USA otworzą lądowe przejścia graniczne dla cudzoziemców. Podano termin

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone otworzą swe lądowe przejścia graniczne z Kanadą i Meksykiem dla w pełni zaszczepionych cudzoziemców - zapowiedziała administracja prezydenta Joe Bidena. Ograniczenia podróży, które obowiązywały od marca 2020 roku, mają zostać zniesione w listopadzie.

Dokładne regulacje w tej sferze zostaną przedstawione w środę przez sekretarza bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkasa. "Będą analogiczne, ale nie takie same, jak te ogłoszone we wrześniu, dotyczące połączeń lotniczych" - przekazała Agencja Reutera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Lider demokratów w Senacie: ten ból wkrótce się skończy

Granice z Meksykiem i Kanadą pozostawały zamknięte dla obcokrajowców od dziewiętnastu miesięcy. "Od początku pandemii przedstawiciele społeczności żyjącej po obu stronach granic boleśnie odczuwali konsekwencje gospodarcze zamknięcia granic lądowych. Ten ból wkrótce się skończy" – podkreślił w wydanym we wtorek oświadczeniu lider demokratów w Senacie Chuck Schumer.

Obywatele amerykańscy powracający do kraju z Kanady czy Meksyku mogli przekraczać granicę, która pozostawała zamknięta dla obywateli innych państw.

Zgodnie z informacjami, jakie Agencja Reutera otrzymała od administracji Bidena, Departament Bezpieczeństwa Krajowego nie przewiduje złagodzenia zasad rozporządzenia dotyczącego prawa do azylu (Title 42) przyjętego za czasów prezydenta Donalda Trumpa, które uniemożliwia składania wniosków o azyl imigrantom oczekującym na granicy meksykańsko-amerykańskiej.

Dokładna data zniesienia restrykcji dla podróżujących "zostanie podana już niedługo".

USA otworzą swe lądowe przejścia graniczne dla cudzoziemców w listopadzieShutterstock

Zasady przekraczania granicy z Kanadą

Kanada zezwala na wjazd zaszczepionych cudzoziemców już od 9 sierpnia. Po zniesieniu ograniczeń wszyscy chętni - w tym turyści - będą mogli przekraczać granicę z Kanadą, pod warunkiem że zostali zaszczepieni. Ponadto począwszy od stycznia, główna grupa wjeżdżająca do Kanady, w tym przede wszystkim kierowcy ciężarówek, będzie musiała być w pełni zaszczepiona. Amerykański rząd nie wprowadzi przy tym obowiązku każdorazowego okazywania certyfikatu szczepień. Trzeba będzie go przedstawić na wyraźnie polecenie urzędu celnego i ochrony granic.

Zgodnie z zasadami ruchu lotniczego ogłoszonymi 20 września na obywatelach 33 państw ciąży obowiązek okazania certyfikatu sanitarnego jeszcze przed boardingiem.

Za osoby spełniające kryteria wjazdu będą uznawani obcokrajowcy, którzy przeszli pełny cykl szczepień zgodny z charakterystyką danego preparatu. Szczepionka ta musi być jednak zaakceptowana przez Światową Organizację Zdrowia.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock