Luigi Mangione został formalnie oskarżony w sądzie federalnym o zabójstwo szefa giganta ubezpieczeniowego. 26-latkowi - którego sprawa przyciągnęła światową uwagę - grozi kara śmierci.
- 26-letni Mangione jest oskarżany o śmiertelne postrzelenie Briana Thompsona, do którego doszło w grudniu na Manhattanie.
- Prokuratorzy federalni w związku z zarzutami domagają się kary śmierci.
- Sprawa wywołała społeczne oburzenie na system opieki zdrowotnej i firmy ubezpieczeniowe w USA.
Federalna ława przysięgłych w Nowym Jorku wydała w czwartek akt oskarżenia przeciwko Luigiemu Mangione. 26-latek jest oskarżany o zabójstwo dyrektora firmy ubezpieczeniowej, 50-letniego Briana Thompsona, do którego doszło 4 grudnia na Manhattanie.
Mężczyzna odpowiada zarówno na zarzuty stanowe, jak i federalne. Prokuratorzy federalni przedstawili zarzuty przeciwko niemu pod koniec minionego roku. Wcześniej, przed sądem stanowym, Mangione nie przyznał się do zarzutów morderstwa i terroryzmu. Dopiero teraz został formalnie oskarżony w sądzie federalnym.
Groźba kary śmierci
Jeśli Mangione zostanie uznany za winnego, zarzut federalny dotyczący zabójstwa z użyciem broni palnej wiąże się z maksymalną karą śmierci. Prokurator generalna Pam Bondi zapowiedziała, że Departament Sprawiedliwości będzie domagał się najwyższego wymiaru kary.
- Jesteśmy gotowi do obrony przed zarzutami federalnymi, które postawił bezprawny Departament Sprawiedliwości, a także przed oskarżeniami stanowymi z Nowego Jorku, Pensylwanii i wszelkimi innymi zarzutami wymierzonymi przeciwko Luigiemu - oświadczyła Karen Friedman Agnifilo, obrończyni Mangione.
W lutym Mangione poszerzył swój zespół prawny o Avrahama Moskowitza, doświadczonego prawnika specjalizującego się w sprawach zagrożonych karą śmierci. Moskowitz reprezentował ponad 50 oskarżonych w podobnych przypadkach w Nowym Jorku.
Obecnie Mangione przebywa w areszcie federalnym na Brooklynie. Urzędnicy poinformowali jednak, że jego proces w sądzie stanowym w Nowym Jorku odbędzie się jako pierwszy.
Fala gniewu
Sprawa Luigi'ego Mangione wywołała w USA falę gniewu i frustracji, szczególnie wobec systemu opieki zdrowotnej i firm ubezpieczeniowych.
Jak zauważa CNN, wielu Amerykanów postrzega zabójstwo Thompsona nie tylko jako brutalne przestępstwo, ale także jako symboliczny wyraz narastającego niezadowolenia z działania prywatnych ubezpieczycieli i trudnego dostępu do leczenia.
W mediach i debacie publicznej pojawiły się głosy, że dramat ten obnażył głębsze problemy społeczne i systemowe.
Autorka/Autor: momo/akw
Źródło: PAP, New York Times, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: STEVEN HIRSCH/EPA/PAP