25 osób zginęło w pożarze statku wycieczkowego. Nie mogą się doliczyć wszystkich pasażerów

Pożar łodzi u wybrzeży Kalifornii. Kilkadziesiąt osób zaginionych
Pożar łodzi u wybrzeży Kalifornii. Kilkadziesiąt osób zaginionych
ENEX
ENEXPożar statku wycieczkowego u wybrzeży Kalifornii

25 osób zginęło, a 9 nadal uważa się za zaginione po pożarze, do którego doszło w poniedziałek na statku wycieczkowym u południowych wybrzeży Kalifornii. Według straży przybrzeżnej uratowano pięć osób - wszyscy to członkowie załogi.

Poprzedni oficjalny bilans ofiar mówił o 8 ofiarach śmiertelnych i 26 zaginionych.

Zwłoki pięciu osób nie zostały wydobyte ze względu na niebezpieczne warunki panujące wokół wraku, który zaległ na dnie oceanu. Na razie trudno powiedzieć, kiedy sytuacja pozwoli na wydobycie ciał ani kiedy będzie możliwe przeszukanie samego wraku.

Straż Przybrzeżna kontynuuje poszukiwania zaginionych osób, ale ostrzegła, że "należy przygotować się na najgorszy scenariusz". - (Wrak statku) jest w pozycji do góry dnem w stosunkowo płytkiej wodzie, w warunkach odpływu, który porusza wrakiem - przekazał szeryf hrabstwa Santa Barbara Bill Brown.

Pożar statku wycieczkowego

Służby ratownicze w Santa Barbara odebrały sygnał "mayday" ze statku bazy płetwonurków Conception w poniedziałek nad ranem czasu lokalnego.

Statek znajdował się wówczas ok. 20 mil (ok. 32 km) od wybrzeża w Parku Narodowym Channel Islands na Oceanie Spokojnym. Na pokładzie było 39 osób, w tym pięciu członków załogi.

Pasażerami byli uczestnicy trzydniowej wycieczki, którzy nurkowali i obserwowali podmorskie życie między innymi wokół wyspy San Miguel leżącej w Parku Narodowym Channel Islands. Poniedziałek miał być ostatnim dniem tej wycieczki.

Z pożaru statku ocalało pięciu członków załogi, którzy w chwili pojawienia się płomieni przebywali na górnym pokładzie i zdążyli wyskoczyć do wody. Ogień rozprzestrzeniał się tak szybko, że śpiący w kajutach pasażerowie nie mieli żadnych szans na ucieczkę.

Statek zatonął zaledwie 20 metrów od brzegu wyspy Santa Cruz. Wrak leży na głębokości około 20 metrów.

Usterki i kontrole na Conception

Według straży przybrzeżnej Conception ostatni raz był kontrolowany w 2018 roku i nie stwierdzono wówczas żadnych uchybień związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Jednak wcześniejsze kontrole wskazywały na takie uchybienia.

W ciągu ostatnich pięciu lat, jak wynika z raportów technicznych statku, właściciel jednostki systematycznie je usuwał. Conception został zwodowany w 1981 roku, był wyposażony w tratwy i kamizelki ratunkowe dla maksymalnie 110 pasażerów. Przyczynę pożaru bada specjalna komisja.

Jednostka znajduje się w pobliżu wyspy Santa CruzMapy Google, tvn24.pl

Autor: asty,ft / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości