Pentagon: Ukraina dostanie czołgi Abrams w starszej wersji, ale szybciej

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Czołg Abrams strzela na poligonie
Czołg Abrams strzela na poligonie
Sgt. Elliot Valdez / dvidshub.net
Sgt. Elliot Valdez / dvidshub.netCzołg Abrams strzela na poligonie

Pentagon planuje przyspieszenie dostaw czołgów Abrams na Ukrainę - poinformowała agencja Reutera. W styczniu administracja Joe Bidena zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie 31 zaawansowanych czołgów. Nowy plan dałby Ukrainie wariant czołgu M1A1, który może być zasilany olejem napędowym, jak większość ukraińskiej floty - przekazał jeden z urzędników. Zmiana ta ma też przyspieszyć dostawę o około rok.

Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams, M1A1, a nie jak pierwotnie zapowiadano, M1A2 - poinformował we wtorek rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Jak dodał, decyzję podjęto w porozumieniu z władzami Ukrainy, by przyspieszyć dostawy czołgów tak, by były gotowe do jesieni.

Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

- Ta decyzja pozwoli nam znacząco przyspieszyć terminy dostaw i dostarczyć te ważne zdolności Ukrainie do jesieni tego roku - powiedział Ryder podczas briefingu prasowego. Podkreślił, że decyzja została podjęta "w bliskiej koordynacji z Ukrainą".

Nowy plan ma polegać na modernizacji kadłubów czołgów będących w magazynach sił zbrojnych USA i wyposażeniu w "podobne" zdolności, co nowsze M1A2, w tym zaawansowany pancerz i armatę 120 mm oraz ciężki karabin maszynowy kalibru 50 mm. Wariant czołgu M1A1 może być również zasilany olejem napędowym, jak większość ukraińskiej floty - podkreślił jeden z urzędników.

Amerykańskie czołgi Abrams M1A1 na ćwiczeniach w PolsceZdjęcie z roku 2018Dengrier M. Baez/Marine Corps

Czołgi nie dotrą na Ukrainę na czas wiosennej ofensywy

Rzecznik Pentagonu zaznaczył, że pierwotna wersja planu, wyposażenie Ukrainy w 31 nowych M1A2, oznaczała, że termin dostawy wynosiłby ponad rok. Pierwotny koszt był szacowany na 400 milionów dolarów.

Generał Ryder przyznał jednocześnie, że czołgi nie dotrą na Ukrainę na czas jej spodziewanej wiosennej ofensywy, ale dodał, że będą przydatne w "średnim terminie".

- Odzyskanie terytorium w drodze ofensywy będzie oczywiście ważne, ale również ważne będzie utrzymanie tych zdobyczy, jak również odstraszanie przyszłej rosyjskiej agresji - powiedział.

Zapowiedział też, że ukraińskie załogi zostaną przeszkolone z użycia tych czołgów. Wcześniej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że podstawowe szkolenie amerykańskich żołnierzy na Abramsach trwa 6-8 tygodni.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Dengrier M. Baez/Marine Corps

Pozostałe wiadomości