"Iran nieświadomie ujawnił to całemu światu". Co pokazał atak na Izrael?

Źródło:
PAP

Iran pokazał światu, że jego władze są zinfiltrowane przez zachodnie wywiady - uważa publicysta "New York Timesa" Thomas Friedman, wskazując na dokładne przewidzenie irańskiego ataku przez USA. Friedman w felietonie nawołuje do zwiększenia izolacji irańskiego reżimu zamiast odpowiedzi militarnej.

Jak ocenia w swoim felietonie publicysta "New York Timesa" Thomas Friedman, mimo twierdzeń irańskiego prezydenta Ebrahima Raisiego, że "dał lekcję syjonistycznemu wrogowi", w praktyce pokazał on jedynie swoją słabość.

"Iran właśnie nieświadomie ujawnił całemu światu, że rząd w Teheranie jest tak spenetrowany przez zachodnie agencje szpiegowskie, że prezydent Joe Biden był w stanie przewidzieć niemal dokładną godzinę ataku z jednodniowym wyprzedzeniem, co pokazało całemu światu, że Izrael i jego zachodni sojusznicy mają znacznie lepsze zdolności niż Iran" - uważa.

Friedman jest też zdania, że irański reżim obawia się izraelskiego kontruderzenia, bo jego zdolności obronne nie są tak skuteczne, jak Izraela, a wewnątrz Iranu rośnie sprzeciw wobec władzy.

Przywołuje przy tym reakcje tłumu podczas jednego z meczów piłkarskich w Teheranie. Na próbę uczczenia minutą ciszy siedmiu irańskich oficerów zabitych przez Izrael w Damaszku kibice odpowiedzieli buczeniem.

Friedman: rozwiązaniem "globalna inicjatywa"

Jednocześnie autor przestrzega, by nie uznawać Iranu za papierowego tygrysa, zaznaczając, że ma on do dyspozycji wiele więcej potężniejszych rakiet. Uważa też, że choć atak nie może pozostać bez odpowiedzi, to błędem byłaby odpowiedź militarna.

Zdaniem Friedmana rozwiązaniem jest "globalna inicjatywa, by nałożyć sankcje na Iran i dodatkowo odizolować go na arenie światowej".

Dodał, że bez takiej inicjatywy "irańskie zachowanie byłoby milcząco znormalizowane", co sprowokowałoby izraelską odpowiedź wet za wet, a wtedy "bylibyśmy na ścieżce do dużej wojny bliskowschodniej i ropy za 250 dol. za baryłkę".

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP