TVN24 | Świat

Gwiazdy na inauguracji Joe Bidena. Lady Gaga zaśpiewa hymn, Tom Hanks poprowadzi program

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
BBC, tvn24.pl

Jennifer Lopez i Lady Gaga uświetnią uroczyste zaprzysiężenie Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Inauguracja będzie inna niż w przypadku poprzednich prezydentów. Po ceremonii nie będzie uroczystego balu, za to wyemitowany zostanie gwiazdorski program, który poprowadzi Tom Hanks.

Joe Biden zostanie 20 stycznia uroczyście zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Frekwencja będzie mocno ograniczona ze względu na konieczność utrzymywania dystansu społecznego w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Świadkami zaprzysiężenia ma być kilkaset osób, a nie - jak w poprzednich latach - setki tysięcy. Zamiast inauguracyjnych balów i tańców będzie telewizyjny show.

Podczas ceremonii amerykański hymn odśpiewa Lady Gaga. BBC przypomina, że wokalistka wspierała kandydata demokratów w kampanii prezydenckiej w listopadzie ubiegłego roku i towarzyszyła mu w przededniu głosowania. Jennifer Lopez - która również wyrażała w czasie wyborczego wyścigu wsparcie dla Bidena - będzie miała swój własny muzyczny show.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Tom Hanks poprowadzi specjalny program

Po inauguracji aktor Tom Hanks poprowadzi gwiazdorski program telewizyjny.

90-minutowy program zatytułowany "Celebrating America" - w którym udział wezmą tacy muzycy, jak Jon Bon Jovi, Demi Lovato, Justin Timberlake i Ant Clemons - będzie transmitowany przez stacje ABC, CBS, CNN, NBC i MSNBC.

Komitet inauguracyjny prezydenta elekta Joe Bidena podkreślił, że impreza uczci "początek nowej drogi narodu ku zjednoczonej Ameryce" i "zaprezentuje wytrzymałość, bohaterstwo i wspólne zaangażowanie Amerykanów w zjednoczenie się narodu w celu uzdrowienia i odbudowy".

Zaprzysiężenie inne niż zazwyczaj

Podczas zaprzysiężenia 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie obowiązywał będzie nadal stan wyjątkowy. Wprowadzono go w związku z zamieszkami wszczętymi 6 stycznia na Kapitolu przez zwolenników Donalda Trumpa.

20 stycznia w mieście będzie ponad 10 tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej, a około połowa z nich będzie w stanie gotowości.

Ustępujący prezydent Donald Trump zapowiedział, że nie weźmie udziału w inauguracji Joe Bidena na Kapitolu. Tym samym będzie pierwszym prezydentem od czasów Andrew Johnsona - kadencję skończył w 1869 roku - który nie stawi się na zaprzysiężeniu swego następcy.

Kto występował na poprzednich inauguracjach?

Przed czterema laty, kiedy przysięgę składał Donald Trump, hymn Stanów Zjednoczonych wykonała wokalistka Jackie Evancho. Gwiazdy muzyki country Toby Keith i Lee Greenwood oraz zespół 3 Doors Down wystąpili natomiast na koncercie w noc poprzedzającą inaugurację.

Beyonce wykonała hymn w czasie inauguracji Baracka Obamy na drugą kadencję. Wystąpił wówczas także James Taylor. Cztery lata wcześniej hymn został wykonany przez Sea Chanters - zespół Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Zaśpiewała wtedy także Aretha Franklin.

George W. Bush także zaprosił zespoły wojskowe do odśpiewania hymnu Stanów Zjednoczonych podczas swoich dwóch ceremonii inauguracyjnych. W przypadku Billa Clintona w rolach tych wystąpiły Santita Jackson oraz śpiewaczka operowa Marilyn Horne.

Autor:akr//rzw

Źródło: BBC, tvn24.pl