Doroczny konkurs wędkarski Island Ice Fishind Derby został odwołany - poinformowali w niedzielę jego organizatorzy. Decyzja zapadła po tym, jak w ciągu kilku dni na jeziorze Champlain w stanie Vermont (USA) utonęło trzech wędkarzy, pod którymi załamał się lód. W trakcie mającego ponad 40-letnią tradycję konkursu ryby tradycyjnie łowione były właśnie spod pokrywającego jezioro lodu.
Jak przekazała miejscowa policja, pierwsza z ofiar, zidentyfikowana jako 62-letni Wayne Alexander, zmarła w czwartek, 9 lutego. Do tragedii doszło na terenie parku stanowego koło wyspy Grand Isle na jeziorze Champlain. Bliscy mężczyzny zaalarmowali służby, ponieważ wybrał się on na ryby i nie wrócił do domu. Samochód Alexandra znaleziono potem przy wejściu do parku, a jego ciało wyłowiono z wody.
W sobotę w innej części jeziora do wody wpadł natomiast samochód, pod którym załamał się lód. Autem jechało dwóch braci: 71-letni John Fleury i 88-letni Wayne Fleury, którzy według CNN również byli wędkarzami. Ich życia nie udało się uratować.
Zawody wędkarskie odwołane
12 lutego Gilbert Gagner, członek komitetu organizującego Islands Ice Fishing Derby, poinformował w rozmowie z CNN, że w obliczu tragedii z ostatnich dni tegoroczna edycja zawodów została odwołana. Zaznaczył, że choć ofiary nie były związane z konkursem, organizatorzy nie mieli innego wyboru. Tegoroczna edycja byłaby 43. w historii zawodów. Miała odbyć się właśnie w miniony weekend, w dniach 11-12 lutego.
Gagner, który na co dzień prowadzi wypożyczalnię sprzętu wędkarskiego przy jeziorze Champlain, dodał, że ze względu na wysokie temperatury musiał tymczasowo zamknąć swój biznes. - Nigdy nie widziałem czegoś takiego. To szaleństwo - powiedział, komentując w ten sposób cieńszą niż w przeszłości pokrywę lodową skuwającą zimą to jezioro.
ZOBACZ TEŻ: Wypchali ryby ołowiem, by wygrać zawody wędkarskie. "Jeden z najbardziej obrzydliwych czynów"
Bezpieczna grubość lodu
Lokalny oddział Narodowej Służby Pogodowej (NWS) przekazał w mediach społecznościowych, że w leżącej nad jeziorem miejscowości Burlington tegoroczny styczeń zapisał się jako piąty najcieplejszy od 1884 roku, czyli od rozpoczęcia prowadzenia pomiarów. Z kolei w pobliskim Montpelier średnia temperatura odnotowana w minionym miesiącu była najwyższą, jaką kiedykolwiek zmierzono tam w tym okresie.
W przypadku obu miast średnia temperatura wyniosła ok. minus 1,5 stopnia Celsjusza, uwzględniając zarówno temperaturę w ciągu dnia, jak i w nocy. Tymczasem minimalną grubość lodu, na który można bezpiecznie wejść, szacuje się na ok. 10 centymetrów. Taka warstwa powstaje dopiero po wielu dniach, w których temperatura nieprzerwanie - również za dnia - utrzymuje się poniżej -10 stopni Celsjusza.
Źródło: CNN, Facebook/NWS Burlington, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock