Świat

USA: przyspieszone wybory prezydenckie w Wenezueli nieprawomocne

Świat


Stany Zjednoczone uznały odbywające się w niedzielę przyspieszone wybory prezydenckie w Wenezueli, rozpisane przez prezydenta Nicolasa Maduro, który chce w ten sposób zapewnić sobie reelekcję, za nieprawomocne. Wybory są bojkotowane przez większość opozycji.

"Dzisiejsze tak zwane wybory w Wenezueli nie są prawomocne" - oświadczyła w niedzielę na Twitterze rzeczniczka Departamentu Stanu USA, Heather Nauert. "Stany Zjednoczone jednoczą się z krajami demokratycznymi na świecie w poparciu dla Wenezuelczyków i ich suwerennego prawa do wybierania swych przedstawicieli w wolnych i uczciwych wyborach" - napisała.

Amerykańskie ministerstwo finansów oznajmiło z kolei, że obłożyło sankcjami około 20 wenezuelskich przedsiębiorstw, z których 16 ma swe siedziby w samej Wenezueli, a także trzy osoby, w tym byłego dyrektora wenezuelskiej służby wywiadu finansowego.

Waszyngton bezskutecznie apelował do prezydenta Wenezueli o zawieszenie wyborów.

Maduro faworytem

Do udziału w niedzielnym, przyspieszonym głosowaniu jest powołanych około 20 milionów wyborców.

Wielkim faworytem wyborów jest kandydat Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli, prezydent Nicolas Maduro, pomimo tego, że jego rządy są ostro krytykowane przez 75 procent Wenezuelczyków z powodu ich katastrofalnych skutków gospodarczych. Jednym z nich jest galopująca inflacja, przy której bank emisyjny nie nadąża z drukowaniem nowych banknotów o coraz to wyższych nominałach.

Autor: ads//now / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości