monitoruje ruch lotniczy poza przestrzenią powietrzną swojego kraju, aby uzyskać dodatkowy czas na reakcję w przypadku wrogiego manewru.

Armia o rosyjskiej aktywności w strefie identyfikacyjnej USA

Armia USA wyjaśniła, że rosyjska aktywność w amerykańskiej strefie identyfikacyjnej "nie jest uważana za zagrożenie ani prowokację", a przechwytywanie rosyjskich samolotów na tym obszarze, położonym bardzo blisko rosyjskiego Dalekiego Wschodu, jest stosunkowo częste.

"NORAD wykorzystuje wielowarstwową obronę satelitów, radarów naziemnych, radarów pokładowych i myśliwców do identyfikacji samolotów i rozpoznania wszelkich niewłaściwych działań - zapewniono w komunikacie. - Jesteśmy gotowi wykorzystać szereg opcji w obronie suwerenności Ameryki Północnej i Arktyki".

Agencja AFP przypomina, że Rosja zwykle przeprowadza o tej porze roku szeroko zakrojone manewry wojskowe "Grom", które obejmują testy rakiet balistycznych. W poniedziałek Reuters podał, że Moskwa nie poinformowała do tej pory USA o ćwiczeniach, do czego jest zobowiązana traktatem New START.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/NORADCommand

Pozostałe wiadomości