TVN24 | Świat

Politico: przed szczytem Biden-Putin Biały Dom wstrzymał pakiet pomocy dla Ukrainy

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//now
Źródło:
PAP
Biden: Wydźwięk spotkania z Putinem był pozytywnyReuters
wideo 2/5
Szczyt Putin-Biden w Genewie

Przed spotkaniem prezydentów Joe Bidena i Władimira Putina w Genewie Biały Dom wstrzymał wysłanie wartej 100 milionów dolarów broni dla Ukrainy - informuje portal Politico. Pakiet miał być reakcją na koncentrację rosyjskich wojsk u granic Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Według portalu, który powołuje się na źródła w administracji Joe Bidena, w ramach pomocy wojskowej Waszyngton miał wysłać systemy obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu, broń przeciwpancerną i broń ręczną. Pakiet został przygotowany i był gotowy do wysłania, jednak ostatecznie wstrzymano go decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego przed spotkaniem w Genewie i po częściowym wycofaniu wojsk przez Rosję. Dokładna data podjęcia decyzji nie została podana. Spotkanie Bidena i Putina odbyło się w środę.

Jak zauważa portal, mimo oświadczenia Moskwy w maju o wycofaniu wojsk, duża część przywiezionego przez Rosję sprzętu i sił wysłanych w rejony przygraniczne i na Krym pozostała na miejscu, prawdopodobnie w związku z zaplanowanymi na jesień ćwiczeniami Zapad-21.

Nowy pakiet pomocy obronnej

Przed szczytem w Genewie działania administracji Bidena skrytykowali kongresmeni z grupy parlamentarnej do spraw Ukrainy, którzy wyrazili zaniepokojenie zmniejszeniem o 25 milionów dolarów innego pakietu pomocy dla Kijowa, wartego 250 milionów. Kilka dni później, na dzień przed szczytem, Pentagon zaaprobował nowy pakiet pomocy obronnej o wartości 150 milionów, który jednak nie zawierał broni ofensywnej. Zamiast tego wysłane zostaną między innymi radary do śledzenia pocisków artyleryjskich i dronów.

"Administracja kalibruje swoją politykę w sprawie Ukrainy, bazując na zachowaniu Rosji"

- Ten wstrzymany pakiet byłby dodatkiem do inicjatywy pomocy Ukrainy w sprawie bezpieczeństwa, która obejmowała głównie nieśmiercionośny sprzęt. Myślę, że ta decyzja mówi nam, że administracja kalibruje swoją politykę w sprawie Ukrainy, bazując na zachowaniu Rosji. Ktoś mógłby powiedzieć, że to polityka oparta na appeasemencie Rosji - mówi Polskiej Agencji Prasowej jeden z doradców kongresmenów demokratów z grupy parlamentarnej do spraw Ukrainy. - Wysłanie śmiercionośnej broni zawsze było trudnym tematem dla ludzi (byłego demokratycznego prezydenta USA Baracka) Obamy, więc to wygląda na powrót do tej polityki - dodaje.

Sprawa pomocy wojskowej dla Ukrainy - wówczas chodziło między innymi o przeciwpancerne pociski Javelin - była też w centrum afery, która doprowadziła do impeachmentu poprzednika Bidena, Donalda Trumpa. Miał on wówczas nakazać wstrzymanie wysyłki broni, naciskając na Kijów, by wszczął śledztwa ws. Joe Bidena i jego syna Huntera.

Autor:mjz//now

Źródło: PAP