Porwana Kayla odnaleziona po niemal sześciu latach. Rozpoznał ją pracownik sklepu

Autor:
wac//mm
Źródło:
missingkids.org, Kane County State's Attorney's Office, CNN, Medico Topics
Asheville, Karolina Północna
Asheville, Karolina PółnocnaGoogle Earth
wideo 2/3
Google EarthAsheville, Karolina Północna

Poszukiwana od niemal sześciu lat Kayla Unbehaun została uratowana cała i zdrowa - poinformowały lokalne służby oraz jej ojciec. W 2017 roku, gdy dziewczynka miała 9 lat, została porwana przez własną matkę pozbawioną przez sąd praw do sprawowania opieki.

O przełomie w sprawie poszukiwanej od sześciu lat Kayli Unbehaun 16 maja poinformowało biuro prokuratora hrabstwa Kane. Najnowszymi informacjami podzielił się także jej ojciec, Ryan Iserka. "Cieszę się, że Kayla jest bezpieczna w domu" - przekazał w oświadczeniu, które we wtorek na jego prośbę opublikowało National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

ZOBACZ TEŻ: Czterolatka porwana w centrum handlowym odnalazła się po latach w innym państwie

Dziewięciolatka porwana przez matkę

Zamieszkała w South Elgin w stanie Illinois Kayla miała dziewięć lat, kiedy w lipcu 2017 zniknęła bez śladu podczas wizyty u swojej matki Heather Unbehaun. Kobieta mogła spotykać się z córką, ale zgodnie z nakazem sądowym z 2012 roku jedynym opiekunem prawnym dziewczynki był jej ojciec. Po zaginięciu dziewczynki sąd w hrabstwie Kane wydał nakaz aresztowania Heather Unbehaun, jednak przez kolejne lata nie udawało się ustalić, gdzie przebywa porwana dziewczynka i jej matka.

Przełom nastąpił po niemal sześciu latach. 13 maja pracownik sklepu w Asheville w Karolinie Północnej - oddalonego o blisko tysiąc kilometrów od South Elgin - przekazał policji, że zauważył Kaylę. Pracownik rozpoznał nastolatkę, bo wcześniej widział jej wizerunek w serialu telewizyjnym o niewyjaśnionych przestępstwach, w tym porwaniach dokonywanych przez rodziców - powiedziała CNN przedstawicielka policji w Asheville.

Policja z Asheville skontaktowała się wówczas z policją w South Elgin. Tamtejsi funkcjonariusze potwierdzili tożsamość nastolatki oraz towarzyszącej jej matki. Obie zostały zatrzymane - 15-letnia Kayla przekazana została ojcu, zaś jej matka trafiła do aresztu, z którego wyszła po trzech dniach i wpłaceniu kaucji w wysokości 25 tys. dolarów. Władze nie wyjaśniły, jakie zarzuty postawiono Heather Unbehaun. Amerykańskie media zauważają jednak, że oskarżenie rodzica nieposiadającego statusu opiekuna prawnego o uprowadzenie jest jednym z kroków, jakie organy ścigania w USA mogą podjąć, jeśli rodzic nie odda dobrowolnie dzieci pod opiekę ich prawnych opiekunów.

ZOBACZ TEŻ: Chłopiec użył procy, by udaremnić porwanie siostry. Napastnik próbował zaciągnąć 8-latkę do lasu

Dziewczynka odnaleziona po 6 latach

Ojciec Kayli Unbehaun podziękował wszystkim zaangażowanym w poszukiwania jego 15-letniej obecnie córki, zastrzegł jednak, że połączona na nowo rodzina potrzebuje teraz prywatności. "Prosimy o uszanowanie naszej prywatności w czasie, gdy poznajemy się na nowo i odnajdujemy na tym nowym etapie" - zaapelował. Możliwy wygląd 15-letniej obecnie Kayli publikowany był wcześniej na stronie zajmującej się pomocą w poszukiwaniu zaginionych dzieci organizacji NCMEC.

Tak mogła wyglądać Kayla Unbehaun w wieku 12 i 15 lat - wizualizacje National Center for Missing and Exploited Childrenmissingkids.org

ZOBACZ TEŻ: "Najbardziej poszukiwana" para przestępców w USA aresztowana. Uratowano pięcioro dzieci

Autor:wac//mm

Źródło: missingkids.org, Kane County State's Attorney's Office, CNN, Medico Topics

Źródło zdjęcia głównego: missingkids.org