"Panika, brak orientacji, problemy z oddechem". Co zrobić, gdy pod kimś załamie się lód

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Spacerowali po zamarzniętym jeziorze, nagle wpadli do wody
Spacerowali po zamarzniętym jeziorze, nagle wpadli do wodyOSP Łukta
wideo 2/4
Spacerowali po zamarzniętym jeziorze, nagle wpadli do wodyOSP Łukta

Kiedy wpadniemy do lodowatej wody, najważniejsze to utrzymać się w obrębie przerębla. Osoba, która znajdzie się pod taflą lodu, traci orientację, a jej szanse na przetrwanie znacznie spadają - wyjaśnia Remigiusz Gołębiowski, licencjonowany ratownik i trener pływania. Zapytany o to, co mogą zrobić świadkowie takiej sytuacji, ekspert przestrzega przed rzucaniem się na oślep na ratunek tonącemu.

W miniony weekend w okolicach angielskiego Birmingham doszło do ogromnej tragedii. Pod grupą dzieci bawiących się na zamarzniętym jeziorze pękł lód, przynajmniej cztery z nich znalazły się w wodzie. Służby potwierdziły śmierć trzech chłopców w wieku od 8 do 11 lat, czwarty poszkodowany - sześciolatek - nadal jest w stanie krytycznym. Media donoszą, że jedna z ofiar śmiertelnych to chłopiec, który próbował ratować pozostałych. Ta odważna decyzja prawdopodobnie kosztowała go życie.

Po ostatnich mrozach rzeki i jeziora w Polsce również zaczyna pokrywać lód. Pamiętajmy, że na razie jest on bardzo cienki, a wejście na niego to zawsze ryzyko wypadku. Najlepiej więc nie kusić losu. Co jednak zrobić, gdy do wypadku dojdzie i widzimy, że ktoś znajdzie się w wodzie?

Jak pomóc osobie, pod którą zarwał się lód?

- Jeśli nie jesteśmy przeszkolonymi ratownikami i nie znamy swoich możliwości, widząc, że ktoś znalazł się w wodzie, powinniśmy zacząć od zawiadomienia służb i podjęcia próby uspokojenia tonącego. Trzeba pamiętać, że dwie ofiary to zawsze jeszcze większa tragedia niż jedna martwa osoba - mówi Remigiusz Gołębiowski, ratownik i trener pływania. I dodaje: - Znacznie lepszym rozwiązaniem niż samodzielne wskakiwanie do lodowatej wody jest wezwanie profesjonalnej pomocy.

Są jednak sytuacje, w których profesjonalnej pomocy wezwać się nie da lub wiadomo, że nie dotrze ona na miejsce zdarzenia w ciągu kilku minut. Co wtedy? Jak zaznacza na swojej stronie Państwowa Straż Pożarna, wejście na lód to ostateczność - istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pod nami również się on załamie. Jeżeli poszkodowany jest blisko brzegu, trzeba postarać się podać mu jakiś przedmiot lub rzucić coś, czego mógłby się trzymać, np. linę, gałąź, kurtkę.

Kiedy tonący znajduje się jednak daleko od brzegu, a sytuacja wymaga od nas wejścia na lód, musimy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. - Przede wszystkim należy spróbować ocenić grubość lodu. Jeśli topiąca się osoba wcześniej przez dłuższy czas bawiła się czy stała w innym miejscu niż to, w którym lód pękł, bardzo prawdopodobne, że tam pokrywa jest znacznie grubsza. Ale i tak nie należy na nią wchodzić, tylko ostrożnie się wczołgać, najlepiej biorąc ze sobą linę przywiązaną np. do pieńka na brzegu. W ten sposób dostajemy się do samego przerębla, tak samo wracamy na ląd - wyjaśnia Gołębiowski.

Wzmożoną ostrożność należy zachować również wtedy, gdy uda nam się już dotrzeć do tonącego. - Przede wszystkim trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie, najlepiej pomóc mu wydostać się z wody za pomocą gałęzi czy liny. Rękę podajemy poszkodowanemu wyłącznie, gdy mamy pewność, że jesteśmy od niego znacznie silniejsi. Człowiek walczący o życie wytwarza ogromną siłę, nawet jeśli wygląda niepozornie. Sam wyciągałem kiedyś z wody kilkuletniego chłopca, który chwycił mnie tak mocno, że zacząłem rozglądać się dookoła, szukając drugiej osoby. Po prostu nie wierzyłem, że małe dziecko jest w stanie wydobyć z siebie taką siłę. Z kolei mój znajomy trafił kiedyś na tonącego większego i silniejszego od siebie. Zaczął iść na dno wraz z nim. Uratowaliśmy ich w ostatniej chwili - wspomina ratownik.

ZOBACZ TEŻ: Toniemy. Jak być bezpiecznym nad wodą

Co zrobić, gdy sami znajdziemy się w lodowatej wodzie?

Ratownik podkreśla, że rzucanie się na pomoc poszkodowanemu to ostateczność, lepiej wezwać przeszkolone służby. Sam tonący nie ma jednak takiego wyboru, on musi walczyć o przetrwanie w wodzie. Służby apelują, by osoby, pod którymi załamał się lód, mimo wszystko spróbowały zachować spokój. Należy unikać gwałtownych ruchów i oszczędzać siły, których w lodowatej wodzie ubywa szybciej niż w normalnych okolicznościach.

- Osoba, która na co dzień nie ma do czynienia z morsowaniem, w momencie wpadnięcia do lodowatej wody prawdopodobnie wpadnie w panikę, straci poczucie orientacji, może mieć problem ze złapaniem oddechu. Najważniejsze, by nie dostała się pod powierzchnię lodu, bo wtedy może mieć problem z powrotem do przerębla - zaznacza Gołębiowski.

Najtrudniejszą częścią pozostaje jednak wydostanie się z wody. - Jeśli czujemy pod nogami grunt, musimy jak najmocniej się od niego odbić, opierając jednocześnie ręce na tym kawałku lodu, który wygląda na najbardziej trwały. W miejscu pęknięcia lód staje się czasem ostry jak szkło, ale kiedy stawką jest życie, nie powinniśmy zajmować myśli ewentualnymi ranami na rękach. Przy samym wychodzeniu z wody należy pamiętać o znalezieniu jak najgrubszego fragmentu lodu, takiego, który nie zawali się pod ciężarem ciała. Nie stawiamy na nim stóp, tylko wślizgujemy na niego i czołgamy do brzegu - mówi ekspert.

Zagrożenie nie znika wraz z wyjściem z wody, u uratowanego mogą wystąpić bowiem objawy hipotermii. Jeśli są one lekkie, osoba wyciągnięta z wody powinna pozbyć się mokrych ubrań i przebrać w suche. Jeśli mamy pod ręką ciepłe koce, dodatkowe nakrycia - okryjmy ją. Podajmy też ciepłe (nie gorące) napoje - poprośmy, by piła małymi łykami, umieśćmy w ogrzewanym pomieszczeniu czy samochodzie. Straż pożarna przestrzega przed podawaniem poszkodowanemu alkoholu. Rozszerza on naczynia krwionośne i poprawia krążenie - w rezultacie szybko doprowadza do dalszego wyziębienia organizmu.

Jeśli jednak objawy hipotermii są ciężkie - m.in. wolny puls, słabo wyczuwalny oddech, sina skóra, apatia, albo wręcz utrata świadomości - konieczna będzie profesjonalna pomoc lekarska.

W sytuacjach skrajnych, chcąc pomóc przywrócić osobie wyciągniętej z wody odpowiednią temperaturę ciała, zamiast zarzucać ją wieloma warstwami ubrań, można… ściągnąć własne ubrania i objąć takiego człowieka. - Najskuteczniejszym sposobem na ogrzanie ciała innej osoby jest "podarowanie" jej własnego ciepła. Znacznie szybciej przedostanie się ono do jego organizmu z nagiego ciała niż z wystawionych na mróz ubrań - wyjaśnia Gołębiowski.

Gołębiowski zaznacza, że niewskazane jest polewanie osoby wyciągniętej z zamarzniętego jeziora gorącą ani nawet ciepłą wodą. - W ten sposób można ją po prostu poparzyć.

Uwaga. Wczesny lód szczególnie niebezpieczny

Choć stąpanie po zamarzniętym jeziorze jest niebezpieczne niezależnie od temperatury, to teraz, na samym początku zimy, jest to szczególnie ryzykowne. Wczesny lód - a z takim mamy obecnie do czynienia - jest wyjątkowo zdradliwy. Przy brzegu wydaje się gruby, tymczasem kawałek dalej jego pokrywa może być bardzo cienka. Ale nawet faktycznie gruba warstwa lodu nie gwarantuje bezpieczeństwa. Zagrożeniem są np. miejsca, gdzie niedawno były przeręble. Przykryte śniegiem mogą wyglądać tak samo jak reszta tafli, jednak pokrywa lodowa jest tam cienka.

Minimalna grubość lodu, na który można bezpiecznie wejść, szacowana jest na około 10 centymetrów. Taką grubość lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z rzędu, w których temperatura również za dnia utrzymuje się poniżej minus 10 stopni Celsjusza. Do tej minimalnej grubości nie wlicza się lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na wierzchu. Najlepiej więc nie kusić losu wcale.

ZOBACZ TEŻ: Pod chłopcem załamał się lód. Nagranie z akcji ratunkowej

Autorka/Autor:kgo//am

Źródło: tvn24.pl, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Płonie XIX-wieczny pałac przy ulicy Kukułczej w Jelczu-Laskowicach (woj. dolnośląskie). Strażacy otrzymali wezwanie o godz. 11:37, pożar zdążył objąć sporą część poddasza. Jak informuje wstępnie straż pożarna, przyczyną pożaru mogły być prowadzone prace dekarskie.

Ogromny pożar ponadstuletniego pałacu. Na miejscu 17 zastępów strażaków

Ogromny pożar ponadstuletniego pałacu. Na miejscu 17 zastępów strażaków

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali siedem osób w śledztwie dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych przestępstw o charakterze korupcyjnym. Wśród zatrzymanych jest Ryszard S., brat jednego z wiceministrów kultury w resorcie Piotra Glińskiego.

Seria zatrzymań wokół resortu kultury. Wśród aresztowanych brat byłego wiceministra

Seria zatrzymań wokół resortu kultury. Wśród aresztowanych brat byłego wiceministra

Źródło:
PAP

Wypadek w Racicach niedaleko Inowrocławia. Ucierpiało w nim 5-letnie dziecko, które doznało poważnych obrażeń ciała. Do zdarzenia doszło w niecodziennych okolicznościach. Podczas jazdy 42-letni pasażer pokłócił się ze swoją partnerką kierującą pojazdem i celowo zaciągnął hamulec ręczny. Kobieta straciła panowanie nad autem i uderzyła w drzewo.

Pokłócił się z partnerką i zaciągnął ręczny w trakcie jazdy. Pięciolatek w ciężkim stanie

Pokłócił się z partnerką i zaciągnął ręczny w trakcie jazdy. Pięciolatek w ciężkim stanie

Źródło:
tvn24.pl

Zamiast baraniny inne gatunki mięsa, do tego pszenica, kukurydza czy soja. Co znajduje się w kebabach? Badania zlecone przez twórców programu "Uwaga!" TVN wykazały, że deklaracje sprzedawców dotyczące składu potrawy często rozmijają się z rzeczywistością.

Co znajduje się w kebabie? Nieprawidłowości w 80 proc. punktów gastronomicznych

Co znajduje się w kebabie? Nieprawidłowości w 80 proc. punktów gastronomicznych

Źródło:
Uwaga! TVN

- W naszym projekcie koleje nie będą budowane od nowa, by się łączyć w Baranowie - przekazał premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej dotyczącej Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Szef rządu wskazał, że koleje dużych prędkości mają połączyć wszystkie wielkie miasta w Polsce. Dodał, że "powstanie lotnisko w Baranowie" i "będzie to najnowocześniejsze lotnisko w Europie". 

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Co dalej z CPK? Rząd podjął decyzję

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Premier Donald Tusk odniósł się do wniosku o uchylenie immunitetu byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Sprawa ma związek z oskarżeniami Błaszczaka pod adresem generała Tomasza Piotrowskiego, o brak informacji dotyczącej rosyjskiej rakiety, która w 2022 roku przeleciała nad terytorium Polski i rozbiła się w lesie pod Bydgoszczą. - Nie rozstrzygam tego sporu w sensie prawnym, ale emocjonalnie uważam, że każdy w Polsce jest po stronie generała, którego minister Błaszczak niesprawiedliwie i tak tchórzliwie chciał obarczyć całą odpowiedzialnością - powiedział.

"Garnitur polityka nie ma szans w konfrontacji z mundurem generała"

"Garnitur polityka nie ma szans w konfrontacji z mundurem generała"

Źródło:
TVN24

Gerard B., który potrącił w niedzielę w Słupsku motocyklistę, został doprowadzony do prokuratury. Mężczyzna usłyszał zarzuty dotyczące spowodowania wypadku drogowego oraz nawoływania do nienawiści. Do pierwszego z nich przyznał się. Decyzją sądu trafił na trzy miesiące do aresztu.

Gerard B. z zarzutami. Z ogromną prędkością wjechał w motocyklistę

Gerard B. z zarzutami. Z ogromną prędkością wjechał w motocyklistę

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Apelacyjny w Poznaniu utrzymał w mocy zaskarżony wyrok w sprawie Pauliny K. oraz Alana M., którzy zostali skazani wraz z trojgiem nieletnich za to, że uprowadzili, torturowali i zgwałcili 14-latkę. Paulina K. spędzi w więzieniu 10 lat, a Alan M. siedem. Do tragicznego zdarzenia doszło w lipcu 2022 roku.

Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie uprowadzenia, torturowania i zgwałcenia 14-latki

Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok w sprawie uprowadzenia, torturowania i zgwałcenia 14-latki

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Patrzył na polską rzeczywistość jako człowiek z zewnątrz. W 1981 roku zajrzał za żelazną kurtynę, sfotografował codzienność Polaków, a po latach założył tu muzeum dokumentujące żydowskie dziedzictwo. Niepublikowane dotąd zdjęcia Chrisa Schwarza z jego pierwszej wizyty Polsce pokaże na nowej wystawie Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. - Chris podglądał i próbował zrozumieć egzotyczne dla niego życie - mówi jej kurator Tomasz Strug.

Polski maj 1981 w obiektywie brytyjskiego fotografa. "Podglądał egzotyczne dla niego życie"

Polski maj 1981 w obiektywie brytyjskiego fotografa. "Podglądał egzotyczne dla niego życie"

Źródło:
tvn24.pl

W USA panują wysokie temperatury. Takiej pogody nie wytrzymała znajdująca się w Waszyngtonie woskowa rzeźba byłego prezydenta kraju Abrahama Lincolna. Część pomnika stopiła się, co doprowadziło do jego znacznej deformacji.

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Pomnik Abrahama Lincolna nie wytrzymał upału

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przestrzega przed podrobionymi partiami popularnego leku na cukrzycę - Ozempic. Wykryto je w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Stanach Zjednoczonych i Brazylii. Według WHO ich stosowanie może prowadzić do nieefektywnego leczenia bądź wystąpienia działań niepożądanych.  

WHO alarmuje przed podrobionymi partiami popularnego leku. Jedną wycofano z obrotu w Polsce  

WHO alarmuje przed podrobionymi partiami popularnego leku. Jedną wycofano z obrotu w Polsce  

Źródło:
tvn24.pl

Śledczy podejrzewają 38-latka o zabicie własnych rodziców w jednym z bloków na Olszy w Krakowie. Według prokuratury mężczyzna popełnił zbrodnię ze szczególnym okrucieństwem i z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Sekcja zwłok wykazała, że ofiary próbowały bronić się przed ciosami wymierzonymi nożem.

Miał ze szczególnym okrucieństwem zadźgać rodziców. Prokuratura o motywacji

Miał ze szczególnym okrucieństwem zadźgać rodziców. Prokuratura o motywacji

Źródło:
PAP, Onet, "SE"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowało o planowanych i wprowadzonych już zmianach w wystawie głównej. Ma wrócić do formy z 2017 roku. Zdaniem wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza działanie obecnych władz jest "niedopuszczalne". "Usuwanie z niej tych, którzy dawali świadectwo patriotyzmu i niezłomnej walki o dobro Ojczyzny jest niedopuszczalne" - napisał na platformie X. Posłowie PiS zapowiedzieli wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia komisji kultury. Głos zabrał też premier Donald Tusk.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zmienia wystawę główną. Burza w sieci po słowach Kosiniaka-Kamysza. Tusk zabrał głos

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zmienia wystawę główną. Burza w sieci po słowach Kosiniaka-Kamysza. Tusk zabrał głos

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Zgodnie z planem astronauci Sunita "Suni" Williams i Barry "Butch" Wilmore, którzy dotarli na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie nowego statku Starliner, mieli zakończyć misję 14 czerwca. Z powodu awarii nie wrócili jednak, a po kilkukrotnym przekładaniu nowego terminu obecnie żaden nie został nawet ogłoszony. Co się dzieje ze Starlinerem? I jak długo astronauci mogą jeszcze czekać na powrót na Ziemię?  

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Dlaczego Starliner nie wraca? Czas ucieka, terminu powrotu astronautów brak 

Źródło:
ABC News, BBC, tvn24.pl

Nie udało się uratować mężczyzny, który spadł ze szczytu Rohacz Ostry w słowackich Tatrach wprost do głębokiej szczeliny. Świadkami upadku byli polscy turyści, którzy zawiadomili służby ratunkowe.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta wpadł w szczelinę

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta wpadł w szczelinę

Źródło:
HZS

Amerykańska aktorka Louisa Jacobson uczciła Miesiąc Dumy, publikując w mediach społecznościowych zdjęcie ze swoją partnerką. Media piszą o coming oucie gwiazdy "Pozłacanego wieku" i wskazują, że nowy post opublikowała w dniu urodzin swojej matki, Meryl Streep.

Coming out córki Meryl Streep. Louisa Jacobson pisze o "Radosnej Nowej Erze" 

Coming out córki Meryl Streep. Louisa Jacobson pisze o "Radosnej Nowej Erze" 

Źródło:
NBC News

Na oddziale pediatrycznym Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Jak wynika z naszych ustaleń, gdy po nocy spędzonej w szpitalu stan dziecka się pogorszył i doszło do nagłego zatrzymania krążenia, do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. W dokumentacji po interwencji jako powód zadysponowania karetki wpisano "brak sprzętu do resuscytacji". Jak to możliwe, że w szpitalu zajmującym się leczeniem dróg oddechowych nie było takich urządzeń?

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

W szpitalu nie było sprzętu, na pomoc wezwano karetkę. Nie żyje 11-miesięczne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z budżetu Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zgromadził luksusowe auta, w tym sprowadzonego z USA za 425 tysięcy złotych SUV-a zwanego "bestią" - podaje OKO.press. Portal ujawnił także zwyczaj fakturowania jednoosobowych posiłków. Jak czytamy, "było normą, że rzecznik zamawiał sobie, co lubił, a następnie sekretarka opisywała fakturę jako 'usługa gastronomiczna na spotkanie RPD'".

"Bestia" i "dolce vita" Mikołaja Pawlaka. Wszystko na koszt podatnika

"Bestia" i "dolce vita" Mikołaja Pawlaka. Wszystko na koszt podatnika

Źródło:
OKO.press, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W środę 26.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wyładowania w dwóch województwach

Gdzie jest burza? Wyładowania w dwóch województwach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Janina Goss i Wojciech Jasiński nie otrzymali absolutorium od zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu. Łącznie absolutorium nie uzyskało dziesięciu członków rady nadzorczej. Jak poinformował sekcję biznesową portal tvn24.pl Orlen, "nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenie akcjonariuszy otwiera drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych członków rady nadzorczej Orlen".

Goss i Jasiński bez absolutorium od Orlenu. "Droga do dochodzenia odszkodowań"

Goss i Jasiński bez absolutorium od Orlenu. "Droga do dochodzenia odszkodowań"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo w sprawie śmierci dziewczynki, do której doszło we wtorek na jednej z posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie). Siedmiolatka została dotkliwie pogryziona przez psy należące do swojej rodziny. Na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku narażenia dziecka na bezpośrednią utratę zdrowia lub życia.

Siedmiolatka nie przeżyła ataku psów. Jest śledztwo prokuratury

Siedmiolatka nie przeżyła ataku psów. Jest śledztwo prokuratury

Źródło:
PAP, TVN24

Zielonogórscy policjanci od początku czerwca poszukiwali kierowcy, który potrącił trzyletnie dziecko i odjechał. Mężczyzna przyszedł na komendę z adwokatem i złożył wyjaśnienia. 24-latek usłyszał kilka zarzutów, ale nie odpowie za ucieczkę z miejsca zdarzenia, do której zdaniem policji nie doszło. Sprawa trafi do sądu.

Kierowca, który potrącił trzyletnie dziecko i odjechał, przyszedł na komendę z adwokatem

Kierowca, który potrącił trzyletnie dziecko i odjechał, przyszedł na komendę z adwokatem

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury stanowczo dementuje pojawiające się w mediach informacje odnośnie wzrostu stawki za badanie techniczne pojazdów od 1 lipca 2024 roku - podał resort w mediach społecznościowych. "Informacje nie są prawdziwe" - czytamy.

Wzrost stawki za badanie pojazdu? Jest jasne stanowisko resortu

Wzrost stawki za badanie pojazdu? Jest jasne stanowisko resortu

Źródło:
tvn24.pl

15-latek został poważnie pobity przez swojego 19-letniego kolegę, któremu był winny pieniądze. Chłopca znalazł przypadkowy przechodzień, który wezwał pogotowie. Poszkodowany przebywa w poważnym stanie w szpitalu. 19-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na trzy miesiące pod zarzutem usiłowania zabójstwa 15-letniego kolegi.

15-latek nie oddał pożyczonych pieniędzy, został poważnie pobity. 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

15-latek nie oddał pożyczonych pieniędzy, został poważnie pobity. 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie odbiera wezwania na poniedziałkowe przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Szefowa komisji Magdalena Sroka zwróciła się do prokuratury, by za pomocą policji ustalić miejsce jego pobytu i wręczyć wezwanie. - Z tego, co wiem, szuka go policja, żeby to wezwanie dostarczyć - powiedział wiceprzewodniczący komisji Marcin Bosacki z KO. - Zbigniew Ziobro ma zwolnienie lekarskie co najmniej do 7 lipca - oświadczył polityk Suwerennej Polski, europoseł Jacek Ozdoba.

Ziobro nie odbiera wezwania na komisję. "Stąd też moja decyzja"

Ziobro nie odbiera wezwania na komisję. "Stąd też moja decyzja"

Źródło:
PAP, Onet

Massachusetts Institute of Technology (MIT) jest najlepszą uczelnią świata - wynika z rankingu QS World University Rankings. Spośród polskich szkół wyższych najlepiej oceniony został Uniwersytet Warszawski, który awansował z 262. na 258. miejsce.

Najlepsze uczelnie świata. Awans polskiego uniwersytetu w prestiżowym rankingu

Najlepsze uczelnie świata. Awans polskiego uniwersytetu w prestiżowym rankingu

Źródło:
topuniversities.com, tvn24.pl

IMGW ostrzega przed skwarem w prawie całym kraju. Na upały powinni przygotować się mieszkańcy wszystkich województw. Spodziewane są także burze.

Prawie cała Polska z pomarańczowymi alarmami. Ostrzeżenia IMGW przed upałem i burzami

Prawie cała Polska z pomarańczowymi alarmami. Ostrzeżenia IMGW przed upałem i burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Skoro dowództwo operacyjne nie wiedziało o tym, że rakieta przekroczyła granicę Rzeczypospolitej Polskiej, to siłą rzeczy nie mogło mnie poinformować - powiedział w środę były szef MON Mariusz Błaszczak, komentując wniosek o uchylenie jego immunitetu. Dodał, że czeka na przeprosiny od wszystkich, którzy zarzucali mu kłamstwo.

Błaszczak zabrał głos. Oczekuje przeprosin, Tomczykowi radzi "połknąć język"

Błaszczak zabrał głos. Oczekuje przeprosin, Tomczykowi radzi "połknąć język"

Źródło:
TVN24
Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Ujawniamy, co i kiedy naprawdę wiedział Błaszczak

Rosyjski pocisk pod Bydgoszczą. Ujawniamy, co i kiedy naprawdę wiedział Błaszczak

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To jedno z największych wydarzeń na brytyjskim dworze w tym roku. Pałac Buckingham odwiedził cesarz Japonii Naruhito z małżonką Masako. Przyjął go król Karol III, królowa Kamila i książę William. Media zwracają uwagę na brak księżnej Kate, która z powodu choroby nowotworowej ograniczyła publiczne aktywności.

Król Karol gości cesarza Japonii. Oficjalne uroczystości bez księżnej Kate

Król Karol gości cesarza Japonii. Oficjalne uroczystości bez księżnej Kate

Źródło:
Reuters, People, BBC

Południowokoreańska agencja Yonhap opublikowała nagranie z kamery monitoringu, ukazujące moment wybuchu pożaru w fabryce produkującej baterie litowe pod Seulem. "Pokazuje ono wstrząsającą chronologię: gęsty dym pochłonął zakład w ciągu zaledwie 42 sekund od początkowej eksplozji baterii" - podała Yonhap.

Tak zaczął się pożar, w którym zginęły 23 osoby

Tak zaczął się pożar, w którym zginęły 23 osoby

Źródło:
Yonhap, BBC, Reuters

Premier Holandii Mark Rutte został nowym sekretarzem generalnym NATO. Wybór był formalnością, od kiedy z wyścigu wycofał się jego główny rywal, prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Ze względu na umiejętność wychodzenia z politycznych kryzysów w kraju Rutte zyskał przydomek "Teflonowy Mark".

Jest nowy sekretarz generalny NATO

Jest nowy sekretarz generalny NATO

Źródło:
Reuters, PAP, CNN, tvn24.pl

Trzydziestosiedmioletni ochroniarz Gavin Plumb, który planował porwanie Holly Willoughby, zgromadził ponad dziesięć tysięcy fotografii znanej brytyjskiej prezenterki telewizyjnej - ustalili śledczy. O swoich zamierzeniach pisał w internecie, zakupił też odpowiedni ekwipunek.

Ochroniarz planował porwanie prezenterki telewizyjnej. Miał 10 tysięcy jej zdjęć

Ochroniarz planował porwanie prezenterki telewizyjnej. Miał 10 tysięcy jej zdjęć

Źródło:
The Independent, Sky News, tvn24.pl

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

Paweł Skowroński z Białegostoku, kajakarz i radny Trzeciej Drogi, opublikował w mediach społecznościowych film, na którym mówi, że włączył telewizję, a tu "oranie łba". W tym czasie z ekranu zniknęła minister Barbara Nowacka i pojawiły się nagrania z warszawskiego marszu równości. Komentując burzę, jaką wywołał filmik, twierdzi, że nie chciał obrazić osób LBGT+, a mówiąc, że nie ogląda tego "śmiecia", chodziło mu o telewizor.

Mówił, że nie chce oglądać tego śmiecia. Na ekranie był marsz równości. Twierdzi, że śmieciem nazwał telewizor

Źródło:
tvn24.pl

Na przełomie sierpnia i września Polska zamierza składać wnioski o płatności z drugiej i trzeciej transzy KPO. By dostać niemal 50 mld zł, Polska musi między innymi zobowiązać się do kupowania ekologicznych autobusów, zmienić Regulamin Sejmu, produkować w kraju więcej leków czy energii ze źródeł odnawialnych. Sprawdzamy, co zapisano w kamieniach milowych.

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Kupno ekologicznych autobusów, zmiany Regulaminu Sejmu, produkcja leków. Co musi robić Polska, by dostać kolejne środki z KPO?

Źródło:
Konkret24

W środę 98. urodziny obchodzi Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz, historyk i dziennikarz, współtwórca Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, człowiek instytucja.

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

"Bez pana Polska byłaby innym krajem". Marian Turski obchodzi 98. urodziny

Źródło:
PAP
"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

Dwie siostry z Genui znalazły w piwnicy domu swojego zmarłego dziadka ogromną sumę pieniędzy - donosi agencja Adnkronos. Mają jednak teraz problem, gdyż znalezione oszczędności są we włoskich lirach. Od 2002 roku we Włoszech obowiązuje euro, a rodzimej waluty nie można już od lat wymieniać. Jednak walczą. - Wielu dziadków i rodziców oszczędzało pieniądze przez całe życie, a w ten sposób ich wysiłki idą na marne - podkreślają.

Znalazły w piwnicy miliony po dziadku. Mają teraz duży problem

Znalazły w piwnicy miliony po dziadku. Mają teraz duży problem

Źródło:
PAP